Yeni Bir Bilgisayar Almak İstediğinizde Hangi Özelliklere Dikkat Etmeliyiz

Yeni Bir Bilgisayar Almak İstediğinizde Hangi Özelliklere Dikkat Etmeliyiz  Yeni bir bilgisayar almaya karar verdikten sonra, öncelikle, kendinize sormanız gereken bazı önemli sorular bulunmaktadır. Özellikle kullanacağınız bilgisayarları iş amaçlımı yoksa oyun amaçlımı kullanılacağınız konusunda bir konusunda karar vermelisiniz. Alacağınız bilgisayarların teknik ve donanımsal özellikleri en başta olmak üzere, çok sayıda detaylara dikkat ederek o şekilde karar verip öyle almanız gerekmektedir.

Bilgisayar Almaya Karar Verdikten Sonra Hangi Özelliklere Dikkat Etmelisiniz?

Herhangi bir bilgisayar almak indiğiniz zaman hakkında detaylı bilgilere sahip değilseniz, dikkat etmeniz gereken konuları buradan araştırarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Her insanın bilgisayar kullanma sıklığı ve kullanma farklı olabilmektedir. Almayı düşündünüz bilgisayarda günlük kulanım veya profesyonel kullanım amacınıza göre beklentileriniz farklı olabilmektedir.

Yeni Bir Bilgisayar Almak İstediğinizde Hangi Özelliklere Dikkat Etmeliyiz

Yeni bir bilgisayar almaya karar verdikten sonra hangi tür işlemler için hangi kullanım amacına göre bilgisayar alacağınızı bilmeniz gerekmektedir. İş amaçlı bir bilgisayar tercih edecekseniz, tercih ettiğiniz bilgisayarlarda genellikle hızına ve performansına önem vermeniz gerekmektedir.

Alacağınız bilgisayarın İşlemcisinin ve Belleğinin önemi!

Bilgisayar seçiminde en önemli konuların başında işlemcisi ve bellek boyutu yer almaktadır. Hızlı ve sorunsuz bir kullanım amacındaysanız, buna uygun işlemci almanız gerekmektedir. Eğer yeni bir dizüstü bilgisayar almak istiyorsanız daha ileriye dönük seçim yapmalısınız. Ve bu yöndeki model ve markalara yönelmelisiniz. Bunun için en az İ7 işlemcili olan bir dizüstü bilgisayarlara yönelmelisiniz.

bilgisayar toplama
bilgisayar toplama

Alacağınız bilgisayarda Ekran Kartı nasıl olmalı!

Dizüstü bilgisayar alırken dikkat etmeniz gereken bir başka konu ise ekran kartı performansıdır. Yeni Bir Bilgisayar Almak İstediğinizde Hangi Özelliklere Dikkat Etmeliyiz  Ekran kartları özellikle görsel düzeyi güçlü çalışmalar ve uygulamalar yapmayı düşünüyorsanız, ona göre ekran kartı seçim yapabilirsiniz. Ya da amacınız oyun oynamaksa oynamak istediğiniz oyunlardan almak istediğiniz performansı düşünerek yüksek kapasiteli ekran kartları seçmeniz gerekmektedir.

Alacağınız bilgisayarda SSD sinin önemi!

Yeni piyasaya çıkan, nesil bilgisayarlarda artık HDD çok düşünülmemektedir. Onun yerine SSD desteği olan dizüstü bilgisayarlar düşünülmektedir. Özellikle depolama ve veri hızı gibi amaçlar için düşündüğünüzde SSD desteği öne çıkmaktadır. Bu nedenle de alacağınız üründe SSD özelliklerine ve boyutlarına dikkat ederek ona göre bir dizüstü bilgisayar almalısınız.

Alacağınız bilgisayarda Ekran Çözünürlüğünün önemi!

 

Bilgisayar seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bir başka konu ise ekran performansıdır. Çoğu bilgisayar kullanıcılarının en çok önem verdiği konular arasında ekran çözünürlüğünün iyi olması gelmektedir. Oyun oynamak ve grafik uygulamaları kullanmak söz konusu olduğunda ekran çözünürlüğünün yüksek çözünürlükte olması gerekmektedir. Daha net görüntü deneyimi için yüksek çözünürlük bulunan diz üstü bilgisayar modellerini tercih etmelisiniz.

Alacağınız bilgisayarda yenile hızının faydaları! yenileme hızı en az kaç hz olmalı?

Ekran denince çözünürlükle birlikte bir diğer önemli konuda ekran yenile hızı dır. Yenileme hızının yüksek olması, grafik kalitesini ve aynı zamanda oyunlardaki performansını arttırmaktadır. Daha net görüntüler elde edeceksiniz ve oyunlardaki başarınız artış gösterecektir. Ve daha iyi bir oyun deneyimi elde edebileceksiniz. Yeni Bir Bilgisayar Almak İstediğinizde Hangi Özelliklere Dikkat Etmeliyiz  Ekran yenileme hızının önemi daha çok oyunlarda ön plana çıkıyor olsa da, bilgisayarınızdan film izlerken de yenileme hızı yüksek olan donanımlara sahip olması, daha net görüntülerle izlemenizi sağlayacaktır. Daha akıcı bir görüntü ile birlikte daha hızlı temiz kareler olacağı için, netlik konusunda oynadığınız oyunlarda size büyük bir avantaj sağlayacaktır. Böyle olunca da oyunlardaki detaylara daha çok hâkim olmanız mümkün olacaktır. Ekran yenilemede sorun yaşamamak ve daha akıcı bir ekrana sahip ola bilmeniz açısından alacağınız dizüstü bilgisayarın ekran yenileme hızı en az 144 hz olması gerekmektedir.

Alacağınız bilgisayarda güvenlilik arıyorsanız!

Günümüzde siber güvenlik ve kişisel cihazların güvenliği oldukça önemli olduğu için, alacağınız cihaz güvenliği açısından kullanıcı korumalı bilgisayarları tercih etmenizde fayda olacaktır. Yeni Bir Bilgisayar Almak İstediğinizde Hangi Özelliklere Dikkat Etmeliyiz   Bu nedenle yeni bir bilgisayar alırken size parmak izi ile güvenlik desteği sunan modellere yönelmeniz daha doğru olacaktır. Bu sayede bilgisayarınızı daha güvenli bir hale getirebileceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu