Dünyanın En Büyük Böcekleri

Dünyanın en büyük böcekleri, dünyanın en büyük 10 böceği, dünyanın en güçlü böcekleri, en büyük böcek türleri, dünyanın en büyük böceği vb.. bilgiler için alışkanlıkcom

 Dünyanın En Büyük Böcekleri

Birçok insan hamamböceğinden bahsedilirken dahi titremeye başlar. Dünyanın en büyük 10 böceğinden bir tanesini gördükleri zaman ne kadar korkacaklarını hayal edin! Bir böceğin boyutunu (kütle, uzunluk, kanat açıklığı, vb.) ölçmenin birkaç yolu olsa da, bu liste görenlerin üzerinde yarattıkları etki ve böceklerin uzunlukları kıstas alınarak hazırlanmıştır. Okumayı bitirdiğinizde, amatör bir entomolog olma yolunda ilerleyeceksiniz!

Dünyanın En Büyük 10 Böceği

Ölçümler böcek ailesinin birkaç üyesi arasında oldukça yakın, bu yüzden sıkı bir rekabet olduğu ortada. En büyük böcek türleri sizi şaşırtabilir. Dünyanın en büyük böceklerine bir göz atalım ve birbirleriyle nasıl karşılaştırıldıklarını görelim.

10.Atlas Güvesi – (Attacus Atlas)

Uzunluk: 11,5 cmaf

Ağırlık: 28 gram

Yer: Güneydoğu Asya

Habitat: Tropikal ve subtropikal yayla ormanları

Grup: Lepidoptera

Bu nazik, güzel dev, bir ayak boyu kadar kanat açıklığına sahiptir ve genellikle Malay takımadalarının üzerinden geçer. Parlak renkleri seyretmeyi harika bir hale getiriyor ve kanatlarının uçları, yırtıcıları caydırmak için yılan kafasına benzer.

Çarpıcı Atlas Güvesi avlarına yem olmaktan kaçsa bile, ağzı olmaması nedeniyle ömrü oldukça kısadır. Beslenmesi yoktur, yani canlılığı kaybeder ve bir ila iki haftalık yaşamdan sonra ölür Kısa ömrünün çoğu beklemek ve uygun bir eş aramak için harcanır.

Atlas Güvelerinin kozaları, dayanıklı ipek liflerinden oluşur ve insanları ipekleri için bu güzel güveleri yetiştirmeye yönlendirir. İpek iplikleri daha sonra kumaş ve cüzdan gibi eşyaların yapımında kullanılır. Atlas Güvelerinin kozaları Çin’de cilt bakım ürünleri olarak bile kullanılıyor.

9. Dev Su Böceği (Belostomatidae) – (Lethocerus americanus)

Uzunluk: 12 cm

Ağırlık: 71 gram

Yer: Kuzey ve Güney Amerika, Kuzey Avustralya, Doğu Asya

Habitat: Tatlı su havuzları, bataklıklar ve dereler

Grup: Hemiptera

Bu garip böcekler dünya çapında sulu bölgelerde yaşar ve akciğer veya solungaç kullanmadan hayatta kalırlar. Bunun yerine, böcekler şnorkel gibi bir solunum hortumu kullanır ve yedek hava ceplerini kanatlarının altında tutar. Dev Su Böceğinin göz korkutucu kıskaçları, küçük kurbağalar, balıklar, yılanlar ve hatta bazen yavru kaplumbağalar ile ziyafet çekmesini sağlar.

Böcek dünyasının bu suda yaşayan tehdidi ağrılı ısırıklara neden olabilir, bu da ona “ayak parmağı” ve “timsah kene” takma isimlerini kazandırmıştır. Tayland halkı bu iri böceklerin çeşitliliğini ışıklarla onları çekip yiyerek azaltmıiştır.

8. Fil Böceği – (Megasoma elephas)

Uzunluk: 13 cm

Ağırlık: 86 gram

Yer: Güney Meksika, Orta ve Güney Amerika

Habitat: Yağmur ormanları ve diğer sıcak alanlar

Grup: Coleoptera

Etkileyici böceğin, adını büyüklüğünden mi yoksa kafasındaki dişlere benzeyen büyük, çatallı boynuzdan mı alıp almadığını belirlemek zordur. Her iki şekilde de, erkek Fil Böcekleri dişilerin dikkat çekmek için yarışırken, hem boyutları hem de boynuzları çiftleşme mevsiminde oldukça işe yarar. Savaşın yanı sıra, boynuzlar ayrıca kumdaki güvenli noktaları kazmaya ve böcekleri özsuyu ile besleyebilmek için çeşitli kabukları kaldırmaya yarar.

Fil Böceği larvalarının olgunlaşması yaklaşık iki ila üç yıl sürer. Larvalar organik madde üzerinde büyür ve 86 grama kadar çıkabilir.

7. Atlas Böceği – (Chalcosoma atlas)

Uzunluk: 13 cm

Ağırlık: 100 gram

Yer: Orman

Habitat: Malezya

Grup: Coleoptera

Atlas Böceği, başından çıkan üç boynuz ile etrafına gözdağı verir. Atlas Böceği larvaları, larva halindeyken bile birbirleriyle savaşmaya başlarlar. Bu böceklerin kendi ağırlıklarının 850 katını kaldırabildiği bildirilmektedir. Bu onları büyüklüklerine göre dünyanın en güçlü hayvanlarından biri yapar.

Atlas Böceği boynuzlarıyla etkileyici bir ağırlık kaldırabilirken, kanatları o kadar güçlü değildir. Havadayken kendi ağırlıklarını dahi havada tutmakta zorlanırlar. Bu sebepten dolayı çok uzağa uçamıyorlar. Bu nedenle nüfusu çoğunlukla Malezya ile sınırlıdır.

6. Actaeon Böceği – (Megasoma actaeon)

 

Uzunluk: 13.7 cm

Ağırlık: 220 gram

Yer: Güney Amerika

Habitat: Yağmur Ormanları

Grup: Coleoptera

Bir yetişkin olarak yeterince büyük olmasa da Actaeon Böceği de en uzun süreli larva aşamalarından birine sahiptir. Büyük larvalar 200 grama kadar ağırlığa sahip olabilirler, ancak genellikle olgunlaşmak için yumurtalarından çıktıkları anda toprağın altına saklanırlar. Actaeon Böceği’nin larva aşaması, pupa aşamasıyla birlikte yaklaşık üç yıllık bir süre alır.

Çoğu boynuzlu böcek gibi, Actaeon Böcekleri de birbirleriyle savaş sırasında büyük boynuzlarını kullanırlar. Dövüş stilleri, rakiplerini dengesizleştirmek için boynuzlarını kullandıklarından dolayı geyiklerinkine çok benzer.

5. Titan Böceği – (Titanus giganteus)

 

Uzunluk: 16.7 cm

Ağırlık: 50 gramdan fazla

Yer: Güney Amerika

Habitat: Tropikal Yağmur Ormanları

Grup: Coleoptera

Bu etkileyici ağır siklet, boyutu dikkate alındığında genellikle dünyanın en büyük böceği unvanını alr. Herkül Böceği’nden daha kısa olmasına rağmen, Titan Böceği sadece vücut ölçümü açısından en büyük uzunluklardan birine sahiptir. Etkileyici boynuzu, uzunluğunun önemli bir bölümünü oluşturur ve göğüs kafesinden başlar.

Dişi Titan Böcekleri genellikle ağaçlarda kalırlar ve erkekler arkadaş ararken daha sık ortaya çıkarlar. Erkek Titan Böceği kendini savunmadan, saldırmadan ve güçlü kıskaçları ile düşmanını sıkıştırmadan önce onları yüksek bir tıslama sesi ile uyarır.

Titan Böceklerinin larvaları yetişkinlerden belirgin şekilde daha büyüktür. Bu devasa kurtlar olgunluğa eriştikten ve yetişkinleri eşlerini bulmak için uçtuktan sonra artık yemek yemezler.

4. Herkül Böceği – (Hercules herynules)

Uzunluk: 17 cm

Ağırlık: 85 gramdan fazla

Yer: Orta ve Güney Amerika

Habitat: Yağmur Ormanları

Grup: Coleoptera

Etkileyici boynuzlarının uzunluğunu da hesaba kattığınızda, erkek Herkül Böceği, Titan Böceği’nden biraz daha büyüktür. Ancak bu konuda yakın bir rekaber vardır.. Parlak, siyah boynuz Herkül Böceği’nin uzunluğunun yaklaşık yarısını oluşturur ve ona müthiş bir görünüm kazandırır.

Bu etkileyici böcek, dünyanın en güçlü böcekleri olmak için Atlas Böceği’ne karşı yarışıyor ve aynı zamanda kendi vücut ağırlığının 850 katını kaldırabiliyor. Bu olağanüstü güç, Herkül Böceğinin adını aldığı nokta olabilir.

Diğer birçok böcek gibi, Herkül Böceği gece, çeşitli meyve, çürümüş odun ve daha küçük böcekleri tüketmek için gizlenerek ortaya çıkar.

 3. Sabertooth Longhorn Böceği – (Macrodontia cervicornis)

 

Uzunluk: 17 cm

Ağırlık: 50 gramdan fazla

Yer: Amazon Havzası

Habitat: Yağmur Ormanları

Grup: Coleoptera

Servikorni “geyik boynuzu” anlamına gelirken Macrodontia “uzun diş” anlamına gelir ve bu da Sabretooth Longhorn Böceği‘nin adını neden aldığını görmemizi kolaylaştırır. Böceğin kafasından uzanan kavisli, tırtıklı alt çeneler kesinlikle geyik boynuzlarına benziyor. Bu çeneler silah ve alet olarak mükemmel bir iş çıkarıyor. Böceğin arkasındaki güzel ahşap benzeri desen, onun yağmur ormanı zemininde ve beslenmek için kullandığı çürüyen ahşap arasında kamufle olmasını sağlıyor.

Diğer büyük böceklerin aksine, Sabertooth Longhorn Böceği etkileyici ağırlıkta olmasına rağmen uçabiliyor. Bu güçlü böceğin karmaşık desenli kanat kasları, yeterli kanat hareketinin etkili bir şekilde yapılabilmesine olanak sağlıyor.

2. Dua Eden Peygamber Böceği – (Mantodea)

Uzunluk: 17.7 cm

Ağırlık: 6 gram

Yer: Güney ve Kuzey Amerika, Avrupa, Asya, Afrika

Habitat: Tropik ve Subtropikler

Grup: Mantodea

Bu zarif böceğin ağırlığının sizi kandırmasına izin vermeyin; daha büyük Dua eden Peygamber böceği örneklerinin kuş avladığı ve yediği bilinmektedir. Peygamber böceği avına ulaşılabilmek için sabırla bekler ve sonra katlanmış, güçlü ön bacaklarıyla avına vurur.. Büyük, pençeli bacaklar bu böceklerin sanki dua ediyormuş gibi görünmesini sağlar ve Dua Eden Peygamber Böceği adını buradan alır.

Bu gizli avcıların etkili bir şekilde avlanmalarına yardımcı olan beş adet gözü vardır. Başlarının yanlarındaki iki büyük bileşik göz dikkat çekicidir. Bununla birlikte başlarının ortasında üç küçük, basit göz bulunur.

1. Phryganistria Chinensis Zhao

 

Uzunluk: 62.5 cm

Ağırlık: 65 gram veya daha fazla

Yer: Çin

Habitat: Tropik ve Subtropikler

Grup: Phasmatodea

Phryganistria Chinensis Zhao dünyanın en büyük böceğidir. Bu dev sopa böceği 2016 yılında resmen dünyanın en büyük böceği olarak kabul edildi. Entomolog Zhao Li tarafından Guangxi eyaletinin ormanlarında keşfedildi ve onun adını aldı. Bu böcek, ortalama bir adamın kolu kadar uzun. Zhao Li o zamandan beri Batı Çin Böcek Müzesi’nde bu olağanüstü örneği yetiştirdi.

Etkileyici Phryganistria Chinensis Zhao tatlıyı çok sever. Böceğin sağlığını nasıl etkileyebileceğine dair belirsizlik nedeniyle miktar ve sıklık oldukça kısıtlanmış olsa da, çilek reçeli bu dev böceğin tercih ettiği bir numaralı yemektir. Böceğin tatlı sevgisi o kadar yoğundur ki, reçel yemek için başka yiyecekleri reddettiği gözlemlenmiştir.

 

Alışkanlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu