Kanser Nedir?

Kanser Nedir? Hücrelerin kontrol edilemeyen bir şekilde çoğalması sonucu oluşan hastalıklar “Kanser” olarak tanımlanır. Vücudumuzun her organı (Kalp hariç) kansere yakalanma riski taşır. Vücudumuzda yer alan her hücrenin yapması gereken görevleri bulunmaktadır. Normal hücreler bu görevlerini yerine getirirken düzenli bir şekilde bölünerek çoğalırlar.

Kanser Nedir?

Yaşlanan veya zarar gören hücreler ölür ve yerlerini yeni hücrelere bırakırlar. Kanser Nedir? Kanser hücreleri kontrol edilemez bir şekilde çoğalarak normal hücrelere yer bırakmazlar. Bu nedenle kanserin başladığı bölgelerde anormal problemler ortaya çıkar.

Kanser Belirtileri ve Tanı Konulması

Bazı kanser türleri belirti gösterirken bazı türler hiçbir belirti göstermeyebilir. Kanser Nedir? Vücudumuzdaki değişiklikleri dikkatle takip etmek ve kontrollerimizi zamanında yaptırmak erken teşhis için çok önemlidir.

Kanama

En yaygın belirtilerden biri “Kanama”dır. Tükürüğümüzde kan damlacıklarının yoğun olarak görülmesi, akciğer kanserinin habercisi olabileceği gibi solunum yolunda oluşan kanserlerin de belirtisi olabiliyor. Ama unutulmamalıdır ki boğazın tahriş olması, akciğerlerde enfeksiyon gelişmesi ve diş eti problemleri de bu kanamalara yol açabiliyor. bu gibi durumlarda kulak burun boğaz uzmanına başvurulması önemlidir.

Kanser Nedir?
Kanser Nedir?

Makattan gelen kan, bağırsak(kolon) veya rektum kanserlerine işaret edebilir. Kanser Nedir? Bu yüzden mutlaka bir gastroenteroloji uzmanı tarafından muayene olunmalıdır. İdrarda görülen kan ise, böbrek, mesane kanserlerinin habercisi olabiliyor. Durumun tespiti için üroloji uzmanı tarafından muayene olunması gerekir.

Ağrı

Vücutta meydana gelen ağrıların birçok sebebi vardır. Ancak süreklilik arz eden ve ağrının yanında başka problemlerin ortaya çıkması bize kanser hastalığını düşündürüyor. Her ağrı ciddiye alınmasa da kronikleşen ağrılar için ilgili uzmanlara başvurmak en güvenli yoldur. Kol ve kürek kemiği ağrısı ya da göğüs ağrısı, akciğer kanserinin belirtileri arasında sayılıyor.

Kemik tümörü ile meydana çıkan kanser hastaları, sebebi belli olmayan ve dinlenme sırasında ortaya çıkan ağrılar sonucunda doktora başvuruyorlar. Karın ağrısı ile birlikte iştahsızlık ve kiloda düşüşler, sindirim sitemi ile ilgili kanserlerin ön belirtisi olarak karşımıza çıkıyor.

Şişlik

Vücutta gelişen şişlikler de kanser belirtilenin arasında sayılabiliyor. Kanser Nedir? Özellikle lenf bezlerinde ortaya çıkan şişlikler diğer kanser türlerinin belirtisi olduğu gibi “lenf kanseri”nin de belirtisi olarak ortaya çıkabiliyor.

Tiroid bezlerinin şişerek nodül oluşturması da kanser düşüncesini aklımıza getirse de her kitle ya da nodül kanser olmayabilir.

Açıklanamayan kilo kaybı

Pankreas ve akciğer kanseri gibi bazı kanser türlerinin ilk ortaya çıkan belirtileri arasında yer alan bu durum beraberindeki belirtiler ile bir doktor tarafından mutlaka değerlendirilmelidir.

Doktora Gitmekten Korkmayın

Her belirti kanser olmadığı için mutlaka uzman doktorlara giderek gerekli tetkikleri yaptırmanız gerekmektedir. Meme kanseri tespiti yazımız ilginizi çekebilir.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu