Tasarruf ve Yatırım Arasındaki İlişki-Tasarruf Nedir

Tasarruf ve yatırım arasındaki ilişki, tasarruf nedir, tasarruf yatırım dengesi, bilinmeyen tasarruf yöntemleri, ekonomide tasarruf, islamda tasarruf, fıkıhta tasarruf, tasarruf sözleri, tasarruf ve yatırım arasındaki fark gibi ekonomi makaleleri için aliskanlik.com

Tasarruf ve Yatırım Arasındaki İlişki

Tasarruf ve yatırım arasındaki ilişki birbirlerine benzer ancak birbirlerinden ayrı iki önemli kelimedir.  Kişisel tasarruf, insanın gelecekte ihtiyacı doğrultusunda kullanımı için paranın değerinin korunması demektir. Bu tasarruf eylemi, gelecekteki ihtiyaçlar için para biriktirmek, mal ve sermaye edinmek (araba, ev, yazlık vb.) veya başkasına vermek (çocuklar, arkadaşlar vb.) için yapılır. Bu yüzden hiç vakit kaybetmeden alışkanlıklarımızı değiştirerek çok rahat tasarruflarımızı arttırabiliriz. Peki tasarruf nedir?

Ekonomide tasarruf, her insan için farklı anlamlara gelir. Bazı insanlar, birikimini ve parasını bankaya veya bankada kiraladığı kasaya koyar. Bazıları ise hisse senedi satın alır veya emeklilik sigorta sistemine dâhil olmak anlamına gelir. Ancak iktisatçılara göre tasarruf yalnızca tek bir anlama gelir. Bu da insanların gelecekte daha fazla tüketim yapabilmesi için şu andaki hayatlarında belirli bir oranda kendi kaynaklarından daha azını harcama ile olacaktır. Bu nedenle tasarruf, insanların harcamalarını erteleme ve bu ertelenmiş harcamaları bir varlık biçiminde saklama eylemidir.

 

İnsanların tasarruf oranı kuşkusuz etkileyen faktörlerden bazıları; Bilinmeyen tasarruf yöntemleri ülkelere göre değişir.

* İnsanların birikim yapma kültürü,

* Tasarruf isteğindeki farklılıklar,

* Ekonomik büyüme,

* Demografik yapı,

* Ekonomide insanların kaçının işgücünde olduğu,

* Ülke risk oranları ve yaşadığı ülkelerin ekonomi politikasıdır.

Bu faktörlerin her biri, belirli bir zamanda tasarruf miktarını etkileyebilir ve zaman içinde tasarruflarda değişikliklere neden olabilir. Özetle, birikim ve tasarruf yukarıda belirtilen hususlar doğrultusunda her ülke ve toplum için farklılıklar gösterir.

Tasarruf ve Yatırım Arasındaki Fark

Tasarruf ve yatırım arasındaki fark genel olarak karıştırılır, ancak bunlar aynı anlama gelmez. Çoğu insan hisse senedi ve tahvil alımını yatırım olarak düşünse de, ekonomistler “yatırım” terimini gerçek sermaye stokunu arttırma anlamına gelmek için kullanır: Örneğin; fabrikalar, üretim tesisleri, makine ve ekipman vb. şekilde ifade edilebilir. Tasarruf ve yatırım arasındaki farkı daha da detaylandırmak istersek; para nakit olarak “yatırılıyorsa”, o zaman tasarruftur deriz. Fakat biriktirilen para, piyasa değerinde artış gösterebilecek bir varlığı gün geçtikçe değerinin artması beklenerek satın almak için kullanılıyorsa, bu bir yatırımdır diyebiliriz. Örneğin; birçok mevduat hesabı bankalarca yatırım hesabı gösterilmesine rağmen aslında bir yatırım değildir.

Tasarrufta risk kavramı en düşük olarak kabul edilir. Fakat yatırımda risk her zaman bulunmaktadır. Bu konuyu biraz açacak olursak eğer yatırım riski, nakit tasarruflarının aksine, bir yatırım yapıldığında sermaye kaybına sebep olabileceğinden, bu ayrımı yapmak önemlidir. Bu nedenle nakit tasarrufların minimum risk taşıdığı söylenebilir.

Sonuç olarak; islamda tasarruf insanların geleceğine umut ile bakması, kaygılarından arınması ve gelecek nesillerine iyi bir finans ortamı sağlamak adına hiç vakit kaybetmemelerini sağlar.  Ayrıca fıkıhta tasarruf  ele alınan konuları detaylıca incelemek gerekir. İnsanlar, hayatı boyunca önüne gelen yatırım fırsatlarını da gözden kaçırmamalı ve mutlaka bu yatırımı değerlendirmelidirler.

Karşınızda en güzel tasarruf sözleri;

“İhtiyaçlar sonsuz değil, istekler sonsuz ve sınırsızdır. Alışkanlıklarınızı şimdi değiştirme zamanı!”

Her bir birey, tasarruf ve yatırım alışkanlıklarını özümsemeli ve kendine şiar edinmelidir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu