KKTC Para Birimi-KKTC’nin Para Birimi Nedir

KKTC para birimi, KKTC’nin para birimi nedir, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti para birimi nedir gibi ekonomi makaleleri için aliskanlik.com

KKTC Para Birimi

KKTC para birimi, kısaltması TRY olan ülkemizde de kullanılan Türk Lirası‘dır. Türk Lirasının resmi kullanıcıları Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’dir. Ayrıca gayrıresmî olarak Suriye Geçici Hükümeti tarafından da kullanılmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tek basım izni olan kurumdur.

Lira, terazi anlamına gelir. Genellikle Doğu Avrupa ve Orta Doğu ülkelerinin kullandığı para birimlerinin adında bulunur. Türk Lirası öncesinde de yine bir Lira olan Osmanlı Lirası kullanılmaktaydı. Fakat 1923 senesinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması ile Osmanlı Lirası tedavülden kalktı ve yerini Türk Lirası’na devretti.

Türk Lirası ilk olarak İngiliz Sterlini’ne sabitlendi daha sonra ise 2.28 TL, 1 ABD Doları’na sabitlendi. 1960 yılına geldiğimizde 9 Türk Lirası 1 ABD Doları’na eşitti. Bu oran yıllar geçtikçe katlanarak devam etti. 1985 yılında 500:1, 1995 yılında 43.000:1 ve 2005 yılında 1.350.000:1 oranına ulaşınca paradan 6 sıfır atıldı. Yeni Türk Lirası 1 YTL, 1.000.000 TL’ye denk kabul edildi.

Türk Lirası banknotlarının ve madeni paralarının tümünün arka yüzlerinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün portresi bulunmaktadır.

Türk Lirası ile ilgili en çok merak edilen soru, Türk Lirası’nın diğer para birimleri karşısındaki değeridir. Siz de bu sorunun cevabını arıyorsanız aşağıdaki çevirici yardımı ile bu sorunun cevabını öğrenebilirsiniz.

[currency_bcc type=”auto” w=”0″ h=”0″ c=”D51D29″ fc=”FFFFFF” a=”1″ f=”TRY” t=”USD” g=”on” sh=”on” b=”on” fl=”on” p=”c” cs=”” s=”off” mf=”1″ df=”2″ d=”1″ su=”off” lang=”tr-TR”]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu