Akıl ve Zeka Oyunları-Akıl Zeka Oyunu Nedir?

Akıl ve Zeka Oyunları Nedir?, Akıl ve Zeka Oyunları Nelerdir?, Akıl Zeka Oyun İsimleri Nelerdir?Öğretmeni Nasıl Olunur?, Öğretmeni Ne İş Yapar? kısacası akıl ve zeka oyunları hakkında detaylı bilgiler vermekteyiz.

Akıl ve Zeka Oyunları

Akıl ve Zeka oyunları çabuk öğrenim için geleceğin metodu olarak görülmektedir.

Akıl ve Zeka Oyunları Nedir?

Akıl ve Zeka Oyunları; bilgi gerektirmeden, akıl yürütmeye dayalı, hızlı düşünmeye yönelikli ,yaratıcılık içeren, ipuçlarından yararlanabilmekazanımını sağlamayı amaçlayan vb. gibi becerileri kullanarak sorunları çözülebilecek özelliklere verilen genel bir isimdir .

Akıl ve Zeka Oyunları
Akıl ve Zeka Oyunları

Zihni açmakla birlikte, aklı çalıştırmaya yarayan, öğrenmeyi kolaylaştıracak ,çabuk öğrenmeyi sağlayacak “Akıl ve Zeka Oyunları” geleceğin önemli bire eğitim metodu olarak karşımıza çıkmaktadır. Akıl Zeka Oyunu Eğlenirken öğrenme , öğrenirken eğlenme ilkesine dayanan zeka oyunlarının zihni açarak öğrenmeyi daha da kolaylaştırdığı için çocuklarımızın zeka gelişimine, yaratıcılıkduygularını ve akademik ve eğitim başarılarına katkı sağlamaktadır.

Akıl ve Zeka Oyunları Nelerdir?

Akıl ve Zeka Oyunları, küçük yaştaki çocuklara yönelik , çocukların zihinlerini açmak, yeni bilgiler öğrendirmeyi hedeflemek , akıllarını daha seri ve hızlı çalıştırmak , çocukların zeka gelişimini güçlendirmek ve katkıda bulunmak için tasarlanmış oyun gruplarıdır. Akıl ve Zeka Oyunları , çocukların oyun oynarken öğrenmek ilkesine dayalı olarak geliştirilmekle birlikte Oynarken Öğrenme teorisine dayalıdır. Çocukların zeka gelişimine katkı sağlayacak ve öğrenimlerini kolaylaştıracak oyunlar MEB tarafına dan belirlenmiştir .  MEB Talim ve Terbiye kurulu başkanı onayından geçen zekaoyunları yayınlanmıştır.

Akıl ve Zeka Oyun
Akıl ve Zeka Oyun

Akıl ve Zeka Oyunları İsimleri Nelerdir?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Akıl ve Zeka Oyunları dersleri olarak bu oyunları 6 ana başlık altında toplamıştır. 5.6.7. ve 8. Sınıf Ortaokullar için hazırlanarak Talim ve Terbiye Kurum Başkanlığı onaylarından geçerek hazırlanan 6 başlık söyledir

1 Akıl Oyunları : Bu oyunlar Su doku ,  Bölgesel Su doku ,  Sihirli Piramit , ABC Bağlamaca , Patika , Apartmanlar ve Çit Oyunları dır

2 İŞLEM Oyunları : İşlem Karalama , Çarpmaca , Kapsül , Kakuro , Sütun İşlemi

3Strateji Oyunları : Nim , Tactik ,  4X4 DAMA , Üç Taş , Dokuz Taş , Sayı Bulmaca

4Karma Zeka Oyunları: Satranç , Şapka Soruları ,  Nehir geçme oyunları , Kibrit Oyunları

5Mantık-Sözcük Oyunları: Şifreler , Kare Bulmacalar , Sözcük Merdiveni , Mantık Karesi , Yalancı Doğrucu mantık oyunları

6.Zeka Ve Akıl Oyunları : Tangram ,  TPUZZLE , Tetromino , Pentomino

Akıl Ve Zeka Oyunları Öğretmeni Nasıl Olunur?

Akıl ve Zeka Oyunları Öğretmeni nasıl olunur?  Akıl Ve Zeka oyunları yetişkinlerin ve çocukların mantık yürütme ,planlama , mantıksal çıkarımlarda bulunma , stratejiler geliştirme , sıra dışı fikirler sunma , konsantrasyon ve dikkat arttırma , görsel olarak düşünme , Akıl ve Zeka oyunları bellek ve hafıza kapasitesi arttırmak , bununla birlikte sabır ve sebat , yenilgiyi hazmetmek , karar verme , kararlılık ve tatlı rekabete girme gibi tutum ve davranışları geliştirmeye yardımcı oyunlardır. Bu eğitimleri akıl ve zeka  oyunları eğitimleri almış uzman kişiler tarafından verilmektedir. Akıl ve Zeka Öpretmeni nasıl olunur sorumuzun cevabı ise şu şekildedir;

Akıl ve Zeka Oyun
Akıl ve Zeka Oyun

Akıl ve Zeka Oyunları Öğretmeni olabilmek için öncelikle bu konularda uzman olan kurum ve kuruluşlardan eğitim alarak başlamalısınız. Eğitimi , üniversite onaylı veya MEB onaylı sertifika veren kurumlar dan kurs eğitimlerine katılarak sertifika sahibi olabilirsiniz. Alacağınız bu sertifika ile eğitmen olarak özel veya devler okullarında derslere girebilirsiniz.

Akıl ve Zeka Oyunları Öğretmeni Kimler Olur?

Akıl ve Zeka Oyunları Öğretmeni girdikleri eğitim sonunda zeka ve akıl oyunları öğretmenleri alanında özel bilgi ve becere sahip , bu oyunların da farklı gelişim ve gelişenalanlarına yönelik kullanımı konusunda farkındalık yaratarakve eğitimde zeka oyunlarının uygulanması konusunda bilgi sahibi olacak olan eğitim alan kişiler, oyunları iyi düzeyde oynayabilecek ve oynatabilecek seviyeye ulaştığında ve bu oyunların eğitimleri verebilir konuma geleceklerdir.

Her branştan ortaokul , ilkokul , lise öğretmenleri ve öğretmen adayları, her bölümden üniversite eğitimine devam eden öğrenciler , anne babalar ve zeka oyunlarına ilgi duyan herbirey bu eğitime katılabilirler. Akıl Zeka Oyunu Katılım için herhangi bir önkoşul şart ve özellik aranmamaktadır.

Akıl ve Zeka Oyunları
Akıl ve Zeka Oyunları

Akıl ve Zeka Oyunları Öğretmeni Ne İş Yapar?

Akıl ve Zeka Oyunları Öğretmenleri gerekli eğitimi ve sertifikayı aldıktan sonra , 9 sayılı kanun kapsamında Akıl ve Zeka seçmeli derslerine girebilir. Akıl ve Zeka oyunları Halk eğitim merkezlerin de OKULLAR HAYAT OLSUN projesinde sunum ve egzersizler açabilirsiniz. Akıl ve Zeka Oyunları kulübü açabilir ,turnuvalara ev sahipliği yapabilirsiniz . Özel kurum ve kuruluşlar da Akıl ve Zeka eğitmeni olarak hizmet verebilirsiniz. OUTDOR  uygulamalarında bire bir veya da grup çalışması yapabilirsiniz.

Akıl ve Zeka Oyunları Öğretmenleri Ne Kadar Maaş Almakta?

Akıl ve Zeka Oyunları Öğretmenleri Ne Kadar Maaş Alıyor? Öğretmenin nerede ve hangi alanda çalıştığına göre ücreti değişmektedir. Alınan ücret tam zamanlı veya da yarı zamanlı çalışma şekline göre ücret verilir . Akıl ve Zeka Öğretmeni 657 sayılı Devlet Memuru statüsün de çalışılmakta ve her yıl iki defa ocak ve temmuz ayında zam alarak çalışmaktadırlar. Akıl ve Zeka Oyunları Nedir? Akıl ve Zeka Öğretmenleri devlet okullarında en az asgari ücret alarak iş başı yapmaktadırlar. Özel okullar da bu ücret değişiklik gösterbilir.

Zeka Oyunları Öğreticiliği Eğitimi Nedir?

Zeka oyunları öğreticiliği eğitimi alan, kişi veya kişiler;öğretmen adayları öğrencilerine   anne ve babalar çocuklarına daha kalıcı ve daha etkili öğrenmeyi sağlayabilirler. Çünkü zeka ve akıl oyunları ile işlenmekte olan derler uygulamalı oldukları için öğrenciler pasif durumda iken aktif duruma geçmektedirler. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI (MEB) müfredatlarına da girmiş olan zeka ve akıl oyunları eğitimleri, dersleri devlet veyahut özel eğitim veren kurumlarda büyük önemlere sahiptir. Bu durumda, eğitim programları bu alanlarda başarılı olacak eğitmenler yetiştirmeyi kendilerine hedef sunmuşlardır. Zeka Oyunları Kursu ile bitlikte öğrencilerin sahip oldukları zekâ ve gelişim potansiyellerini tanımasına ve geliştirmesine, karşılaştıkları problemler karşısında özgün ve yeni çözüm yolları bulmaları, hızlı ve doğru kararlar vererek, oynadıkları oyun kapsamı çerçevesi ve ortamı oluşturularak çalışma becerilerinin üst düzeyde geliştirmelerinde, farklı bakış açıları oluşturabilmelerini, yüksek özgüven kazanımalar, akıl yürütebilme ve mantığıdayalı bir şekilde karşılaştıkları problemleri çözümüne yönelik olumlu tutum yollarını geliştirmeleri hedeflenmektedir.

akıl ve zeka öğretmeni
akıl ve zeka öğretmeni

Zeka Oyunları Öğreticiliği Eğitimine Kimler Katılabilir?

Zeka oyunları öğretici eğitimlerine fakülte ve yüksek okul mezunu olan her birey rahatlıkla katılabilirler. MEB onaylı zeka oyunları öğreticiliği eğitimine katılarak, kendi oyun evinizi açabilir, kendi iş yerinizin sahibi olabilirsiniz. Anaokulu, Kreş, Kolej gibi kurumlarda Zeka Oyunları Eğiticisi olarak görev yapabilirsiniz.

ZEKA OYUNLARI ÖĞRETİCİLİĞİ KURSU NASIL ALINIR ?

Zeka oyunları öğreticiliği uygulayıcı eğitimlerinin sertifika programları internet ortamlarında ve uzaktan eğitim olanakları ile verilmektedir. Zekaoyunları öğreticiliği uygulayıcı eğitimlerin eğitim süreçleri ortalama olarak 3 ay gibi bir süre zarfıdır.Eğitime ait olan dökümanlar ve videolar uzaktan eğitim sistemlerine yüklenmiş olduklarından, kursiyer kişiler 7/24 istedikleri zaman sistemlere girerek eğitimleri izleyebilirler.

Zeka Oyunları Öğreticiliği Eğitimi Nereden Alınır?

Zeka Oyunları Öğreticiliği Eğitimi; MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI (MEB) emri ile Talim ve Terbiye Kurulunca kabul edilen,163 sayılı kararname ve 13,09,2012 yılı Müfredat gereği eğitimler vermektedirler. Zeka Oyunları Öğreticiliği bu konu hakkında özel eğitim veren kurum ve kuruluşlar, Halk eğitim merkezleri gibi yerlerden sertifika sahibi olunabilir.

Akıl ve Zeka Oyunları Kursu Nedir?

Akıl ve Zeka Oyunları aklı yürüterek , hızlı düşünerek , yaratıcılık katarak ve ip uçlarından yararlanmayı öğrenmek ve çözülen sorulara Akıl ve Zeka Oyunları denir . Bu oyunlar; hem eğlenmek hem de eğlenirken de öğrenmeyi kendine ilke kılmıştır. Zihni açar , öğrenmeyi hızlandırır ve çabuk öğrenimin önünü açar.

Akıl ve Zeka Oyunları Kursu Ne İşe Yarar?

Akıl ve zeka oyunları , yetişkinlerin ve çocukların stratejilerini geliştirmek , planlama yapmak , mantıklarını yürütmek , görsel anlamda fikir yürütmek , konsantrasyon ve dikkat arttırmak , hafıza ve kapasite arttırmaklarını sağlar. Akıl ve zeka oyunları ileriyi görebilmek , planlama yapabilme , sabır ve kararlılık , yenilgiyi ve malübiyetibenimseme ve tutum gibi davranışları geliştirmelere imkan sağlayan oyunlardır.

Akıl ve Zeka Oyunları Kursunda Hangi Oyunlar Var?

Akıl ve Zeka oyunları , zihni açan ve aklı çalıştıran , öğrenmeyi daha da kolaylaştıran , çocukların zeka gelişimine katkı da bulunan oyunlardır. Hızlı düşünebilme , akıl yürütme becerilerini geliştirmektedirler. Çocukların zeka gelişimine katkı sağlayacak ve öğrenmelerini kolaylaştıracak oyunlar MEB tarafından belirlenmiştir. Zeka ve Akıl oyunlarını MEB 6 çatı altında belirtmiştir;

1.AKIL OYUNLARI

2.İŞLEM OYUNLARI

3.STRATEJİ OYUNLARI

. SUDOKU .Sütun İşlem .Nim

.BÖLGESEL SUDOKU .Kakuro .4×4 Dama

.SİHİRLİ PİRAMİT .Kapsül .Dokuz Taş

.PATİKA .Çarpmaca .Sayı Bulmaca

.APARTMANLAR .İşlem Karesi .Çin Daması

.ÇİT .İşlem Karalama .Türk Daması

4.KARMA ZEKA OYUNLARI 5.MANTIK OYUNLARI 6.ZEKA VE AKIL OYUNLARI

.GO problemleri .Mantık Karesi .Tangram

.Kibrit Oyunları .Şifreler . Tpuzzle

.Şapka Soruları .Kare Bulmacalar .Tetromino

.SATRANÇ .Şifreler .Pentomino

Akıl ve Zeka Oyunları Kursunu Kimler Açabilir?

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI(MEB)`e bağlı okullarda çalışan tüm branş öğretmenleri bu kurstan yararlanabilirler. Okul öncesi öğretmenleri , Sınıf öğretmenleri , Akıl ve Zeka Oyunları öğreticiliği vermek isteyen tüm bireyler ve çocukları ile keyifli vakit geçirmek isteyen tüm anne ve babalar katılabilirler .Katılımı başarılı bir şekilde bitirip sertifika sahibi olan kişiler Akıl ve Zeka Oyunları kursu açabilirler.

Akıl ve Zeka Oyunları Sertifikası Ne İşe Yarar?

Akıl ve Zeka Oyunları Sertifikası , uzaktan eğitim modeli ile işimizde kaynaklı uğraşmak zorunda kaldığımız çocuklar ile çevremizde bulunan çocuklarla ve en önemlisi de eğitimleri için çabaladığımız çocuklarımız için harika bir eğitim fırsatı kazandırılmaktadır. Ayrıca sahip olduğumuz bilgi ve düşünceleri , bireylerle paylaşma fırsatı yakalayabilmektir. Akıl ve Zeka ​Oyunları Sertifikası ile hem özel hem de devlet kurumlarında iş fırsatı sunmaktadır.

Akıl Ve Zeka Oyunları Sertifakası Nereden Alınır? 

Akıl ve Zeka Oyunları Sertifikası programı ile katılımcılarından bahsedelim. Katılımcılar akıl oyunları , strateji oyunları , işlem oyunları , sözcük oyunları , mekanik oyunlar ve popüler oyunlar hakkında uzman olacaklardır. Akıl ve Zeka oyunları sertifikası eğitimini üniversiteden veyahut üniversite ile çalışan kurumlardan alınması gerekmektedir. Alınan bu sertifika ile birlikte okullarda seçmeli dersler deki akıl ve zeka derslerine girebilmektedirler ve hafta sonları boş zamanların da ise akıl zeka oyun kursları da açabilirler. Devlet ve Özel okullarda akıl ve zeka dersi verebilmek için akıl zeka öğretmeni sertifikası alması gerekmektedir. Ayrıca derslere girebilmek için sertifika zorunluluğu da bulunmaktadır. Bu sertifikayı görevinde uzman olan eğitim merkezleri arayıcılığıyla alınabilmektedir.

Akıl ve Zeka Oyunları Sertifikası Nasıl Alınır?

Milli eğitim Bakanlığına (MEB)e kurumuna bağlı olan tüm öğretmenler bu sertifikayı alabilir. Okul Öncesi Öğretmenleri , zeka oyunları öğretici olmak isteyen öğreticiler , lise mezunları , ilkokul mezunları ve tüm lisans mezunları bu sertifikayı alabilmektedirler. Bu belgeyi alabilmek için kurulmuş olan kurum ve kuruluşlardan eğitimi üst düzey verebilen eğitmenler yardımcılığı ile alabilirsiniz.

Akıl Ve Zeka Oyunları Setrifikası MEB Onaylı 

Akıl ve Zeka Oyunları MEB onayı uzaktan eğitim olarak verilen zeka oyunları sertifikasıdır. Uluslararası geçerli bir sertifika olma özelliğine sahiptir. Akıl ve Zeka oyunları MEB onaylı olan zeka ve akıl oyunları sertifikası her alan da geçerli olma ve yararlı olması ,aranan meslekler arasında bulunmasına oldukça değer kaynağı ve önemi yansıtmaktadır.

Akıl ve zeka Oyunları Sertifikası uzaktan eğitimi kursu MEB tarafınca kurs vermektedir .Kendinigeliştirmek isteyenler için önemli yer almaktadır. Kendini geliştirmek isteyenler için ise çok sayıda kurumsal kurs merkezleri mevcuttur ve eğitimleri aralıksız olarak hizmete dayalı şekilde işletimine devam etmektedirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu