Pozitif Düşünmenin Faydaları

Pozitif düşünmenin faydaları, olumlu düşünceler, olumlu düşüncenin faydaları, pozitif düşüncenin beyne etkisi vb… akla takılan soruları sizler için araştırdık.

Pozitif Düşünmenin Faydaları

Pozitif düşünce, olumsuzluklar karşısında yılmayan ve her koşulda yapılabilecek iyi şeylerin olduğuna inanan insanların hayatını olumlu yönde etkileyen bir düşünce tarzıdır.

Pozitif Düşünce önemli bir konudur çünkü bugün tıp dünyası da hastalıkların iyileşme sürecinde pozitif düşüncenin gücünü benimsemektedir.

Pozitif Düşüncenin Beyne Etkisi

Pozitif düşüncenin beyne etkisi de şu şekilde açıklanmaktadır: Olumsuz, korku verici düşünceler insanda stres tepkilerini tetiklerken olumlu düşünceler gevşeyerek rahatlamayı, fizyolojik dengeye yani “homeostaz*” durumuna geçmeyi tetikler. Ve bu denge durumu beden içindeki fizyolojik ve duygusal kararlılığı sağlar.

Parasempatik sinir sisteminin kontrolündeki bu denge durumu sırasında enerji birikimi yaşamın devamı için düzenleyici sistemler yardımıyla organizmanın iç ortamının sabit tutulmasıdır. ve hücre yenilenmeleri gerçekleşir; diğer bir ifadeyle beden gençleşir. Böylece hastalıklara karşı direnç artışı sağlanır.

Bilindiği üzere stresin bağışıklık sistemine olumsuz etkisi pek çok çalışmayla desteklenmiştir. Ancak olumlu düşüncelerle gelen rahatlama hissi stresle mücadelede büyük bir öneme sahiptir. Olumlu düşüncelerin hastalıkların tedavisindeki yararı, bağışıklık sistemiyle olan bu etkileşimiyle açıklanır.

Olumlu düşünmenin motivasyon üzerinde de tetikleyici bir etkisi bulunur. Herhangi bir işe başlama, o işi tamamlama konusunda gerekli enerji ve gücü hisseden kişi, hedeflerine daha sıkı tutunur. Çalıştığında başaracağına inanan biri, karamsar birine oranla daha çok çabalayacağından performansı da yükselir. Dolayısıyla iş ya da okul başarısı da yükselebilir. Sonuç olarak olumlu düşünce başta sağlık olmak üzere pek çok konuda büyük bir önem taşır.

5 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu