Mikro Kredi Nasıl Alınır-Mikro Kredi Başvurusu

Mikro kredi nasıl alınır, mikro kredi kimlere verilir, mikro kredi başvurusu, mikro kredi şartları, mikro kredi geri ödemesi vb.. yararlı bilgiler için aliskanlik.com

Mikro Kredi Nasıl Alınır

Dar gelirli kadınların, aile bütçelerine katkıda bulunmak için kendi işlerini başlatmalarını sağlayacak sisteme mikro kredi denir.

Mikro kredi kimlere verilir? Dar gelirli ev kadınlarının ailelerine katkı sağlamak için girişimde bulunmaları son yıllarda artmış durumdadır. Bu nedenle ev kadınlarına sermaye olması için verilen desteklere mikro kredi denilmektedir. 100 lira ile 1000 lira arasında verilen destek ile birlikte ev kadınları kendi istedikleri iş için girişimde bulunabilirler. Peki mikro kredi nasıl alınır?

Mikro kredi ile birlikte ev hanımlarına kefil ve koşul olmadan nakit destek verilmektedir. Ancak verilirken gerek tek şey aynı semtte oturan 5 ev hanımının bir araya gelmesidir. 5 ev hanımı bir araya geldikten sonra mikro kredi alınabilmektedir. Geri ödemeler haftalık olarak yapılmaktadır. Bunun yanında mikro kredi şartları şu şekildedir.

  • Aynı semtte oturan 5 ev hanımın bir araya gelmesi gerekmektedir.
  • Bir araya gelen kadınların arasında akrabalık ilişkisinin olmaması gerekmektedir.
  • Bir araya gelen kadın girişimciler iş fikirleri için başvuruyu Türkiye Grameen Mikro Finans Programı (TGMP) ile telefon üzerinden iletişime geçmeleri gerekmektedir.

Mikro Kredi Başvurusu

Türkiye Grameen Mikro Finans Programı (TGMP) Türkiye genelinde mikro kredi başvuruları kabul etmektedir. http://tgmp.net/tr/subelerimiz/3 web sitesi üzerinden hangi il için başvuru yapılacaksa telefon numarası ile irtibata geçilmektedir. Bunun yanında programın ana merkezi Ankara’da bulunmaktadır. Belirtilen numaralar üzerinden iletişime geçilebilir.

İletişime geçtikten sonra ilgilenen memur bir gün tayin edecektir. Belirlenen gün içerisinde belirlenen adrese gelen memur, kadınların iş ve maddi durumlarının kontrolü sağlamaktadır. Yetkili memur belirtilen kriterlerin sağlandığı konusunda olumlu görüş bildirir ise başvuru yapan kadınlara 3 günlük bir eğitim verilmektedir. Bu eğitimin sonunda ise mikro kredi ödemesi yapılacaktır.

Mikro Kredi Geri Ödemesi

Mikro kredi geri ödemesi 12 ay içerisinde yapılmaktadır ve eğer girişimde başarı sağlanırsa mikro kredi desteği ikinci yıl içinde devam etmektedir. Bunun dışında herhangi başka bir belge veya kefil talep edilmeden verilen destek ile ev kadınlarının istihdama katılmaları hedeflenmektedir. Bu sayede hem ev ekonomisine katkı sağlanırken hem de ülke ekonomisi için iyi bir hamle olacaktır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu