Hibrit Arabanın Özellikleri

Hibrit ne demek, hibrit arabanın özellikleri, hibrit araba nasıl çalışır, hibrit arabaların çalışma mantığı, hibrit araba ne zaman çıktı vb… hibrit hakkında bilgileri sizler için araştırdık.

Son günlerde benzin fiyatlarının yükselmesi ve dizel otomobillerin üretiminin bazı Avrupa ülkelerinde yavaş yavaş sona ermesinin ardından gözler elektrikli otomobillere çevrildi.    

Tesla’nın ürettiği elektrikli otomobillere oldukça ilgi gösterilmesi ve gelişen teknolojiler, diğer markaların da elektrikli otomobil üretimine önem vermesine yol açmış oldu. Otomobil sektörünün güçlü markaları benzin ve dizel üretimlerinin yanına 1’ er, 2’şer ürettikleri elektrikli modelleri de eklemeye başladılar.

Hibrit Ne Demek

Hibrit otomobillerin üretim mantığı elektrikli otomobillerden biraz daha farklıdır. Tamamen elektrikli ve benzinden bağımsız olarak çalışma prensibi yerine benzin sarfiyatını azaltmak amacı ile üretilmiştir. Üretildiği amacın hedefini yerine getirmek için de sıkışık trafik, düşük hız gibi durumlarda benzin motoru yerine elektrik motorunu kullanmakta ve bu sayede 0 (sıfır) emisyon salınımı gerçekleştirmektedir.

Elektrik motorunun çalışması için gerekli enerji, benzin motoru çalıştığı zamanlarda ya da frenleme sırasında akü ile şarj edilmektedir. Bu sebeple hibrit otomobillerin elektriğe bağlanarak şarj edilmesine gerek yoktur.

Hibrit Arabanın Özellikleri

Elektrikli otomobiller sessiz çalışması, benzin sarfiyatı olmaması, daha hafif ve hızlı olması gibi kendine avantaj sağlayan özelliklerin yanında, şarj süresi, her an ulaşım sağlayamama riski, piyasasının sınırlı ve pahalı olması gibi dezavantajları sebebiyle merak konusu olsa da, otomobil tercihine gelindiğinde halen tercihlerde gerilerde kalmaktadır. Hibrit otomobiller ise, elektrikli otomobillerin dezavantaj olarak görünen tüm özelliklerini yok etmekte ve modellerin tercih edilmesine destek sağlamaktadır.

Hibrit Araba Nasıl Çalışır

Hibrit otomobiller altını çizerek söylemek isteriz ki, priz üzerinden şarj edilerek kullanılmazlar. Benzin motoru çalıştığı zamanlarda ya da frenleme sırasında akü ile şarj edilmektedirler ve zorunlu olarak elektriğe bağlanarak şarj edilmelerine gerek bulunmamaktadır.

Hibrit Arabaların Çalışma Mantığı

Şanzıman üzerine bağlı bulunan elektrik motorları, otomobillerin en çok yakıt tükettikleri bilinen kalkış ve ilk 2 vitese geçişlerde genellikle devrede olmaktadır. Tek başlarına sunabildikleri menziller oldukça sınırlı olurken, bu menzil ortalama 30-50 kilometre mesafeyi geçememektedir. Hibrit otomobillerin önümüzdeli 10 yıl içerisinde benzinli ve dizel otomobillerin yerini alacağı öngörülmektedir.

Toyota’nın Toyota Prius modeli, Honda’nın Honda Insight modeli ile başladığı ve günümüzde Honda Civic Hybrid ile devam eden serileri hibrit otomobillere örnek olarak verilebilir. Bunun dışında, Dodge’un Ram Pick-up’ını hibrit olarak üreteceğini açıklamasıyla bu tarzda bir ilk olması beklenmektedir. SUV sektöründe ise, ilk önce kendini belli eden Ford‘un Escape modeli olmuştur. General Motors da Chevrolet’ye ait Silverado modelini ve GMC’ye ait Sierra modelini tarihinde ilk kez “GM” markasını kullanarak hibrit modeller olarak tanıtması beklenmektedir.

Hibrit Araba Ne Zaman Çıktı

İstenildiğinde benzinli, istenildiğinde elektrik motoruyla ilerleyebilen ilk aracı 27 yaşındayken Ferdinand Porsche yapmıştır. 1902 yılında “Mixte-Wagen” adını verdiği araçtan biraz bahsetmemiz gerekirse. Viyanalı bir fayton üreticisi olan Ludwig Lohner ile birlikte çalışan Porsche, 4 silindirli bir Daimler moto- runa aküler, bir jeneratör ve elektrik motoru eklemiştir. Bu haliyle Mixte, benzinli motor stop edildiğinde dahi akülerin çalıştırdığı elektrikli motor ile ilerlemeye devam edebildiği gözlemlenmişti. Hibrit otomobiller için ticari olarak ilk atılımı yapan marka ise Toyota olmuştur. 1997 yılında geliştirdiği Toyota Prius modeliyle seri üretime geçen Toyota, geride kalan 19 yıl içerisinde 9 milyonun üzerinde hibrit otomobil satmayı başardı.

Ülkemizde de resmi olarak tam elektrikli ve hibrit özellikli modeller satışta bulunurken, Toyota’nın hibrit modelleriyle diğer markaların tam elektrikli modellerinin çok üzerinde bir satış gerçekleştirdiği görülmekte. Yaris, Auris, Auris Touring Sports, RAV4, Prius ve C-HR modellerine geçti- ğimiz günlerde en çok satan modeli Corolla’ yı da ekleyen Toyota hibrit otomobiller üzerinde gösterdiği başarısını önümüzdeki yıllarda da de- vam ettirecek gibi duruyor.

Küresel Otomotiv araştırması sonuçlarına göre Türkiye’deki sürücülerin yüzde 43’ü, gelecek 5 yıl içinde araç almaları halinde hibrit elektrikli modelleri tercih edeceklerini söylüyor. Türkiye’deki otomotiv yöneticileri de 2019’un otomotiv trendleri arasında hibrit elektrik hareketliliğinin ardından ikinci sırayı bağlanabilirlik ve dijitalleşmenin alacağını öngörüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu