Web Tasarımı Nasıl Yapılır

Web Tasarımı Nasıl Yapılır  Bir planın, bir varlığın veya bir başlangıç aşamasının yaratılmasıdır. Elizabeth Adams Hurwitz’e göre kısaca “gerekli olanı arama” olarak tanımlanmıştır.

Web Tasarımı Nasıl Yapılır

Tasarım kelimesi Latin kökenli olup Fransa’dan dilimize yerleşmiştir. Tasarımın birçok tanımı bulunmaktadır. Algı ve kavram arasında bağlantı kuran bir araçtır. Web Tasarımı Nasıl Yapılır  Bilgi unsurudur. İki farklı tasarım bulunmaktadır. Zihinsel ve duygusal olmak üzere iki başlık altında incelenebilmektedir. Her zaman birbirleri ile bağlantısı olan ve birbirlerini etkileyebilen tasarımlardır.

Bu yaratıcı bir süreçtir ve operasyon için ihtiyaç duyulan eskizlerin ve planların işleyiş süreçleri çalışmaları içerir. Bu bağlamda tasarım, bir şeyi zihinde şekillendirmek, inşa etmek ve hayal etmektir. Web alanında, web tasarım ofislerinde yeni bir ürün tasarlamak için bir dizi bilgi tekniği kullanılabilir.

Web Tasarımı Nasıl Yapılır
Web Tasarımı Nasıl Yapılır

 Web Desing Oluşumu ve Alt Bölümleri

Bir tasarım olgusu, tüm işlerin temelidir. Bu durumda bir planın varlığından bahsedilmelidir. Tasarımın organizasyonu ve ulaşılmak istenen ile ilgili her türlü faaliyet ve bilgiyi içermektedir.

Uygulamalı tasarımın dalları 3 başlık altında toplanabilir.

  •  Endüstriyel tasarım
  •  Çevre tasarımı
  •  Grafik tasarım

Endüstriyel tasarım, makine, mutfak ekipmanları, ev aletleri ve aklınıza gelebilecek benzeri ürünlerin çok boyutlu olarak tasarlanarak geliştirilmesi aşamasıdır.

Çevre tasarımı, yapı, peyzaj ve iç tasarımı içeren büyük bir çalışma alanı olarak tanımlanabilmektedir. Broşürler, afişler, kitaplar, dergiler gibi dahil grafik tasarım okunacak ve izlenecek görüntülerin tasarımıdır.

Grafik tasarımın amacı ise hem iletişim kalitesini hem de estetiği en üst seviyeye çıkarmayı hedeflemektedir. Tasarım yaparken değerlendirilecek olan alan, zaman beklentileri ve gereksinimleri göz önünde bulundurulur. Tasarımlarda kullanılan tüm zengin görsel unsurlar, müşterinin ihtiyacına göre şekillendirilmektedir.

Web Tasarım Eğitimi ve İştirakleri

1) Problem tanımlama

2) Bilgi Toplama

3) Yaratma ve icat

4) Çözüm Bulmak

5) Uygulama

Tasarımın beş temel ilkesi bulunmaktadır. Web Tasarımı Nasıl Yapılır Bunlar; Denge, görsel ölçek ve hiyerarşi, görsel süreklilik, bütünlük ve vurgudur. Seo tasarımın görselleştirilmesi eskiz haline getirilmesi işin ilk aşama kısmından oluşur.

Web Tasarımın Oluşturulması

Çizgiler, yönler, dokular, orantılar ve renkler gibi görsel öğeler kullanılarak nihai tasarım kısımları olarak belirlenir. Sade ve anlaşılır tasarımların dikkat çektiği için görselleştirmede bütünlük ve düzen büyük önem arz etmektedir. Tasarımın her aşaması diğerini etkilediğinden, yaratıcılıkla başlayan, sonuca titizlikle giden aşamayı takip eder.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu