Büyük depremlerin gece meydana gelmesinin sebebi nedir?

Depremler neden gece olur?

Büyük depremlerin gece meydana gelmesinin sebebi nedir? Büyük depremlerin gece meydana gelmesi bilimsel olarak söylenebilecek bir ifade değildir. Bilimsel açıdan bakıldığında depremleri etkileyen herhangi bir atmosferik olay görünmüyor. Ancak toplumsal açıdan dikkat çeken bir durum ki depremlerin gece olduğuna dair bir düşünce ortaya çıkmıştır.

Büyük depremlerin gece meydana gelmesinin sebebi nedir?

Deprem jeolojik kökenli bir doğal afet olup yerin onlarca kilometre altında gerçekleşiyor. Hava durumlarının ve gece-gündüz durumunun yerin bu kadar altına etki etmesi imkansızdır. Ayın çekim gücüyle ilgili de bir takım düşünceler buna benziyor. Büyük depremlerin gece meydana gelmesinin sebebi nedir? Çünkü ayın etkisiyle okyanuslarda gel-git olayı gerçekleşiyor. Dolayısıyla gece ve gündüzün etkisinin yerin altına etki etmesi imkansız gibi görünse bile şuan bilimin bulamadığı bir etkinin de olması imkansız değildir. Bilimin geldiği aşamada henüz büyük depremlerin gece meydana gelmesinin sebebi açıklanamıyor ve dolayısıyla bilimsel olarak bu doğru kabul edilmiyor.

Depremler neden gece olur?

Depremlerin gece ve gündüz dağılımlarına bakıldığında çoğunun gece olduğunu söylemek de mümkün değil. Bu veriler dağılımın homojen olduğunu gösteriyor.

Toplumda büyük depremler gece mi olur algısı var. Ancak bu algı psikolojiktir. Gece meydana gelen olayların psikolojik etkisi daha büyük ve uzun sürelidir. Algı böyle olsa bile deprem uzmanları ve bu konuda çalışmalar yürüten bilim insanları gece ve gündüzün depreme etkisinin olmadığını söylüyor. Büyük depremlerin gece meydana gelmesinin sebebi nedir? Bilimsel çalışmalar ile henüz ispatlanmış olmasa bile güneş ve ayın dünyadaki basınca etkisi üzerine araştırmalar yapılıyor. Deprem sözleri ile sizlere birçok seçenek sunacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu