Gürcistan Para Birimi-Gürcistan’ın Para Birimi Nedir

Gürcistan Para Birimi

Gürcistan para birimi, kısaltması GEL olan Gürcistan Larisi‘dir. 25 Aralık 1995 tarihinde Gürcistan Merkez Bankası tarafından basılmaya başlamıştır. Güncel olarak -0,5% enflasyona sahip olan larinin alt birimi tetridir. 1 lari 100 tetriye eşittir. Ayrıca Gürcistan’ın Abhazya ve Güney Osetya bölgelerinde lari yerine Rus rublesi kullanılmaktadır.

Gürcistan Larisi piyasada banknot ve madeni para şeklinde bulunmaktadır. 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 ve 200 larilik banknotlarla, 1, 2, 5, 10, 20 ve 50 tetri, 1 ve 2 larilik madenî paralar sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca tüm banknotların ön yüzünde “borcgali” denilen yedi kollu bir güneş, arka yüzde ise İngilizce yazılmış Gürcistan ibaresi vardır.

Son 5 yıllık verilere bakıldığında Dolar ve Euro’ya karşı 20%’ye yakın değer kaybetmesine karşın Lari, Türk Lirası karşısında değerini arttırmayı başarmıştır.

Gürcistan Larisi ile ilgili en çok merak edilenlerden biri de 1 Gürcistan Larisi kaç TL‘dir. Eğer bu sorunun cevabını arıyorsanız aşağıdaki para çeviriciden öğrenebilirsiniz.

[currency_bcc type=”auto” w=”0″ h=”0″ c=”D51D29″ fc=”FFFFFF” a=”1″ f=”TRY” t=”USD” g=”on” sh=”on” b=”on” fl=”on” p=”c” cs=”” s=”off” mf=”1″ df=”2″ d=”1″ su=”off” lang=”tr-TR”]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu