Doğru halı seçimi, halı nasıl seçilir, salon için halı, mutfak için halı, banyo için halı, antre için halı, yatak odası için halı vb.. dekorasyon fikirleri için aliskanlik.com

Doğru Halı Seçimi

Halılar, dekorasyonlarda tamamlayıcı bir parça olmasından dolayı genel olarak dekorasyonun en zorlayıcı kısmını oluşturur. Halıları zorlayıcı bir hale getiren etken ise birçok kritere dikkat etmek zorunda olmaktır.

Desen, stil, içerdiği malzeme, doku ve en önemli özelliği olan renk gibi faktörler temek belirleyicilerdir. Hali hazırda bir dekorasyona uyum sağlaması ve tamamlaması için tercih edilecek halılar, işlerin daha da karmaşık bir hal almasına neden olabilir. Birtakım kriterler belirledikten sonra halı seçimi yapmak, işleri daha da kolaylaştıracaktır.

Yazımızda, belirli kriterlere uyarak doğru halı seçimi ile mutlu bir ev ve odalar oluşturmak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizlere sunacağız. Peki doğru halı seçimi nasıl yapılmalıdır?

İçindekiler:

  • Evinizin Bölümlerine Uyum Sağlayacak Halı Tercihleri
  • Salon
  • Antre
  • Mutfak
  • Yatak Odası
  • Banyo

Halı Nasıl Seçilir

Halı seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenlerin başında halıyı kullanacağınız yeri ve halının diğer malzemeler ile uyumuna dikkat edilmelidir.

Salon İçin Halı Seçimi

En sık kullanılan yaşama alanlarından biri olan salonlarınız için tercih edeceğiniz halının aşınma ve yıpranmalara karşı dirençli olması gerekir. Kullanacağınız halının koyu renklerde ve sert dokulara sahip malzemelerden üretilmesi sayesinde daha uzun kullanım ömrüne sahip olacaktır.

Sevdiklerinizi, arkadaşlarınızı ve ailelerinizi de misafir edeceğiniz bu sık kullanılan alanda kendi zevklerinizi yansıtırken, kaliteden taviz vermemeniz daha uzun ömürlü halılar ve mutlu sonuçlar yaratacaktır.

Antre İçin Halı Seçimi

Antre, evlerinize döndüğünüzde ya da misafir ağırlayacağınızda kişileri karşılayan ilk alandır. Bu nedenle etkileyici ve huzur duygusu uyandıran tasarımlar tercih edilirken, tıpkı salondaki gibi yoğun olarak kullanılmasından dolayı dayanıklı malzemelerden üretilmesine dikkat etmeli, tercihlerinizi bu yönde yapmalısınız.

Mutfak İçin Halı Seçimi

Mutfak da yukarıda bahsettiğimiz alanlar kadar yoğun kullanım halimde olan yaşama alanıdır. Yemek pişirirken oluşabilecek lekeleri dikkate alırsak, mutfağınız için tercih edeceğiniz halının çok sık kirleneceğini göz ardı etmemeli ve sık sık bakım isteyeceğini unutmamanız gerekir.  Mutfak için temizliği ve bakımı kolay olacak, lekeleri göstermeyecek, çok açık renklerden uzak ve dayanıklı bir halı tercihi yapmalısınız.

Yatak Odası İçin Halı Seçimi

Yatak odaları, evlerinizin en özel alanlardan olduğu için yoğun bir kullanıma maruz kalmaz. Günün belirli saatlerinde kullanılan bu yaşam alanları için halı tercihi yaparken istediğiniz renk ve dokulara sahip ürünleri tercih edebilirsiniz.

Banyo İçin Halı Seçimi

Birçok kişi genel olarak hijyenik sebeplerden ve kolay kirlenip ıslanma durumuyla karşı karşıya kalmamak için banyolarında halı kullanımını tercih etmezler ancak Soğuk bir zemine basmak istemeyen kişiler için ise banyonun yaratacağı ıslaklık ve oluşacak nem göz önüne alındığında ufak paspaslar tavsiye edilebilir. Kullanılacak bu paspasların sıkça kirlenmesini ve ıslanmasını da göz önüne alarak bakımı açısından dayanıklı malzemeler kullanılmasına ve kaymamasına dikkat etmeniz gerekir.

Yorum Yap

Yorum Yap