Semiz Otunun Fayfaları

Semiz Otunun Fayfaları Semiz otu vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir. Semiz otu içeriğinde bol miktarda A, B1, B2, B6, C, E , niasin, beta  keratin,  folat gibi vitaminler ile K, Ca, Fe, Mg, Na, P, Cu, Zn ve Mn gibi minarellar bakımından oldukça zengindir. Bu sayede önemli bir bağışıklık sistemi güçlendiricidir. Omega 3 bakımından zengin içeriğe sahip olan semiz otu kalp ve damar sağlığının korunmasında önemli bir etkiye sahiptir. Bu açıdan semiz otu tüketmek oldukça faydalı olacaktır.

Semiz Otunun Fayfaları

Semiz otu kötü kolestrolü düşürmesi açısından da oldukça önemlidir. kan basıncının dengelenmesine yardımcı olur.  Semiz otu vücudu hastalık yapıcı mikroorganizmalara karşı korumada etkilidir. Semiz Otunun Fayfaları bakteri ve mantar oluşumunun önüne geçme de etkili rol oynar. Bağışıklık sistemini koruyarak kanser oluşumunun önüne geçmede etkilidir.  israr söktürücü ve vücuttaki toksinleri atması sebebiyle böbrek taşı ve kumunu temizler. Ayrıca hemoraid hastalığına karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Semiz otunun lifli yapısı sayesinde kabızlığın önüne geçmektedir. Semiz otu içeriğinde bulunan bolca vitamin ve mineral sayesinde yorgunluk, depresyon, kronik rahatsızlıkların önüne geçmede etkili rol oynamaktadır.  Semiz otu zihinsel yorgunluğa iyi gelir. Kanı temizler. Cinsel gücü arttırır.  Çocuk gelişimini destekler içeriğindeki omega 3 sayesinde çocuklarda otizm, dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu gibi sorunları azaltmada etkisi gözlemlenmiştir.

 Semiz Otunun Cilde Faydaları

   Semiz otunun içeriğinde bulunan omega 3 sayesinde cilt daha canlı gözükür. Yorgunluk, stres gibi olumsuz etkilerin cilt üzerindeki deformasyonunun engellenmesinde rol oynar. Ciltte dinginlik sağlar. Antioksidan yönünden zengin olduğu için sivilce ve akne oluşumunun önüne geçer. Cilt tonunun eşit olmasında etkilidir. kan dolaşımını arttırıcı etkisi bulunduğu için cildin mat, donuk ve kuru görüntüsünün önüne geçmesinde etkilidir. Uyku düzeni üzerinde olumlu etki yarattığı için cildin daha dingin gözükmesini sağlar. Semiz Otunun Cilde Fayfaları Karatenoid açısından oldukça zengindir. (Karatenoid, a vitamininin bitkilerden alınan bir formudur.) A vitamini cilt için önemli bir vitamin olduğu için karatenoid açısından zengin olması cilt için önemlidir.  Semiz otundan en çok fayda yaz aylarında yani mevsiminde taze olarak tüketilerek sağlanır.

Semiz Otu
Semiz Otu

Semiz otunun bir çok yaranının olması yanında birkaç yan etkisinin de olduğu gözden kaçırılmamalıdır.  Semiz otu fazla tüketildiğinde içerisinde bulunan oksalat nedeniyle böbrek taşı oluşmasında rol oynayabilir. Ayrıca kan sulandırıcı ilaçlar kullanılırken tüketilmesi olumsuz etkilere neden olabileceği için doktorlar tarafından önerilmemektedir.  Semiz otunu  yoğurt ile karıştırıp yemek oksalat  miktarını düşürdüğü için oldukça faydalıdır. Ayrıca semiz otunu kısa bir süre kaynar suyun içinde bekletmek oksalat oranını düşürdüğü gibi içindeki bir çok vitamin ve minerale zarar vermediği için etkili bir yöntemdir. Semiz Otunun Fayfaları Semiz otu seçerken  taze olmasına dikkat edilmelidir.  Sirkeli suda kısa sürede bekletmek  üzerinde varsa ilaç kalıntılarının giderilmesi açısından oldukça etkili olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu