Mangal Nasıl Yapılır-Mangal Ateşi Nasıl Yakılır

Mangal Nasıl Yapılır ve Mangal Ateşi Nasıl Yakılır gibi önemli içerikleri sizlere sunuyoruz, Hafta sonu değişik hava almak ailemizle vakit geçirmek ve mangal tadını yaşamak için bu kusursuz besinin nasıl yapıldığını sizlere belirteceğiz. Özellikle ülkemizde en çok tercih edilen eylemlerden biridir.

Tatil Günlerinde Mangal Yapmak Neden Tercih Edilir?

İnsanlar arasında birlikte yapılan çoğu eylem mutluluk vermektedir. Mangal Nasıl Yapılır özellikle bu yemeyi yapmak için Mangal Ateşi Nasıl Yakılır sonrasında Birlikte çay içmek, oyun oynamak, birlikte tatile gitmek vb. Mangal yapmak da insanları ateş etrafında bir araya getiren birlikteliğe kapı açan bir eylem haline gelmiştir. Ateşte yemekler pişerken koyu sohbetler başlar. Evde yemek yapmayan birçok erkek söz konusu mangal olunca en önde olmayı tercih eder. Mangal pişirilirken çocuklar yeşilliklerde koşup oynamaya başlarlar. Mangal zamanla insanlar arasında kabul görmüş ve vazgeçilmez bir alışkanlık haline gelmiştir.

Mangal Nasıl Yapılır
Mangal Nasıl Yapılır

Mangal Malzemeleri Nelerdir

  • Mangal
  • Mangal Kömürü
  • Mangal Izgarası, Şiş
  • Yelpaze
  • Kâğıt, Çıra, çakmak veya kibrit

Mangal Ateşi Nasıl Yakılır

Mangalı yakacak kişi öncelikle mangalı yakmadan önce düz bir zemin ayarlaması gerekmektedir. Mangal düz zemine yerleştirilir. Mangalın içine çıralar yerleştirilir. Çakmak ile kâğıtlar yakılarak çıraların içine bırakılır. Çıralar tutuşmaya başladıktan sonra mangal kömürü yavaş yavaş dökülür. Ateşin sönmemesi için mangal kömürleri bir den boşaltılmaz. Mangal kömürleri tutuşmaya başladıktan sonra kömürlerin köz haline gelmesi beklenir. Mangal kömürleri tamamen köz haline geldikten sonra yemek pişirmeye başlanılır.

Mangal  Nasıl Yapılır

Mangalı pişirecek kişi pişireceği malzemeleri önceden hazırlar.  Mangal kömürleri köz haline geldiği görüldükten sonra hazırlanan ızgara mangallın üzerine konulur. Ateş ilk aşamada gür olduğundan yelpaze kullanılmaz. Etlerin yanmaması için ızgara sık sık çevrilir. Pişirilen etlere sos yapılmamışsa pişime yakın tuz ve baharatlar dökülür. Etler pişerken bıçak yardımı ile etler hafiften iyi pişmeleri için delinir. Yaklaşık 10-15 dakika sonra etlerin tadına bakılır. Etler pişmişse sofraya servis edilir. Etler pişmemiş ise bir müddet daha pişirilir.

Mangal Ateşi Nasıl Yakılır
Mangal Ateşi Nasıl Yakılır

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu