Burçlar ve Renkleri

Burçlar ve Renkleri Renkler, ışığın cisme çarparak göz retinasına ulaşması ile meydana gelir. Burçların Renkleri Etrafımızdaki cisimleri farklı renklerde görmemizin sebebi ışığın dalga boyundaki farklılıklardan kaynaklanır. Bütün dalga boylarını aynı anda gördüğümüzde beyaz, hiç ışık yansımazsa siyah şeklinde algılarız. 380-780 nm arasındaki dalga boyları insan gözünün görebileceği aralıkta olup, 740 nm üzeri kızıl ötesi, 380 nm altı ise mor ötesi ışınlardır.

Burçlar ve Renkleri

Renk Çemberi

Renk çarkı sistemini 1666’da Isaac Newton icat etmiştir. Renklerin kategorize edildiği çarkta; birincil renkler (kırmızı, sarı, mavi), ikincil renkler (turuncu, yeşil, mor) ve üçüncül renkler (nar çiçeği, kehribar, şartröz, turkuaz, indigo, erguvan) şeklinde farklı gruplardan 12 renk bulunur. Burçlar ve Renkleri Çemberdeki birbirinin karşısına düşen renkler zıt (tamamlayıcı) renklerdir. Zodyak çemberinde de aynı şekilde 12 burç vardır ve birbirinin karşısına düşenler zıt (tamamlayıcı) burçlar olarak tanımlanırlar.

Burçlar ve Renkleri
Burçlar ve Renkleri

Burçların Renkleri ve Anlamları

 1. Kırmızı

Kırmızı, renk çemberinin ilk rengidir ve Zodyak’ın ilk burcu olan Koç burcunu temsil eder. Yeşil’in karşıtıdır. Bu renk, elektromanyetik spektrumda ısı yayan kızılötesi ışınlara yakın (biraz daha kısa) dalga boyuna sahiptir. Sıcaklığı, ısıyı ve ateşi simgeleyen kırmızı, ateş elementinin öncü burcu olan Koç’un karakter yapısıyla birebir örtüşen bir renktir. Koç burcunun öfkeli, savaşçı, Marsiyen kişiliği, kırmızı rengin ateşli ve tutkulu doğasıyla bütün oluşturur.

 1. Nar Çiçeği-Mercan

Kırmızı ve turuncu arasında yer alan nar çiçeği rengi, ikinci evin doğal yöneticisi Boğa burcunun rengidir. Renk çemberinde turkuazın karşısında bulunur. Burçlar ve Renkleri Nar çiçeği baharla, verimlilikle, topraktan gelen bereketle ilişkilendirilir. Burçların Renkleri Boğa da toprağın, maddi zenginliğin, doğanın sunduğu nimetlerin, yaşamın burcudur. Nar çiçeği ağacı, Güneş’in Boğa burcunda olduğu Nisan sonu ve Mayıs aylarında açar. Boğa’nın hayat dolu karakteri, nar çiçeğinin canlılık veren etkisiyle uyum içindedir.

Burçların Renkleri

Burçların Renkleri
Burçların Renkleri
 1. Turuncu

Turuncu, burçlar kuşağının 3. burcu olan İkizler’in rengidir. Karşıt rengi mavidir. İkizler burçlarının doğduğu Haziran ayının sıcak doğasını temsil eden turuncu, dışa dönüklük, iletişimcilik ve sosyallik belirten bir renk olduğu için İkizler’e en çok uyan renktir. İkizler burcunun aktif, dinamik karakterli doğası, turuncunun insanlar üzerinde bıraktığı harekete geçirici etkiyle benzerdir.

 1. Kehribar

Turuncu ile sarı arasında bir renk olan kehribar (amber) veya bal rengi, 4. Zodyak burcumuz Yengeç burcunun rengidir. Zıt rengi ise indigodur. Haziran sonlarında ve Temmuzda doğan, yaz burçlarının en duygusalı Yengeçler, bu rengin yumuşak ve aynı zamanda sıcak doğasını taşırlar. Burçlar ve Renkleri Kehribar içinde turuncu ve sarı renkler bulunmasına rağmen, ikisi kadar da dikkat çekici değildir. İçe dönük ve kendi güvenli alanında yaşayan Yengeçler de, kehribar rengin albeni, şehvet gibi hisler içermeyen, sakinleştirici ve domestik yapısıyla uyumludurlar.

 1. Sarı

Sarı renk, astrolojide 5. Evin doğal yöneticisi olan Aslan burcunun rengi. Karşıt rengi mordur. Sarı rengin aydınlatan, dikkat çekici, eğlence ve mutluluk veren yapısı, Güneş’in yönettiği burç olan Aslan ile uyum gösterir. Yılın en sıcak zamanlarında doğan Aslanlar, sarı rengin sıcaklığını taşırlar. Ayrıca altının da rengi olan sarı renk, kraliyetin burcu Aslan’ın güç ve gösteriş içeren doğasını en doğru şekilde temsil eder.

 1. Şartröz

Sarı ile yeşil arasındaki bu renk, ismini bir Fransız içkisinden almışsa da yeşil buğday başağı renginin aynısıdır. Buradan da çıkaracağınız üzere, astrolojide Başak burcunun rengidir ve zıt rengi erguvandır. Burçlar ve Renkleri Güneş, Eylül ayında artık Ağustos’taki gösterişini, sıcaklığını kaybeder ve tatilden sonra işe, okula, günlük rutine dönüş başlar. Birçoğumuz için çile gibi gelen bu dönem çalışkan, yaptığı işlere görev bilinciyle emek veren Başak burcunun zamanıdır. Burçların Renkleri Sıcaklığını kaybetmiş bir sarı tonu olarak şartröz, Başak burcunun herkes eğlenirken bile işini düşünen ciddi yapısıyla uyum sağlar.

 1. Yeşil

Yeşil renk, Zodyak’ın 7. burcu olan Terazi’nin rengidir. Karşıt rengi kırmızıdır. Yeşil adaleti, barışı, huzuru sembolize eder ve agresiflikten hoşlanmayan, dengeli, nazik Terazi burcunun özelliklerini yansıtır. Sakin ve uyumlu Teraziler, savaşçı Koçlar gibi amaçladıkları şeyleri kavga ve mücadeleyle değil, hukukla, diplomasiyle kazanırlar. Koç’la karşıt burç olan Terazi’nin rengi de, Koç’un renginin karşıtı olmak zorundadır.

 1. Turkuaz (Firuze)

Yeşil ile mavi arasındaki turkuaz renk, astrolojide Akrep burcunu temsil eder. Karşıt rengi nar çiçeği- mercan rengidir. Üzerine çok farklı yorumlar yapılan bu renk, ilk bakışta soğukluğu ve derinliği hissettirir. Akrep ile ilişkisi ise tam da burada başlar. Kasım ayının kışı getiren burcu Akrep, astrolojide ölümü, derin hisleri, yer altını temsil eder. Turkuaz renk, Boğanın rengi nar çiçeğinin aksine bahar ve canlılık değil, ölüm duygusunu çağrıştırır. Akreplerin çok iyi bildikleri gibi ölüm son değil, yeniden doğuş öncesinde dönüşümün gerçekleşmesini sağlayan bir geçiş sürecidir.

 1. Mavi

Mavi renk, astrolojide 9. burç olan Yay burcunun rengidir. Karşıt rengi ise turuncudur. Mavi renk özgürlük duygusunu, ferahlığı, dengeyi, dürüstlüğü sembolize eder. Bu kavramlar kısıtlanmaya gelemeyen, dünyaya geniş açıdan bakan, gezgin ruhlu Yay burcunun özelliklerine uymaktadır. Burçlar ve Renkleri Ayrıca kış burçlarından Yay burcunun, olan bitenlere uzaktan bakan mesafeli karakteri, mavinin verdiği soğukluk hissiyle örtüşür.

 1. İndigo (Çivit)

İndigo, renk çemberinde mavi ile mor arasındadır ve 10. evin doğal yöneticisi Oğlak burcunun rengidir. Kehribarın karşısında bulunur. Bu rengin soğuk ve resmi bir etkisi vardır. Ciddi, katı ve sert yönleriyle bilinen Oğlak burcunu daha çok yansıtan başka bir renk olamaz. Güvenilirlikleri, işlerini ciddiye almaları, kararlı, kanaatkar tutumları ile zirveye ulaşmayı hedefleyen Oğlaklarla, indigo rengin statü, otorite ve zenginlik göstergesi olması arasında da paralellik vardır.

 1. Mor

Mor, astrolojide 11 numaralı burç Kova’nın rengidir. Sarının karşısında yer alır. Mor renk çemberindeki en uçuk kaçık, tuhaf ve kalıplara sokulamayacak renktir ki aynı şeyleri Zodyak kuşağında Kova için söyleyebiliriz. Bazen gelecekten gelmiş gibi görünen isyankar Kovalar, morun yarattığı protest algıdan hoşlanabilirler. Kışın en soğuk zamanları, Kovaların doğduğu Şubat ayında yaşanır ve sıcaklıklar dibi gördükten sonra yükselmeye başlar. Burçlar ve Renkleri Kovalar da dibi gördükten sonra devrim yapmaya karar veren kardelenler gibi, baharı başlatmak için kışa baş kaldırırlar. Morun içindeki mavi ve kırmızı, onların soğukluğu ve sıcaklığı içinde taşıyan, zamanı geldiğinde her şeyi bir anda değiştirebilecek karakterlerini yansıtır.

 1. Erguvan

Kırmızı ile mor arasında yer alan ve en kısa dalga boyuna sahip, insan gözünün görebileceği son renk olan erguvan rengi, zodiakın son burcu Balık’ın rengidir. Erguvan rengine adını veren erguvan ağacıyla ilgili efsane şöyledir; İsa’nın 12 havarisinden Yahuda, İsa’yı öldürmeye gelen Roma lejyonlarına para karşılığında İsa’nın saklandığı yeri söylemiştir. Burçların Renkleri İsa çarmıha gerilip öldürüldükten sonra ise ihanetinden pişmanlık duymuş ve vicdan azabına dayanamayıp kendini bir erguvan ağacına asarak intihar etmiştir. Erguvanın çiçekleri, Yahuda’nın utancından ötürü şimdiki rengini almıştır. İsa’nın ve Yahuda’nın balık burcu olduğunu iddia eden birçok kaynak bulunmakta.

Rengin manasına gelirsek erguvan kabullenmeyi, sezgisel gücü, kendini feda etmeyi simgeler. Bu renk Balık’ın derin, duygusal, fedakar yapısını yansıtır. Burçlar ve Renkleri Kaotik ve karmaşık karakterli Balık’ın, ihanet ve intiharla ilişkili karanlık bir hikayede bu renk ile temsil edilmesi tesadüf değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu