İyi Sohbet Nasıl Edilir

İyi sohbet nasıl edilir, sohbet etme becerisi nasıl geliştirilir, sohbet etme teknikleri, kaliteli sohbet etmek, uzun sohbet nasıl edilir vb.. merak edilen soruların cevapları için aliskanlik.com

Günümüzde insanlar kendi ifade etmede yollarını unutmaya başladı. Bunun birçok sebebi olduğunu söyleyebiliriz. Başlıca sebeplerini sıralarsak;

  • Sosyal Medya Bağımlılığı
  • Konfor Alanının Dışından Çıkamama
  • Sürekli Negatif Düşünmek
  • Herkese karşı önyargılı olmak
  • Sinirli ve gergin olmak

Sohbet Etme Teknikleri

Kaliteli sohbet etmek sanatı herkesin yapabileceği bir şey değil. Hazır paket olarak sunulmuyor insana. İnsana ağzı iyi laf yapana “iyi sohbeti var.” derler. O insanlar sohbet için kendini geliştirmişlerdir ve iyi iletişimci olduklarını kanıtlamışlardır. Çevrenize baktığınızda görürsünüz bu tür insanları herkesle sohbeti olan ve insan kendini değerli hissettiren. Çünkü kaliteli sohbet etmenin öğrenilmesi gerekir ve sohbet ederken güzel vakit geçirmelidir insan.

İyi Sohbet Nasıl Edilir

Peki sohbet etme becerisi nasıl geliştirilir veya daha da basite indirgeyerek iyi sohbet nasıl edilir sorusunun 3 etkili yolu vardır. Bu etkili 3 yolu şöyle sıralayabiliriz.

Aşağıda belirtilen sohbet etme tekniklerini kullanarak yeni tanışdığınız biri ile uzun sohbet etme fırsatı yakalayabilirsiniz.

1)Etrafı Gözlemleyin

Tanımadığınız birisiyle sohbet etmeye çalışırken etrafını gözlemleyin ve sohbet etmeye çalışın. Etrafı gözetlemek bir yetenektir. İyi gözlem yeteneği olan insan güzel sohbet edebilir ve gözlemlediği her şey hakkında kelime üretebilir. Örneğin hava durumu, gözetlediği insanlardan veya tanımadığı kişinin üzerindeki giysilere kadar. Lakin dikkat etmekte yarar var; sohbet ederken pozitif bakış açısıyla ve yüzünüzde bir gülümseme olsun. Kimse asık yüzlü insanı sevmez

2)İyi Bir Dinleyici Olmak

Birisiyle sohbet ederken aktif dinleme yapmak önemlidir. Çoğu insan sohbet dinliyormuş gibi yapar ve konuşmak için kendi sırasını bekler. Uzun sohbet etmenin en önemli yöntemlerinin başında iyi dinleyici olmak yatmaktadır. Aktif dinleme yapan insan sohbet ettiği kişiye önemli olduğunu hissettirir. Zaten sohbet sırasında dinlediği kelimeleri size aynalaşma yöntemi yaparak söyler.

Aktif dinleme yapmak için 5 özellik olması lazımdır. Bunlar;

  • Sabır
  • Göz Teması
  • Önyargısız olma
  • Empati Kurmak

3)Meraklı Olmak

Tanımadığınız birisiyle sohbet etmek istiyorsunuz ve sizinle konuşmaktan çekiniyor. Rahatlamasını sağlayın ve bir çocuk merakıyla dinlemeye çalışın ama fazla üzerine düşmeyin. Sonuçta karşınızda tanımadığınız bir insan var. Tanımadığınız insanın söylediklerinin onaylarcasına kafanızı sallayın ve kendisini anlatmaya devam etsin. Böylece belki iyi arkadaş edinirsiniz veya güzel bir dostluk başlayabilir.

 

Yorum Yap

Yorum Yap