Sonbaharda Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Sonbaharda Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır? Cilt bakımı dört mevsim çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Fakat sonbahar aylarında cildimizi ekstra daha özenli korumalıyız.

Sonbaharda Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

 Temizleme: öncelikle cildimize uygun bir temizleyici ile temizlemeliyiz.

Tonik : Temizlemeden sonra tonik kullanılmalıdır. Tonik kullanımı ciltte gözeneklerin sıkılaşması için oldukça önemlidir.

Serum : Toniğin ardından serum  kullanımı cildi nemlendiriciye hazırlar.

Nemlendirici : Serumun ardından mutlaka nemlendirici kullanımına özen gösterilmelidir. Bu cildin kuru ve pul pul görünmesini engeller. Ayrıca makyaj yapıyorsak cildi makyaja hazırlar ve pürüzsüz gözükmesine yardımcı olur.

Güneş koruyucular: Güneş koruyucu kullanmak yaz kış önemlidir. fakat yaz aylarında ekstra özen gösterilmelidir. Güneş ışınları cildimizde oldukça tahrip edici etkilere neden olabilir.  Ayrıca gün içinde sık sık yenilememiz gerekir. Güneş koruyucularına dikkat etmediğimizde ciltte lekelenmelere neden olabilir.  Güneş koruyucuları sadece yazın kullanmak gibi bir yanılgı vardır fakat sonbahar ve kış aylarında da kullanmaya özen göstermeliyiz.

Sonbaharda Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?
Sonbaharda Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Akşam cilt bakım rutini

Temizleme : İlk olarak cildimizi temizlemekle rutine başlarız.  Varsa makyajımızı çıkartmamız gerekir. Göz makyajını çıkartmak ekstra önemlidir.

Tonik :Temizlemeden sonra  tonik işlemi gelir. Gözeneklerin sıkılaşması için oldukça önemlidir.

Serum: Bir sonraki adımımız serumdur. Serum cildimizi nemlendiriciye hazırlar. Ve daha derinlere nüfus etmesini sağlar.

Nemlendirici:  En son adımımız cildimizi nemlendirmektir. Mutlaka cildimize uygun bir nemlendirici ile cildimizi nemlendirmeliyiz ve mutlaka göz kremi kullanmalıyız.

Ayrıca haftada iki defa maske yapmak cildimizin nem dengesini korumasında oldukça etkilidir. bunun yanı sıra peeling yapmakta cildimizi ölü derilerden arınmasına yapacağımız bakımlardan ekstra verim almamızda etkli olur.

Ekstra Bilgiler

Sabah ve akşam rutininin yanı sıra  cildimizin pürüzsüz ve sağlıklı görünümü için bol bol su tüketimine dikkat edilmelidir. Sonbaharda Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?  Bol su tüketimi cildimize yeteri kadar oksijenin taşınmasında etkili olur. Ve bu sayede cildimize daha fazla kan akışı  sağlandığı  için  cildimiz sağlıklı görünüme kavuşur. Ayrıca beslenme biçimimizde  cildimizin görünümünde oldukça etkilidir. bol bol sebze meyve tüketmeliyiz. Abur cuburlardan uzak durmalıyız.  Sigara ve alkol kullanmamalıyız.

Sigara ve alkol kullanmak  cildimize yeteri kadar oksijen girmesini engeller ve daha donuk solgun ve mat görünürüz.   Tüm bunların yanı sıra sonbahar aylarında cildimiz kurumaya çok meyillidir. Bunun için ekstra su içmeye ve bol nemlendirici kullanmaya dikkat etmeliyiz.  Ayrıca spor yapmakta cildimiz için oldukça önemli bir etkiye sahiptir. ,

Belki günlük koşturmaca arasında saatlerce spora zaman ayıramayabiliriz fakat her gün yapacağımız tempolu yürüyüşler bile   vücudumuzda yeterli oksijenin taşınmasına neden olur. Ayrıca daha sakin ve dingin hissederiz. Günlük koşuşturmacanın stresinden uzaklaşmış oluruz. Sonbaharda Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır? Daha iyi uyumamızda etkili olur. Böylece direk cildimiz daha sağlıklı gözükür. Günlük rutinlerimize ne kadar özen gösterirsek bedenimiz cildimizde bize o kadar olumlu tepki verir.  Düzenli yaşamak  bedenimizi dinlemek  hem ruhumuza hem cildimize iyi gelecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu