Boğazda Yemek Kalıntısı Hissi

Boğazda bir şey varmış hissi, boğazda yemek kalıntısı hissi, boğazda takılma hissi, yutkunurken boğazda takılma hissi vb.. sağlık makaleleri için aliskanlik.com

Boğazda Yemek Kalıntısı Hissi

Yemek yerken boğazınızda lokmanın düğümlendiğini hissediyorsanız yutamama fobisi yaşıyor olabilirsiniz.

Yapılan araştırmalara göre yutkunma zorluğu sebebiyle hastaneye başvuranların aslında sorunun yutamama değil, yutkunma korkusu olduğu saptanmıştır. Genellikle boğazda bir şey varmış gibi hissetmek fiziksel bir rahatsızlık değil psikolojik korkular olabilir. Öncelikle boğazda takılma hissi nedenini araştırmakta fayda vardır.

Boğazda Bir Şey Varmış Gibi Hissetmenin Nedenleri

Eğer yutkunduğunuzda boğazınızda bir şey varmış gibi yemek kalmış gibi hissediyorsanız kötü sonuçlar düşünmeden nedenlerini araştırmalısınız. Öncelikle bu sorun herkesin başına gelebilir. Bu yüzden siz de kendi evinizde küçük bir test ile ölçebilirsiniz. Bir yudum su içtiğinizde boğazınızdaki ağrı geçiyor ise büyük sorunlar yaşamayabilirsiniz. Ağrı geçmiyor ise en kısa zamanda doktorunuza başvurmalısınız. Yapılacak olan endoskopi işlemi ile boğazda yemek kalıntısı hissi nedenini öğrenebilirsiniz. Doktor teşhisinin konması bu sorunun çözümü için oldukça önemlidir. Yapılacak olan testlerden sonra doktorunuzun teşhisi boğaz reflüsü olabilir. Genel olarak bu problemlerin yol açabileceği sorunlar arasında boğaz reflüsü vardır. Tedavi için doktorunuzun ilerleyeceği yol oldukça önemlidir. Boğaz reflüsü probleminin ortadan kalkması için gereken tedavi yöntemi mutlaka uygulanması ve takip edilmesi gerektir.

Yutkunurken Boğazda Takılma Hissi Tedavisi

Tedavinin yöntemi ve gerçekleşmesi teşhise göre belirlenecektir. Tedavinizin ilaç tedavisi olacağı ve ya daha ileri yöntemler ile gerçekleşeceği tamamen doktorunuzla ve teşhis ile ilgili bir durumdur. Bu sorununuzun tedavisi için mutlaka doktorunuza başvurmalı ve gerekli testleri yaptırmalısınız. Hastalığınızın ciddi boyutlarda olup olmadığı doktorunuzun yapacağı testler ile belirlenecektir. Yutkunurken boğazda takılma hissi  tedavisi doktorunuzun izleyeceği yol ile belirlenecektir. Sorununuzun büyük bir hastalık olmaması durumunda izlenecek yol standart ilaç tedaviler ile gerçekleşecektir. Hastalığınızın tedavisi için doktora gitmeyi ertelememelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu