Zeka Belirtisi 12 Davranış

Zeka Belirtisi 12 Davranış

Yararsız ve olumsuz olarak tanımlanan bazı kişilik özellikleri aslında yüksek zekâ belirtisi olabilir. Bilim adamları tarafından ortaya atılan bu düşünceye göre olumsuz olarak bilinen bazı davranışlar kişinin zeki biri olduğunu gösterebilir.

Biz de bu konuyu incelemeye karar verdik ve uzmanlara göre zeka göstergesi bazı işaretler bulduk. İşte zeka belirtisi 12 davranış şunlardır;

12-Sol Elinizi Kullanabiliyorsanız

Bilim adamları, solak insanları çok yönlü düşünebilmekte ve yaratıcılıkta daha başarılı olduğunu söylemektedir. Sol elini ve sağ elini aynı anda geliştiren bireylerin ise pek çok yönden zekâsı ve el becerisi gelişmiştir. Düşünce mekanizmasını geliştirmek isteyen insanlar genellikle bu noktada sol elini günlük hayatındaki işlerine dâhil etmektedir.

11- En Küçük Şey İçin Bile Endişeleniyorsanız

Bilim adamları bu teoriyi, her zaman endişeli yapılan işin daha düzgün yapıldığı gerçeğiyle ilişkilendirerek açıklıyor.

10- Şaka Yapmayı Seviyorsanız

Uzmanlara göre bir diğer yüksek zekâ belirtisi mizah seviyesinin yüksek olmasıdır. Mizah seviyesi yüksek şakacı kişilerin sözlü zekâsının ortalamanın üzerinde oluğu kanıtlanmış olmakla birlikte bunun beyni zihinde tuttuğu da kanıtlanmıştır.

9- Çok Meraklıysanız

Londra Üniversitesi Bilim Kuruluna göre Meraklı bir birey basit ezber yapan birinin aksine daha zeki ve yenilikçidir. IQ seviyesi yüksek kişilerin de aynı zamanda gelecek hakkında daha ümitli ve meraklı olduğu keşfedilmiştir.

8- Gece Kuşuysanız

Geceleri uyumayan ve erken uyuyan yani uykuya az saatler ayıran bireylerin genellikle zeki olduğu görülmüştür. Bunun açıklaması ise bilim adamları tarafından “beyin aktiviteleri durdurulamadığı için biyoritme meydan okumak” olarak açıklanıyor.

7- Fazla İlgi ve Dikkat Dağınıklığı

Ders çalışırken ya da iş yerinde telefon bildirimleri ve küçük sesler dikkatinizi kolayca dağıtıyorsa üstün zekâlı olabilirsiniz.

6- Çok yürüyorsanız

Bilim adamları, üstün zekâlı insanların sosyal hayatında çok aktif olduğunu söylüyor. Bununla birlikte hiperaktivite bozukluğu yaşayan kişilerin de zeki olabilme ihtimalinin söz konusu olduğu ifade ediliyor.

5-Neyi Bilmediğinizin Farkındaysanız

Bir kişi ne kadar zekiyse o kadar yetenek ve bilgisini sorgular. Diğer bir deyişle zeki insanlar bilmiyorum demekten korkmaz ve öğrenmek için hevesli olurlar.

4- Kendinizi Kontrol Etmekte İyiyseniz

Zeki insanlar bir eylemi faaliyete geçirmeden önce sonucunu ve hatta sonuçlarını düşünürler. Buna göre hareket eder ve hayatlarını planlar. Siz de anlık değil genel zamana yayarak kararlar alıyorsanız ve işin sonrasını düşünüyorsanız dahi olabilirsiniz.

3- Üşengeçseniz

Zeki insanların çoğu görevlerini erteleme eğilimindedir. Çünkü ertelemek beyne yeni işlevler katarak daha iyi düşünmekte ve daha verimli fikirler elde etmektedir. Yani üşenmekte bir yüksek zekâ belirtisi diyebiliriz.

2- Sürekli Bir Şeyler Atıştırıyorsanız

Son zamanlarda uzmanlar, zeki insanların sürekli olarak bir şeyler çiğnediğini fark etmiştir. Çiğneme yeme alışkanlığının zekâ ile bağdaştırılabileceğini öne süren bilim insanları çiğnemenin beyni derinlemesine düşünmeye açtığını açıklamıştır.

1-Gün İçerisinde Fazla Uyukluyorsanız

Zeki insanların beyni daha yoğun çalışır ve hızlı şarj olur. Bu yüzden zeki insanların gün içerisinde kısa aralıklarla çok kez uyuduğu bilinmektedir. Leonardo Da Vinci ise bunun en büyük örneğidir. Da Vinci’nin 4 saate bir 20 dakika uyuduğu bilgisi günümüze kadar gelmiş olup zekâsının bir göstergesi sayılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu