Hamilelikte kramp nedenleri ve tedavisi, hamilelikte kramp kaçıncı ayda başlar, hamilelikte kramp neden olur, hamilelikte kramp nasıl geçer vb… kramp hakkındaki bilgileri sizler için hazırladık.

Hamilelikte yaşadığınız krampların neden olduğuyla ilgili kafanıza takılan bir şey olmaması gerekir aslında. Kramplar genelde gece vakti kendini gösterir ve bacakların alt kısmını etkiler. Bu yüzden de hamilelikte yataktan kalkmak ve rahat bir pozisyona geçmek her zaman kolay bir iş değil maalesef.

Hamilelikte Kramp Kaçıncı Ayda Başlar

Kramplar ikinci trimesterin 18. veya 20. haftalarında başlar ve doğuma kadar devam eder. Kasılmanın yarattığı huzursuz hissin egzersiz esnasında açığa çıkan laktik asitten kaynaklandığı düşünülür. Ancak bu durumun hamilelikte neden bu kadar yaygın olduğunu kimse bilmez. Bununla ilgili pek çok teori ve neden olmasına karşın hatırı sayılır bir kanıt bulunmuyor.

Hamilelikte Kramp Neden Olur

Ortaya atılan teorilerden biri bebek büyüdükçe rahmin ağırlaşması ve bacakların da ağırlaşan vücudu taşımakta zorlanması. Diğer bir teori ise rahmin kanı kalbe götüren damar üzerine ağırlık vermesinden kaynaklanan yavaşlama ve buna bağlı olarak ağır ağır hareket etmek zorunda kalan bacakların krampa daha müsait hale gelmesi yönünde… Sorunun bir diğer sebebi ise dehidrasyon ve mineral değerlerinin düşmesi olabilir. İkinci ve üçüncü trimesterden itibaren vücudunuz bebeğin gelişimine öncelik veriyor. Bu da kalsiyum, magnezyum ya da potasyum eksikliğine bağlı kramplara sebebiyet veriyor.

Hamilelikte Kramp Nasıl Geçer

Krampları önlemenin en kolay yolu bol su tüketmekten ve gerekli minerallerin kullanımını arttırmaktan geçiyor. Çeşitlendirilmiş bir beslenme düzeniyle vücutta eksik bulunan besin değerlerini arttırmak da vücudu kramplardan koruyor. Muz, magnezyum ve potasyum açısından zengin bir meyve. Hamile kadınların muz tüketimini arttırmalarıyla kramplarında gözle görülür derecede azalma yaşandığı gözleniyor. Ayrıca yeşil yapraklı sebzeler, patates, tatlı patates ve sütün de magnezyum değeri yüksek. Peynir, yapraklı sebzeler, fındık ve balık tüketmek de kalsiyum değerlerinizi arttırır.

Kramplarınızı azaltmak istiyorsanız fiziksel egzersize ayırdığınız zamanı da çoğaltmanız gerekiyor. Mesela yürüyüş bunun için iyi bir başlangıç olabilir. Yürüyüş yaparken bacak kaslarınızın esnemesiyle laktik asit üretimi önlenir ve bacaklardaki kanın kalbe pompalanmasını sağlar. Başka bir seçenek daha; hamilelik yogası. Vücuttaki kan akışının gelişmesine yardımcı oluyor. İşte size basit bir egzersiz önerisi; yatmadan önce ayak bileklerinizi öne arkaya doğru hareket ettirerek esneme hareketleri yapabilirsiniz. Kramp girdiğinde yapmanız gereken tek şey düz ve soğuk bir zemine uzanmak. Kasılma yaşadığınızda ayaklarınızı düz pozisyona getirmek biraz zordur. Bu nedenle öne ve geriye doğru ittirmeye çalışın. Ayak tabanınız yere değdiği anda acınız azalmaya başlayacak. Eğer karnınız bu hareketi yapmanızı engelleyecek kadar büyükse bu görevi hemen eşinize devredin. Ya da yataktan çıkamıyorsanız eşinizden ayaklarınızı ittirmesini rica edin.

Hamilelikte Krampı Önleminin 5 Yolu

Kan Akışını Hızlandırın

Bunun için sağlıklı ve düzenli beslenmek şart. Bol bol meyve ve sebze tüketmeli, aynı zamanda hamileliğe uygun çeşitli egzersizler yapmalısınız. Bunlardan bir tanesi hafif tempo ya da orta tempo yürüyüş olabilir. Bu iki şart sağlandığı sürece annenin kan dolaşımı da bebeğin kan dolaşımı da düzenli olarak normal hızında seyreder. 

Rahatlayın

Kendinizi şımartma vakti geldi. Dondurulmuş magnezyum deposu muz dilimlerini taze kırmızı meyvelerle birlikte blendıra atın. Birazcık badem sütü ekleyip karıştırın. Kramp karşıtı leziz dondurmanızı afiyetle yiyebilirsiniz.

Ayaklarınıza Masaj Yapın

Uyumadan önce yapılan ayak masajı bacaklardaki kan akışını hızlandırır. Dilerseniz masaj yağınıza biraz aromatik yağ ekleyerek anın tadını çıkarın. O

Oturma Posizyonunuza Dikkat Edin

Akşam vakti geldiğinde dinlenmek için siz de herkes gibi bacak bacak üstüne atmak veya bağdaş kurmak isteyebilirsiniz. Ama kan akışınızı yavaşlatan hareketler olduğu için pek de akıllıca sayılmaz, öyle değil mi? Siz en iyisi ayaklarınızın altına bir yükselti koyup rahatça uzatın.

Yanınızda Yastık Bulundurun

Uyku esnasında istemeden de olsa ayak parmaklarınızı uzatmanız bacak kaslarınızı kısaltabilir. Çözümü ise çok basit. Yatağın ucuna yumuşak bir yastık koyun.

Yorum Yap

Yorum Yap