Dünyanın En Pahalı 10 Havuz Fıskiyesi

Dünyanın en pahalı 10 havuz fıskiyesi, dünyadaki en güzel fıskiyeler, en hoş görüntüye sahip fıskiyeler, fıskiyelerle şekiller vb… fıskiyeler hakkında ilginç bilgileri sizler için hazırladık.

Dünyanın En Pahalı 10 Havuz Fıskiyesi

Fıskiyeler tarih boyunca bahçelerin, meydanların ve kentlerin sembolik mekanlarının mimari unsurları olmuştur. Fıskiyeler alanları süsleyip güzelleştirirken, kendilerini ziyaret eden turistler için bir cazibe oluşturmaktadır. Dünyanın en pahalı 10 fıskiyesinin hangileri olduğuna bakalım!

10.Buckingham Fıskiyesi – 750,000 Dolar

Buckingham Fıskiyesi, ABD’nin Chicago şehrinde bulunan önemli bir turistik mekandır. 1927’de 750.000 $ ‘lık bir inşaat maliyeti ile açıldı. Dahası, bu fıskiye dünyanın en büyük fıskiyelerinden biridir ve Paris’teki Latona fıskiyesinden esinlenmiştir. Tarzı rokokodur (düğün pastasına benzer) ve Gürcistan’dan getirtilen pembe mermerden yapılmıştır. Aynı zamanda harika su ve aydınlatma şovları ile ünlüdür; ve ayrıca Michigan Gölü’nü çevreleyen dört eyaleti sembolize eden dört deniz atı heykeline sahiptir. Bu eyaletler Wisconsin, Michigan, Indiana ve Illinois’dir.

 

9.Multimedya Fıskiyesi Roshen – 1,5 Milyon Dolar

En pahalı 10 fıskiye listesindeki bir sonraki fıskiye Ukrayna’da bulunuyor; aynı zamanda Avrupa’nın en büyük fıskiyesidir. Bu fıskiye 1,5 milyon dolar toplam maliyeti olan etkileyici bir proje olan Multimedya Fıskiyesi Roshen’dir. 2011’de açılmış ve multimedya gösterileri su efektlerini, lazerleri, su perdesi üzerinde 3B projeksiyonu ve müziği birleştirmektedir. Bu yüzden bazı repertuarlar arasında: Antoine de Saint-Exupéry’den “Küçük Prens”, P. Tchaikovsky’den “Fındıkkıran” ve Antonio Vivaldi’den “Dört Mevsim: Yaz” yer alıyor.

8.Zenginlik Fıskiyesi – 6 Milyon Dolar

Zenginlik Fıskiyesi, dünyanın en pahalı fıskiyelerinden biri olmasının yanı sıra, en popülerlerinden biri. Singapur, Suntec City’de bulunuyor ve 1998’de dünyanın en büyük fıskiyesi olarak Guinness rekoruna sahipti. Ayrıca, 1995 yılında 6 milyon dolarlık inşaat maliyetine sahip olduğu tahmin ediliyor. Fıskiye yaklaşık 1.700 metrekarelik bir alanı kaplıyor ve yüksekliği 14 metre; ama en etkileyici olanı, gökyüzüne doğru fışkıran suyun 30 metreyi geçmesi! Singapur’a seyahat ediyorsanız, suya dokunup fıskiyenin etrafında 3 kez dolanmak zorundasınız. Bu sayede büyük bir servet sahibi olabilirsiniz.

7.Jet d’Eau – Yılda 800.000 Dolar

Jet d’Eau, dünyanın en yüksek fıskiyelerinden biridir ve İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunmaktadır. İnşaat maaliyeti 1891’de açıldığından beri bilinmemekle birlikte, yıllık bakım ücretinin 800.000 dolar olduğu biliniyor. Böylece dünyadaki en pahalı 10 fıskiye listesinin bir parçası. Jet d’Eau, şimdi şehrin sembolüdür; saniyede beş yüz litre göl suyu, saatte 200 kilometre hızla 140 metre yüksekliğe püskürtülür.

6.Kral Fahd Fıskiyesi – Fiyat Bilinmiyor

Kral Fahd Fıskiyesi, Suudi Arabistan Cidde’de bulunan bir fıskiyedir. Jet d’Eau gibi, 1985’te faaliyete geçen bu fıskiyenin yapım maliyeti bilinmemektedir: Bununla birlikte, kendi alanında yıllık bakım ücretinin dünyanın en pahalılarından biri olduğu tahmin edilmektedir. Fıskiye, farklı kaynaklara göre Kızıldeniz’in seviyesindeki suyu 260 metre veya 312 metre yukarıya doğru püskürtüyor.

5.Archibald Fıskiyesi – Fiyat Bilinmiyor

En pahalı 10 fıskiye listesindeki bir sonraki yer Sidney’de bulunan Archibald Fıskiyesi’dir. 1932 yılında açılan bu fıskiyenin yapım maliyeti bilinmemektedir. Bununla birlikte, Avustralya’daki en iyi fıskiye olarak kabul edilir. Yıllık bakım ücretinin dünyanın en pahalı fiyatlarından biri olduğu tahmin edilmektedir.

4.Bellagio Fıskiyesi – 40 Milyon Dolar

Bellagio Fıskiyesi, Las Vegas, ABD’de bulunan en iyi ücretsiz gösteridir. Işık ve müzikle birlikte hazırlanmış kareografiler bir su şöleni sunar. İnşaat fiyatının 40 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor. 1998’de açıldığından beri Las Vegas’ta düğünler geç saatte buraya gelinerek sonlandırılıyor. Ayrıca, gösteri Bellagio Hotel’in önünde gerçekleşiyor ve sırasıyla 30 şarkı çalınıyor. Bunlardan bazıları Andrea Bocelli tarafından söylenen “Time to Say Goodbye”, Lee Greenwood’un “God Bless The USA”, Elvis Presley’den “Viva Las Vegas”, Céline Dion’dan “My Heart Will Go On” ve Disturbed’den “Sound Of Silence”.

3.Dubai Fıskiyesi – 218 Milyon Dolar

En pahalı 10 fıskiye listesindeki bir sonraki muhteşem fıskiye ise Dubai’de bulunuyor. Dubai Fıskiyesi, Dubai’nin en önemli turistik cazibe merkezlerinden biridir ve 218 milyon dolara inşa edilmiştir! Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri’nin merkezinde, insan yapımı Burj Khalifa Gölü üzerinde yer almaktadır. Bu fıskiye dünyanın en yüksek performansına sahip fıskiyesidir, bu nedenle büyüleyici sürekli koreografi, müzik ve ışık şovuyla her gün yüzlerce ziyaretçiyi memnun eder.

2.Büyük Cascade Fıskiyesi – Fiyat Bilinmiyor

Grand Cascade, Rusya’nın Peterhof Sarayı’nda bulunan görkemli bir fıskiyedir. Burası hiç şüphesiz dünyanın en güzel ve görkemli kraliyet saraylarından biridir ve Rus imparatorluğunun tüm lüks karakteristiğini sunar. Sarayın en ünlü kaynağı, altın heykellerle inşa edilen ve suyun denize dökülen bir kanala ulaşana kadar indiği Büyük Cascade Fıskiyesi’dir. Yapım fiyatı bilinmemekle birlikte, saray ve bahçelerinin inşası 1721’de sona erdiğinden beri, lüks ve turistik anlamda dünyanın en pahalı fıskiyelerinden biri olduğu tahmin edilmektedir. Yıllık bakım bedeli de oldukça yüksektir.

1.Mehtap Gökkuşağı Fıskiyesi – 20 Milyar Dolar

Dünyanın en pahalı 10 fıskiyesi listesine  sonuçlandırmak için, Ayışığı Gökkuşağı Fıskiyesi hakkında konuşalım. Seul’de bulunan bu muhteşem fıskiye, yaklaşık 10.000 LED nozullu Guinness Dünya Rekoru’na da girmiş dünyanın en uzun köprü fıskiyesidir! Ayrıca, yaklaşık 1.140 m uzunluğundadır ve doğrudan nehirden gelen ve sürekli devirdaim yapan dakikada yaklaşık 190 ton su pompalamaktadır. 2009 yılında bitirildiği zaman inşaat fiyatı yaklaşık 20 milyar dolardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu