Oyunun ve Televizyonun Çocuk Gelişimine Etkisi

Oyunun çocuk gelişimine etkisi, oyun ve çocuk gelişimi, televizyonun zararları, televizyonun çocuk gelişimine etkisi, vb… çocuk gelişimi makalemizi sizler için hazırladık.

Oyunun Çocuk Gelişimine Etkisi

Çocuk gelişiminde oyunun yeri ve önemi büyüktür. Çocuklar oyunla büyür ve gelişir. Oyun,çocuk için en iyi öğrenme aracıdır. Çocuklar oyun oynayarak enerjilerini boşaltır. Paylaşma ve yardımlaşma gibi duyguları oyun ile öğrenir. İş birliği yapmayı, kazanmayı, kaybetmeyi ve bazı ahlaki değerleri oyunla anlar. Oyunlar çocukların yaratıcılık duygularını geliştirir.

oyunun çocuk gelişimine etkisi

Her oyun çocuk için faydalıdır anlayışı doğru değildir. Oyunlar çocukların yaşına ve gelişim seviyesine uygun olmalıdır. Oyunlar ölçülü bir şekilde oynanmalıdır. Saatlerce tablet ve bilgisayarlarda oyun oynayan çocukların göz, kemik ve kas sistemi hasar görür. Oyunlar çocukları aktif hale getirmelidir. Aksi takdirde çocuklar robota dönüşür.  Çocukların hayal gücü oynadıkları oyunlarla birlikte gelişmeye başlar

Çocuklarınıza değer veriyorsanız, çocukların oyunlarına dahil olun. Çocukların ahlak yapısını oyunlarda çok rahat görebilirsiniz. Çocuklar oyunun kurallarına uyuyor mu, dürüst mü, yalan söylüyor mu, kazanmak için her türlü hileye başvuruyor mu, kaybettiği zaman neler yapıyor, efendiliğini koruyor mu? vb.. birçok sorunun cevabını çocuklar oyun oynarken gözlemleyebilirsiniz. Çocuklara oyun oynatarak çocukların sahip olduğu yeteneklere destek olabilirsiniz.  Çocukları oyun oynarken serbest bırakın. Oyun çocuğa eğitim vermek demek değildir. Anne ve babalar çocukları ile birlikte oyun oynamalıdır. Çocuğun oyunu kurup yönetmesine izin verilmelidir.

Televizyonun Çocuk Gelişimine Zararları

televizyonun çocuk gelişimine zararları

Çocuk gelişiminde oyunlar kadar televizyon da çok etkilidir. Televizyonlar çocukları çok kolay etkisi altına alır. Televizyon modernleşme sürecinin başlangıcı olarak görülür. Televizyonlar kalkınmada önemli bir göreve sahiptir. Televizyonlar eğlendirici ve eğitici özelliğe sahiptir. Televizyonlar bireyin kendini tanımasına ve geliştirmesine imkân sunar. İlk çocukluk döneminde çocuklar dizi kahramanları ile kendini özdeşleştirir. Ülkemizde 11 ile 14 yaş arası çocuklarda televizyon izleme alışkanlığı çok yüksektir. 16 yaşına gelinceye kadar bir çocuk televizyon kanallarında yaklaşık 14 bin şiddet olayına tanık olur. Televizyonlar çocukların duygusal dürtülerini zayıflatır. Aşırı televizyon izleyen çocuklar gerçek ile hayali ayırt edemez. Televizyonlar çocukların akademik başarısının düşmesine neden olur.  Kültürel eğitimin, kültürel tüketime dönüşmesi ile birlikte televizyonlar çocuklarımızı artık olumsuz etkilemeye başladı. Bu yüzden evde mutlaka çocuklara televizyonlar kontrollü bir biçimde izletilmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.