Almanya Para Birimi-Almanya’nın Para Birimi Nedir

Almanya para birimi, Almanya’nın para birimi nedir, 1 Euro’nun kaç Türk Lirası’dır gibi ekonomi makaleleri için aliskanlik.com

Almanya Para Birimi

Almanya para birimi, Alman Markı’nın yerini almış Euro‘dur. Alman Markı, 1948’den 1990 yılına kadar resmi Almanya para birimi olarak kabul görmüştür. 42 yıllık süreçte resmi olarak; Almanya, Batı Almanya, Doğu Almanya, Batı Berlin, Trizone ülkelerinde kullanılmıştır. Gayrıresmî olarak ise; Kosova, Karadağ ve Bosna Hersek’te kullanılmıştır.

20 Haziran 1948 Pazar gününde, Ludwig Erhard işgalcilerin izin gününü fırsat bilerek tanıttı. Bu yeni para biriminin amacı; Almanya’yı 2. bir hiperenflasyondan korumak, karaborsa ticaretini ( Amerikan sigaralarının para birimi olarak kullanılması) engellemekti. Buna sinirlenen Sovyetler tüm Berlini ablukaya almışsa da Amerikan yardımıyla para birimi ülkenin dört bir yanına dağıtılmıştır. 1 Ocak 1999 tarihinde ise 1,95583 Mark = 1 € olacak şekilde değişimi yapılmış ve tedavülden kalkmıştır.

Euro ile ilgili en çok merak edilenlerden biri de 1 Euro’nun kaç Türk Lirası olduğudur. Eğer siz de ” 1 Euro kaç TL’dir?” sorusunun cevabını merak ediyorsanız aşağıdaki para çeviriciden öğrenebilirsiniz.

[currency_bcc type=”auto” w=”0″ h=”0″ c=”D51D29″ fc=”FFFFFF” a=”1″ f=”TRY” t=”USD” g=”on” sh=”on” b=”on” fl=”on” p=”c” cs=”” s=”off” mf=”1″ df=”2″ d=”1″ su=”off” lang=”tr-TR”]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu