Özgüven Nedir?

Özgüven Nedir? Benlik ve güven kelimesinin oluşturduğu bu kombinasyon yaşantımız içerisinde oldukça önemli rol oynar.Özgüven doğuştan gelmeyen fakat doğumumuzdan itibaren anne,baba ve çevre faktörlerin etkisiyle uyandırılan ve zamanla kazanılan bir motivdir.

Özgüven Nedir?

Bireyde cesaret,kararlılık ve kendinden emin olma duygularını geliştiren özgüven kişinin hayatını aynı zamanda kendisini olumlu yönde etkileyen ve iyi hissettiren önemli bir faktördür.

Özgüven Nasıl Oluşur?

Bireyin içsel gücünün harekete geçmesinin ardından kendisini tanıması,yorumlaması ve benliğini oluşturması gelir. Özgüven değeri bu aşamadan sonra kişide kendisini göstermeye başlar.Benliğini oluşturan birey duygu,düşünce ve isteklerine göre tepki verebilir hâle gelir. Özgüven Nedir? Özgüveni benimseyen, kendisinde olumlu ve iyi duygular kazanıp geliştiren birey etrafındaki kişilerle ve kendisiyle barışık,konforlu bir yaşam sürer.

Özgüven Sahibi Kişilerin Özellikleri Nelerdir ?

Kararlı ve emin adım atarlar. Hayat standartlarını oldukça yükseltirler. Kendilerine güvenirler. Çıkan engeller karşısında pes etmeden devam ederler ve kendi değerlerinin farkındadırlar. Çevresindeki insanlarla iletişimi iyidir. Utanma,çekinme,korkma gibi duygusal tepkileri arkada bırakıp önündeki yolda başarılı olmaya gayret ederler.

Özgüven Eksikliğini Nasıl Yeneriz?

Kişi öncelikle kendi değerinin farkına varmalıdır. İyi ve olumlu yönlerini keşfetmeli ve kendini sevmelidir.Kendisini eleştirmemeli ve etrafındaki insanları yargılamamalıdır. Hedeflerini belirlemeli ve yanlış yapmaktan korkmamalıdır.Hayatın olumsuzluklarına karşı pes etmemeli ve olumsuzluk içerisinde iyi yönler bulmaya çalışmalıdır.

Özgüven Eksikliğimiz Neyden Kaynaklanır?

Özgüven çocukluk döneminde aşılanması gereken önemli bir duygudur. Eğer bu duygu aşılanmazsa birey iç dünyasında kendini değerlendirme ve yorumlamada eksik kalır. Aile ve toplumun baskısı altında yaşayan kişi kendini geliştirmez ve çözümleyemez. Bu durum bireyin kimliğini oluşturmasını engeller. Fikirlerini ve duygularını paylaşamayan ya da toplumun algısı içerisinde kaybolan birey yetişkin konuma geldiğinde yaşadığı duygu ve durum bozukluğunu düzeltmekte zorlanır.

Aile ve çevrenin baskısının yanısıra özgüven eksikliğini etkileyen bir çok faktör içerisinde genetik de önemli rol oynar. Bilimsel araştırmalara göre insan vücudunda yaklaşık yüzde yirmibeş ile yüzde elli arasında karakterimizi meydana getiren genlerin özgüven ile ilgili olduğu öne sürülmüştür. Özgüven Nedir? Oksitosin ve serotonin hormonlarının salgılanması genlerimizle ilişkilidir ve bu hormonlar mutluluk ya da depresif duygunun meydana gelmesinde etkilidir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu