Rolex Saatler Neden Pahalıdır ?

Rolex Saat Neden Çok Pahalı

Rolex Saatler Neden Pahalıdır? Ülkemizden tutunda dünyada marka yapmış bir firmada bahsediyoruz  yani “Rolex”ten. Hal böyleyen , dünyada isim yapmış saat markasının bazı modellerini neden son derce pahalı olduğunu düşündünüz mü? Ülkemizde sıkça replikaları bulunan ve replikalarının bile pahalı olduğu saat markasının neden pahalı olduğuna gelin bakalım.

Rolex Saatler Neden Pahalıdır?

Saat insanlar için bazen saatin kaç olduğunu gösterir, kimilerine göre ise kombin kıyafet anlayışını tamamlayan bir aksesuardır. Rolex Saatler Neden Pahalıdır? Rolex’in en pahalı ürünlerinden biri olan Submariner’i inceleyelim.

Öncellikle Submariner ürünün fiyatına bakalım. Şuan Amerika fiyatı olarak Submariner 40,000 dolar civarındadır. İşin içinde kurun olduğunu hiç söylemiyorum bile siz hesap ediverin. Öncelikle şunu bilmelisiniz ki Rolex saatlerde mekanik o kadarda basite indirmek doğru olmayacaktır. Son derece ince işçilik ile üretilmektedir. Ayrıca söz konusu işçilik ise geride kalan dünya ülkelerinde değil. Avrupa ülkelerinde yapılmasından dolayı işçilik maliyetleri de son derece artabilmektedir.

Rolex Saat Neden Çok Pahalı

Rolex Saatler Neden Pahalıdır?
Rolex Saatler Neden Pahalıdır?

Rolex ve Mekanik

Rolex saatlerde mekanik sistem kullanılmaktadır. Rolex dışında birçok saat üreticisi de mekanik sistem kullandığını unutmamalısınız. Bu kalitede mekanik saatin üretimi son derece masraflı olabiliyor.

1.Temel neden: Masraf

Rolex tasarım olarak göze çok şık gelmesinin yanı sıra bir de bu işin arka planı olduğunu unutmamak gerek. Üretim aşamasında çok fazla zaman harcandığını bilmelisiniz. Ayrıca üretiminde kullanılan bazı makro malzemelerin üretimi de o kadar kolay değil. Üretseniz dahi bunun hammadde olarak almanızda son derece pahalıdır. Son olarak Rolex’i üretirken bir de mikroskoba ihtivacınız vardır. Ve bu mikroskobu da kendi ürettiği duyulmuş.

2.Saat Maliyetleri

Mekanik saatlerde bilinmeyen şey malzemenin üretimi sırasında son derece maliyetli olduğudur. Gerek yapım aşamasında gerekse üretim aşamasında saatler arıza yapabiliyorlar. Rolex Saat Neden Çok Pahalı Buda maliyetin ekstradan artması için bir başka sebep.

3.Malzemeden kısımlamaması

Rolex, diğer markalar gibi kolaya kaçmayıp ucuz malzeme hiçbir zaman kullanmıyor. Bilindik bazı lüks saat markalarından daha kaliteli malzemenin kullanıldığını bilmekte fayda var. Bunun en güzel örneği çeliktir. Diğer markalara nazaran Rolex daha kaliteli çelik kullanmaktadır.

Ancak şunu da belirmeliyiz. Rolex Submariner serisi Amerika’daki birim olarak baktığımızda hiç de pahalı bir saat değildi. Yani Amerika’da çalışan bir işçi iki haftalık gibi az bir sürede bu saati alabiliyordu. Üstelik kalitesinin de son derece iyi olduğunu söylemekte fayda var. Rolex Saatler Neden Pahalıdır? Sanırım marka değeri ile doğru orantılı olarak fiyatı da artmış gözüküyor. Son olarak Rolex Submariner serisi dalgıç saati olarak üretildiğini de ekleyelim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu