Bolu Gezilecek Yerler-Bolu Hakkında Bilgi

Bolu’da gezilecek yerler, Bolu tarihi yerler, Bolu hakkında bilgi, Bolu’da görülmesi gereken yerler vb… gezi rehberini sizler için hazırladık.

[toc]

Bolu Hakkında Bilgi

Bolu ili, Karadeniz bölgesinin batı Karadeniz bölgesinde yer almaktadır. Kuzeyde Karadeniz ve Zonguldak ile çevrili Bolu, doğuda Çankırı ve Ankara, güneyde Eskişehir ve batıda Bilecik illeri ile çevrilidir. Bolu’nun yüz ölçümü 8276 kilometrekaredir ve Şehir nüfusu 2019 yılı itibari ile 311 bin’dir.

Bolu’nun birbirinden güzel 9 ilçesi vardır. Mengen, Dörtdivan, Yeniçağa, Gerede, Kıbrısçık, Seben, Mudurnu, Göynük, Bolu şehir merkezidir.

Bolu Gezilecek Yerler

Bolu, İstanbul ile Ankara kara yolunun yaklaşık yarı km’sinde bulunan, Türkiye’nin en büyüleyici bölgelerinden biridir. Bolu, yoğun ormanları ve modern kaplıca tesisleri ile ünlü bir şehirdir.

Abant Gölü

Abant Gölü Tabiat Parkı, Bolu merkezine yaklaşık 34 km uzaklıktadır. Türkiye’de görülmesi gereken en önemli ilk 10 yer arasında yerini alan bu göl, muhteşem güzelliği ve seyre doyulmaz özelliği ile göz kamaştırmaktadır. Abant Dağları üzerinden bulunan Doğal Abant Gölü, dağılmış nilüferler ve onu çevreleyen derin yeşil orman ile çevrilidir. Uzun zaman harcamayı hak eden göl çevresinde yüksek kaliteli konaklama tesisleri vardır.

Yedigöller Milli Parkı

Bolu şehir merkezine 42 km uzaklıkta bulunan Yedigöller Milli Park’ı adından anlaşılacağı üzere 7 adet küçük gölden oluşmaktadır. Bu göller büyükten küçüğe doğru Büyükgöl, İncegöl, Deringöl, Küçükgöl, Kurugöl, Sazlıgöl ve Seringöl’dür. Toplamda 1642 hektarlık alan üzerinde bulunan göller kendilerine hayran bıraktıracak derecede güzeller. Çok sayıda misafir ve turist çeken göller bölgesinde piknik, trekking, kamp yapabilirsiniz.

Göynük Zafer Kulesi

1922 yılında Bolu’da Kaymakam olarak görev yapan Hurşit Bey tarafından yaptırılan 3 katlı kule, Sakarya Meydan Muhaberesi’ni temsil etmek için 1960 yılında restore edilmiştir. Bulunduğu konum itibari ile güzel bir görüntüye sahip olan Göynük Zafer Kulesi görülmesi gereken yerlerin başında yer almaktadır.

Gölcük Gölü

Bingöl Şehir Merkezine 17 km uzaklıkta bulunan Gölcük Gölü, yapay bir göl olmasına rağmen muhteşem görüntüsünü akıllara kazıyor. Özellikle yaz aylarında kartpostallık görüntüsü sayesinde günde binlerce turisti ağırlayan Gölcük Bolu’da kesinlikle gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerin başındadır.

Seben Gölü

Bolu’nun ilçesi olan Seben, ovanın sulanması için yapılan Seben Gölü ile meşhur olmuştur. Bolu şehir merkezine 32 km uzaklıkta bulunan göl maceraprestler için harika bir kamp alanıdır. Bolu’nun en büyük göllerinden biri olan Seben Gölü yaklaşık 8 metre derinliğindedir. Gölün orta kısmında bulunan camii kendine hayran bırakmaktadır.

Akşemseddin Türbesi

Fatih Sultan Mehmet’in hocası olan Akşamseddin için yaptırdığı türbe altıgen yapıda ve kubbelidir. 1464 yılında Fatih Sultan Süleyman hocası için yaptırmıştır. Tarihi yapısı ve Osmanlı Padişahı Fatih’in hocası olmasından dolayı çok fazla benimsenen türbeye günde binlerce ziyaretçi ziyaret etmektedir.

Akkaya Travertenleri

Bolu’nun Mudurnu İlçesi’nde bulunan yapı Pamukkale’yi andırmaktadır. Çepni Köyü sınırları içerisinde yer alan travertenler yaklaşık 250 metre uzunluğundadır. Günümüze kadar bozulmadan yapısını koruyan traverterleri ziyaret etmenizi öneririz.

Seben Kaya Evleri

Bursa’nın Seben İlçesi Solaklar Köyü sınırları içerisinde yer alan taş evler Frigyalılar zamanından kalmıştır. Harika bir görüntüsü ve uzun bir tarih geçmişine sahip olan evleri gezebilir ve Seben Kaya Evleri’nin çevresinde bulunan işletmelerde güzel zaman geçirebilirsiniz.

Bolu’da yer alan Sünnetli Göl ve Sülüklü Göl harika manzarası ve karşı koyulmaz güzelliğinden de söz etmeden geçilmez.

Kartalkaya Tesisleri

Köroğlu Dağları’ndaki Kartalkaya, kış sporlarını sevenler için başka bir tesistir. Türkiye’nin en iyi üç kış spor merkezinden biridir. Kartalkaya’da sessizlik ve sportif coşku bulacaksınız. Aladağ çayırları bu dağlardaki diğer çekici turistik yerlerdir.

Bolu Müzesi

Kent merkezinde bulunan Kültür Merkezi binasında bulunan Bolu müzesi 1981 yılında açılmıştır. Müze, tarih öncesi dönemlerden Osmanlı dönemine ait eserler sergilemektedir. Ayrıca müzede Lidaya, Roma, Urartu ve Bizans’lardan kalma eserlerden bulunmaktadır. Müzede korunaklı, iyi korunmuş bir Roma tiyatrosu ile Roma ve Bizans sanatının güzel örneklerini de görebilirsiniz. 09:00-19:00 saatleri arasında Müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Dört mevsimin tadını aynı anda Bolu’da çıkarabilirsiniz. Deniz-güneş kumu tercih edenler için Akçakoca, bu fırsatı cazip bir ortamda sunmaktadır. Konuksever konuk evlerinde ve otellerde kalırken güzel plajların tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca fındık bahçelerine gizlenmiş Ceneviz Kalesi‘ni ziyaret edebilirsiniz.

Mükemmel aşçılarıyla ünlü Mengen’de yılın belirli günlerinde “Şefler Festivali” düzenlendiğini belirtmek isterim. Bolu ziyaretiniz sırasında bu ayrıntıyı gözden kaçırmamalısınız.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu