Koronavirüslü Anne Emzirebilir mi-Koronavirüs Anne Sütüne Geçer mi

Koronavirüslü anne emzirebilir mi, koronavirüs anneden bebeğe geçer mi, koronavirüs anne sütüne geçer mi, koronavirüs anne karnındaki bebeğe geçer mi vb.. merak edilen soruların cevapları için aliskanlik.com

2019 yılı sonunda tüm Dünya’yı alt üst eden koronavirüs belli ki uzun süre hayatımızdan çıkmayacak. Koronavirüs ile yaşamayı öğrenmeli ve tedbirleri elden bırakmamalıyız. Koronavirüs’ün gün geçtikçe artması insanlarda kaygı sorunlarının oluşmasına, kalıcı hasarlara ve toplu ölümlere neden olmaktadır.

Hamile olan bayanlar veya bebeklerini yeni doğurmuş anneler koronavirüsden dolayı çocuklarını dahi sevemez duruma geldi. Bazı anneler bebeklerini öpmeye doyamadan koronavirüs belası yüzünden günlerce karantinada kaldı. Anne ve babaların akıllarına takılan soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Koronavirüslü Anne Emzirebilir mi

Anne sütü, bebeğin ilk 6 ayında kesinlikle içilmesi gereken en önemli gıdadır. Ancak  koronavirüslü anne emzirebilir mi sorusu akılları karıştırmaktadır.

Anne sütünde solunum yolu hastalıklarına karşı sağlayan antikorlar bulunmaktadır. Koronavirüs damlacık yolu ile bulaşan bir virüs türü olduğu için anne sütü içerisinde herhangi bir virüs gözlenmemiştir.

Çin’in Wuhan şehrinde yapılan araştırmalar sonucu koronavirüs testi pozitif olan anneler yeni doğmuş çocuklarına 6 ay boyunca düzenli süt vermiştir. Bebeklerde belli aralıklar dahilinde alınan test sonuçlarının tamamında bebeklerin koronavirüs testleri negatif çıkmıştır. Bu durumda şunu göstermektedir ki anne sütünden bebeğe koronavirüs bulaşmaz.

Koronavirüs Anne Sütüne Geçer mi

Koronavirüs kapmış ve daha sonra iyileşmiş annelerin de emzirdikleri çocukların tamamında test sonuçları negatif çıkmıştır.  Yapılan araştırmalar ve incelemer şunu göstermiştir ki anne sütünden çocuğa koronavirüs bulaşmaz. Bu koronavirüs anne sütüne geçer mi sorusuna da cevabını vermektedir ki anne tarafından direk bebeğe verilen sütten koronavirüs geçmez. Ancak koronavirüslü anne çocuğunu emzirirken maske takmaya nefesini bebeğe doğru üflememeye dikkat etmelidir.

Koronavirüs Anne Karnındaki Bebeğe Geçer mi

Dünyada yapılan araştırmalar  koronavirüs anne karnındaki bebeğe geçer mi sorusunun cevabını tam bulamamıştır. Ancak hasta olan annenin bebeği de hasta olacak diye bir kanı yoktur. Lakin bu dünya genelinde kabul edilen bir karar değildir. İspanya’da yapılan araştırmalarda koronavirüslü annenin yeni doğan çocuğunun da koronavirüslü olduğu saptanmıştır.

Türkiye’de koronavirüslü 18 anne üzerinde gerçekleştirilen deneyde ise hasta annelerin yeni doğan çocuklarının koronavirüs test sonuçları negatif çıkmıştır. Bu konu Dünya genelinde halen tartışılmakta olan ancak koronavirüsün anne karnında bebeğe bulaşmadığı kanısının daha ağır olduğu bir durumdur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu