Dünyanın En Büyük AVMleri

Dünyanın En Büyük AVM’leri, dünyanın en büyük 9 alışveriş merkezi, dünyanın en büyük avm sıralaması 2020, dünyadaki en büyük Avm’ler vb.. AVM’ler hakkında bilgiler.

Dünyanın En Büyük AVM’leri

İlk modern alışveriş merkezi 1956’da Amerika Birleşik Devletleri’nde yapıldı ve o zamandan beri dünyanın diğer bölgelerine yayıldı. Diğer ülkeler Amerikan alışveriş merkezi konseptini genişletti ve çoğu zaman perakende mağazalardan daha fazlasını içeren büyük kompleksler yarattı. Bu büyük alışveriş merkezleri aynı zamanda sinema salonlarına, bowling salonlarına, dükkanlara ve yüzlerce restorana ev sahipliği yapmaktadır. Bu listedeki dünyanın en büyük avm’lerinin neredeyse tamamı Asya’da bulunuyor ve birçoğu aynı şirket olan SM Prime Holdings tarafından inşa edildi.

Dünyadaki En Büyük Avm’ler

9. Utama

Utama AVM

Yer: Bandar Utama Damansara, Selangor, Malezya

Brüt Kiralanabilir Alan 5.010.000 m²

Mağaza Sayısı: 700+

Açıldığı Yıl: 1995’te 1. Etap; 2003’te 2. Etap

 

Utama, Malezya’nın en büyük alışveriş merkezidir ve 1995’te ilk kez açıldığında bu listede daha yukarlardaydı. Utama, 5 milyon metrekareden fazla kiralanabilir alana sahip ve 700’den fazla mağaza içeriyor. Malezya’nın en büyük alışveriş merkezi olan Utama, ülkenin dört büyük mağazasına sahip tek alışveriş merkezidir: Aeon, Parkson, Isetan ve Tangs. Utama, gezmeyi kolaylaştırmak için farklı temalı bölgelere ayrılmıştır. Bölgeler Highstreet, Oval, Rainforest (burası gerçek bir yağmur ormanıdır), Secret Garden, Promenade, Promenade Lakeside, Center Courti, The Ledge, Yemek Sokağı, Sportszone ve Eğlence Bölgesi’dir.

8.İsfahan Şehir Merkezi

İsfahan Şehir Merkezi

Yer: İsfahan, İran

Brüt Kiralanabilir Alan: 5.011.000 m²

Mağaza Sayısı: 750+

Açılış Yılı: 2012

 

İsfahan Şehir Merkezi, 5.011.000 metrekarelik brüt kiralanabilir alana sahip, İran’ın en büyük alışveriş merkezidir. Bu listedeki alışveriş merkezlerinin çoğu gibi, “Isfahan City Center”, IMAX Tiyatrosu da dahil olmak üzere ünlü perakende mağazaların yanı sıra birçok özelliğe de sahiptir.

Alışveriş merkezine ek olarak, İsfahan Şehir Merkezi karma kullanım kompleksi beş yıldızlı bir otele, bir eğlence parkına, bir ofis kulesine ve uluslararası bir finans borsa merkezine ev sahipliği yapıyor. Kompleks, İsfahan Şehir Merkezi Uygulamalı Bilimler ve Teknoloji Üniversitesi’ne de ev sahipliği yapıyor. İsfahan Şehir Merkezi, içinde müzesi olan en büyük alışveriş merkezlerinden biridir. Prestige Land Müzesi, İran’daki ilk özel müzedir.

7.SM Seaside City Cebu

SM Seaside City Cebu AVM

Yer: Cebu City, Filipinler

Brüt Kiralanabilir Alan: 5.064.272.5 m²

Mağaza Sayısı: 700+

Açılış Yılı: 2015

 

SM Seaside City Cebu, SM Prime Holdings tarafından inşa edilen 56. ve Filipinler’deki en büyük üçüncü alışveriş merkezidir. Kısa bir süre önce 2015 yılında açılan SM Seaside City Cebu, 470.486.31 metrekare brüt kiralanabilir alana sahiptir. SM Seaside City Cebu’da Hipermarket, beş sinema, bir IMAX Tiyatrosu, bowling merkezi, buz pateni pisti ve çatı bahçesi bulunmaktadır.

Cebu adası havasını oluşturmak için, SM Seaside City Cebu, nautilus’tan esinlenmiş bir temaya sahiptir. Alışveriş merkezinde ayrıca konserler ve ziyaretçilerin Cebu şehri manzarasının keyfini çıkarabilecekleri Seyir Kulesi ve kapalı bir etkinlik alanı bulunmaktadır. SM Seaside City’nin dışındaki Cebu, 21 metreye 21 metre  olan ve alışveriş merkezinin simgesi olarak hizmet veren dev bir çelik küp heykeldir.

6.SM Megamall

Brüt Kiralanabilir Alan: 5.1 milyon m²

Mağaza Sayısı: 500+

Açılış Yılı: 1991

 

Manila’daki SM Megamall, Filipin merkezli SM Prime Holdings tarafından kurulan üçüncü alışveriş merkezi Şu anda, SM Megamall, 474,000 m² brüt kiralanabilir alana sahip Filipinler’deki en büyük ikinci alışveriş merkezidir.

Tüm SM Prime Holdings alışveriş merkezlerinde olduğu gibi, SM Megamall’da yalnızca perakende satış yapan mağazaları yoktur. SM Megamall’ın bir bowling salonu, büyük bir sinema salonu kompleksi ve olimpik bir paten pisti var. SM Megamall, içinde Eucharistic Lord Şapeli olarak adlandırılan 585 metrekarelik bir kiliseye sahiptir.

5.SM City North Edsa

Yer: Quezon City, Filipinler

Brüt Kiralanabilir Alan: 5.36 milyon metrekare

Mağaza Sayısı: 800+

Açılış Yılı: 1985

 

SM City North Edsa, Quezon City’de (Filipinler) ülkenin en büyük alışveriş merkezidir. Aynı zamanda SM Prime Holdings tarafından 1985 yılında açılan ilk alışveriş merkeziydi. Yıllar boyunca, SM City North Edsa büyütülmüş ve şu anda 5.36 milyon metrekarelik brüt kiralanabilir alana sahiptir.

SM City North Edsa, 1.200’den fazla koltuğa sahip bir amfitiyatro, 12 sinema kompleksi ve 800’den fazla mağazaya sahip olacak kadar büyüktür. Ayrıca SM City North Edsa’da 200’den fazla restoran ve 4.000’den fazla aracı alabilecek bir otopark da bulunmaktadır. SM harfleri, SM Prime Holdings ve SM City North Edsa’nın kurucusu Sr.Henry Sy tarafından açılan ilk mağaza olan Shoemart’ı temsil ediyor.

4.ICONSIAM

ICONSIAM AVM

Yer: Bangkok, Tayland

Brüt Kiralanabilir Alan: 5.65 milyon m²

Mağaza Sayısı: 1.000+

Açılış Yılı: 2018

 

ICONSIAM, bu listedeki en yeni alışveriş merkezidir ve 9 Kasım 2018’de yeni açılmıştır. Yatırımcılar, Ebedi Refah Simgesi olarak markalanan ICONSIAM’ı inşa etmek için 54 milyar baht (yaklaşık 1.65 milyar $) tutarında katkıda bulundular.

ICONSIAM şu anda Tayland’daki en büyük alışveriş merkezidir ve 5.65 milyon metrekare alana sahiptir. ICONSIAM sadece bir alışveriş merkezi değil, aynı zamanda yemek, eğlence ve evlere de ev sahipliği yapan karma kullanımlı bir alan. Bu listedeki diğer alışveriş merkezlerinden bazılarının aksine, ICONSIAM hemen büyük bir kalabalığın içinde çekti. Tayland’ın ilk Apple Store’u ICONSIAM’da bulunuyor. Yüzlerce insan, açılış gününde Apple Store’a ilk giren olmak için bir gece önceden sıraya girdi.

3.SM City Tianjin

SM City Tianjin AVM

Yer: Tiamjin, Çin

Brüt Kiralanabilir Alan: 5.812.511 m²

Mağaza Sayısı: 2.500+

Açılış Yılı: 2016

 

SM CityTianjin, Çin’in “hayalet merkezlerinden” bir diğeri. Bu kadar büyük olmasına ve çok çeşitli mağaza ve hizmetler sunmasına rağmen, SM City Tianjin genellikle boştur. Geleneksel alışveriş merkezleri mağazalarına ve yemek alanlarına ek olarak, SM City Tianjin bir sinema salonuna, bir Fransız marketine ve basketbol sahalarına sahiptir.

SM City Tianjin, SM Prime Holdings’in portföyündeki en büyük alışveriş merkezidir. SM Prime Holdings, Filipinler merkezli büyük bir alışveriş merkezleri zinciridir. SM City Tianjin, 5,812,511 metrekare brüt bir alana sahiptir. Burası, Çin’in geleneksel “Beş Elementi” olarak adlandırılan beş farklı binaya bölünmüştür: Metal, Tahta, Ateş, Su ve Toprak.

2.Golden Resources Mall

Golden Resources Mall AVM

Yer: Pekin, Çin

Brüt Kiralanabilir Alan: 6.010.000 m²

Mağaza Sayısı: 1.000+

Açılış Yılı: 2004

 

Yeni Güney Çin Alışveriş Merkezi 2005 yılında inşa edilene kadar, Pekin’deki Golden Resources Mall dünyanın en büyük alışveriş merkeziydi. Golden Resources Mall, 6 milyon metrekareden fazla bir alana ve 1.000’in üzerinde mağazaya sahip.

Çin’deki diğer büyük alışveriş merkezlerinden bazıları gibi, Golden Resources Mall, başlangıçta inşa edenlerin umduğu kadar popüler değildi. Yıllar boyunca, Golden Resources Mall çoğunlukla boştu, ancak Çin’in orta sınıfı büyüdükçe şimdi daha fazla ziyaretçi alıyor. Golden Resources Mall’da altı kat ve 230 yürüyen merdiven bulunuyor.

1.New South China Mall

New South China Mall AVM

Yer: Dongguan, Çin

Brüt Kiralanabilir Alan): 7.1 milyon metrekare

Mağaza Sayısı: 2,350

Açılış Yılı: 2005

Çin Dongguan’daki New South China Mall, 7.1 milyon metrekarelik brüt kiralanabilir alana sahip, dünyanın en büyük alışveriş merkezidir. New South China Mall’ın bir katı 2.350 adede kadar mağaza barındırabilir.

New South China Mall, büyük bir cazibe merkezi olmasına rağmen, on yıldan uzun bir süredir çoğu boş kaldı. New South China Mall’un  sadec e% 10’u kiraya verildi ve yerel halk alışveriş merkezine sık sık gitmedi. Bununla birlikte, son yıllarda, New South China Mall yenilenmiştir ve şu anda zengin, IMAX tarzı bir sinema salonu ve çocuklar için eğlence mekanları yerine Çin’in orta sınıfını hedefleyen mağazalar bulunmaktadır. New South China Mall öylesine büyük ki, Paris’te bulunan Arc de Triomphe’nin, Venedik’te bulunan Aziz Mark’ın çan kulesinin ve Mısır’daki Sfenks heykelinin birer kopyaları burada bulunmakta.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu