Türkiye’de en çok kazandıran meslekler 2023

Türkiye’de en çok kazandıran meslekler 2023 Yazıma Türkiye’de en fazla  kazandıran meslek dalları ile başlıyorum. Burada esnafın ne kadar kazandığının ortalama değerlerini vermeye çalışacağım. Meslekler ve maaşları 2022 yılı ortalamaları olarak verilmiştir. Yani verilen miktarın üstünde veya altında kazananlar olabilir. Ancak, ortalamayı alsa bile, yine de oldukça yüksek bir gelir getiriyor.

Türkiye’de en çok kazandıran meslekler

Üniversite seçerken bu meslekleri inceleyebilir ve bilgi birikimi elde edebilirsiniz. Burada eşit ağırlıklı fakültelerin neler olduğunu ve dil bölümünün meslekleri ve maaşları nelerdir ayrıntılı olarak anlattım. Türkiye’de en çok kazandıran meslekler Ayrıca dil bölümünde gelecek ümit eden meslekler ve maaşları hakkında yazdım, bu makalenin ilerleyen kısımlarında göz atabilirsiniz.

En ödüllendirici kariyerleri sıralamadan önce, üniversite seçmenin hayatınızdaki en büyük dönüm noktalarından biri olduğunu açıkça belirtmeliyim. Nasıl bir üniversite seçeceğinizi, hangi mesleği seçebileceğinizi, üniversite başarı sıralamanızı, istediğiniz fakülteleri garanti sayılabilecek bir oranda koruyup koruyamayacağınızı dikkatlice görmeli ve doğru seçimi yapmalısınız.

Ne yazık ki pek çok öğrenci istediği fakülteyi alamıyor, bu yüzden seçim aşamasının stresinden bir bölüm yazıp okumaya başlıyor. Üniversiteden mezun olduktan sonra sanki sudan yeni çıkmış gibi hayatın acımasız gerçekleriyle yüzleşti. Hangi üniversiteleri dikkatlice araştırmalı ve alacağınız eğitimin sizi tatmin edeceğinden emin olduğunuz bir üniversiteyi seçmelisiniz.

En iyi üniversitelerin bile öğrencilerinin çoğunu işsiz olarak sınıflandırdığını unutmayın. Böyle bir stres yaşamak istemiyorsanız, mutluluk düzeyi yüksek meslekler aramalı ve hangi endüstrileri düşüneceğinizi belirlemelisiniz. Bu başlık altında Türkiye’nin en çok kazandıran mesleklerinden bahsettim. Farklı kaynaklardan araştırdığınızda benzer mesleklerle karşılaşacağınızı tahmin ediyorum. O halde, Türkiye’de en çok hangi mesleklerin para kazandırdığına bakarak başlayalım.

Türkiye'de en çok kazandıran meslekler
Türkiye’de en çok kazandıran meslekler

Türkiye’de en çok kazandıran meslekler neler

Bu ekonomik olarak zor geçirdiğimiz günlerde yeni meslek seçmek isteyenlere yardımcı olacak Türkiye’de en çok kazandıran meslekler neler ve hangi mesleği yapmalıyız kısa cevabı olacak bu yazı dizimiz sizlere yol gösterecek.

10 Meslek Dalı ve Ortalama Kazançları 

Yeminli Mali Müşavir

Muhasebe Türkiye’de en fazla kazandıran mesleklerden biridir. Yeminli muhasebeci olmak kolay değil. Bu özel eğitim ve deneyim gerektirir. Bildiğim bilgilere göre üniversitenin gerekli fakültelerinden mezun olduktan sonra en az 10 yıl mali müşavir veya muhasebeci olarak çalışmak gerekiyor. Türkiye’de en çok kazandıran meslekler Bu yüzden çok çalışmalı ve gerekli sınavları geçmelisiniz.

Yeminli mali müşavirlerin çoğu Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden mezun olmuştur. Bir muhasebeci ne kadar kazanır? Ortalama olarak yılda 85.000 TL kazanıyorlar. Türkiye’deki ortalama gelire bakıldığında çok iyi bir gelir olduğunu görebilirsiniz.

Sigorta Uzmanı

Sigortacılar, Türkiye’de en çok kazanan meslek gruplarından biridir. Peki bir sigorta profesyoneli neden bu kadar çok kazanıyor? Sigorta uzmanları, belirsizlik ve riskin finansal sonuçlarını hesaplar. Bir depremin veya diğer olası doğal afetlerin sonuçlarını tahmin etmeye çalışırlar. Türkiye’de en çok kazandıran meslekler 2023  Sigortalama riskini ne kadar azaltırlarsa, para kazanma potansiyelleri de o kadar artar. Tabii ki, risk ne kadar yüksekse, sigorta maliyeti de o kadar yüksek olur. İşlerine zarar vermemek için doğru kararı vermeye çalışıyorlar. Bunun için borç yönetimi bilgisine, işletmeciliğine ve çeşitli becerilere sahip olmaları gerekir. Bu özelliklere sahip biri işi kolaylıkla yürütebilmelidir. Sigortacılar ne kadar kazanıyor? Yılda ortalama 110.000 lira kazanıyorlar.

Hava Trafik Kontrolörü

Hava trafik kontrolörü Türkiye’de en yüksek maaş alan mesleklerden biridir. Hava trafik kontrolörü nedir ve ne iş yapar? Uçaklar arasındaki mesafeyi ve uçuş yolunu kontrol ederler. Uçağın güvenli bir şekilde uçabilmesi için trafiği koordine ederler. Uçakların doğru zamanda doğru yolda olduğundan emin olmaya çalışırlar. Burada yanlış yapmanın bedeli çok yüksek olacaktır.

Bu yüzden dikkat etmeniz ve odaklanmanız gerekiyor. Yani stresli bir iş. Hava trafik kontrolörleri ne kadar kazanıyor? Bu kadar stresli ve önemli bir mesleğin yıllık ortalama geliri 115.000 TL civarındadır. Kazandıkları parayı gerçekten hak ettikleri söylenebilir.

Yönetim Danışmanı

İşletmeler, geliri artırmak ve görünürlüğü genişletmek için yönetim danışmanlarına ihtiyaç duyar. Yönetim danışmanları da bu amaçlara hizmet eder ve iş tavsiyesi sağlar. Yönetim danışmanları, organizasyon el konulara odaklanır ve program planları geliştirir. Bunları analiz eder ve raporlar sunarlar.

Bu nedenle yönetim danışmanlığı en yüksek ücretli mesleklerden biridir. Yönetim danışmanları ne kadar kazanıyor? Kazandıkları niteliklere ve çalıştıkları şirkete göre değişir. Ama ortalama olarak yılda 80 ile 130.000 TL arası kazanıyorlar. Türkiye’de en çok kazandıran meslekler merak ediyorsanız bu yazı size yardımcı olacak.

Uzman Doktor

Birçok insan çocukken doktor olmak ister veya olmak ister. Hala ilgilenenler var. Yanlış değiller. Zor da olsa güzel bir iş. Aynı zamanda en yüksek ücretli mesleklerden biridir. Doktor olmak için 6 yıllık tıp fakültesini geçmek ve ardından TUS gibi sınavları geçmek gerekiyor.

Bu yüzden doktor olmak için yıllarca eğitim ve sıkı çalışma gerekiyor. Onları geçtikten sonra para kazanmaya başlayabilirsiniz. Doktorlar ne kadar kazanıyor? Bir doktorun maaşı, nitelik ve uzmanlık alanına göre değişir. Örneğin, beyin cerrahları en yüksek ücretli doktorlar arasındadır.

Öğrenciler aşağıda. Doktorlara maaşın yanı sıra ameliyat olmaları halinde ameliyat parası da verilmektedir. Hesapladığımızda yılda ortalama 120-130.000 lira kazanıyorlar. Yüksek ücretli mesleklerden biri olan doktora, aynı zamanda en prestijli meslek olarak kabul edilir. Türkiye’de en çok kazandıran meslekler merak edilenler sizlere sunuldu bu yazımız fayda sağlayacak.

Uzman Doktor
Uzman Doktor

Petrol Mühendisleri

Petrol mühendisliği Türkiye’de en karlı mesleklerden biridir. Türkiye’de yağ çıkarma çok önemli olmasa da, yurtdışından ithal edilen ürünlerin işlenmesi ve dağıtımı için mühendislere hala ihtiyaç duyulmaktadır. Petrol mühendisleri sürekli gelişmeli ve yeniliklere ayak uydurmalıdır. Bu yüzden çok çalışmaya ihtiyaçları var. Karşılığında iyi bir maaşı hak ediyorlar. Petrol Mühendisleri ne kadar kazanıyor? Türkiye’deki petrol mühendisleri yıllık yaklaşık 105.000 TL kazanıyor. Türkiye’de en çok kazandıran meslekler ve devamında avukat gibi önemli kariyer planlarınızda olabilir.

Avukatlar

Tıpkı tıpta olduğu gibi Türkiye’de de en çok aranan mesleklerden biridir. Çünkü hukuku bilmek ve haklarınızı koruyabilmek çok önemlidir. Bunu yapanlar hem dikkat çekebilir hem de para kazanabilir. Avukat olmak için hukuk fakültesinden mezun olmalısınız.

Daha sonra bir süre staj yaptıktan sonra avukat olarak çalışmaya başlayabilirsiniz. Avukat olmak kolay bir iş değildir. Çünkü alanlar çoktur ve bu konularda uzmanlaşmak gerekir. Aksi takdirde davalardan başarıyla kurtulmanız çok zordur. Avukatlar ne kadar kazanıyor? Türkiye’de bilinen ve sevilen avokadolar yılda ortalama 130.000 TL kazanıyor. Daha çok kazananlar ve daha az kazananlar var.

Avukatlar
Avukatlar

Bilgi Teknolojileri Yöneticileri

Bilgi teknolojileri yöneticileri, teknoloji çözümleri arayarak en düşük maliyetle en verimli sistemi kurmaya çalışırlar. Teknolojinin gelişmesi ve insanların teknolojiye daha fazla ilgi duyması ile bilgi teknolojisi yöneticilerine olan talep artmaktadır. Çünkü teknolojiyi kullanmak verimliliği artırmaya ve maliyetleri düşürmeye yardımcı olur. CIO’lar ne kadar kazanıyor? Yılda ortalama 115.000 TL kazanıyorlar. Bu seviye, uzmanlık seviyesi arttıkça artar.

Pilot

Baktığınızda muhtemelen Türkiye’deki en karlı kariyer pilotajdır. Pilot olmak, özellikle küçük çocukların en büyük hayallerinden biridir. Kim gökyüzüne uçmak istemez ki? Eminim çoğumuz çocukken bu hayalleri kurmuştur. Daha sonra büyüdük ve pilot olmanın uçurtma ya da kağıt uçak yapıp uçurmakla aynı şey olmadığını gördük. Pilot olmak için önemli sınavlardan geçmek gerekiyor.

Sağlık kontrolü bunlardan biri. Sağlık testlerinin yanı sıra öğrenme süreci de oldukça zordur. Pilotaj eğitimi almak için eğitim verenlere yüksek ücretler ödemeniz gerekiyor. Bu nedenle hem maliyetli hem de zordur. Ama tabii ki kâr iyidir. Türkiye’de en çok kazandıran meslekler neler Pilotlar ne kadar kazanıyor? İşini iyi yapan ve sık sık gökyüzüne çıkan pilotlar yılda 1 0-150.000 TL arasında kazanıyor.

Pilot
Pilot

Yazılım Mühendisleri

Yazılım mühendisliği Türkiye’de en çok kazandıran meslektir. Teknolojinin ve internet dünyasının gelişmesiyle birlikte yazılım mühendislerine olan talep artmaktadır. Yazılım mühendisleri yazılım tasarlar, geliştirir ve bakımlarını yapar. Yaptıkları  yeni projelere göre de ücret alıyorlar.

Bazı projeler 100 TL bile bulabiliyor. Tabii ki, bu projeler genellikle uzun zaman alır. Yazılım mühendisi olmak isteyenler bilgisayar mühendisliği veya programlama dersleri almalıdır. Daha sonra kendini geliştirecek ve programlara pratik bir şekilde müdahale edebilecektir. Böylece profesyonel  bir yazılımcılar ortaya çıkabilir ve çok para kazanabilir. Türkiye’de en çok kazandıran meslekler Yazılım mühendisleri ne kadar kazanıyor? Ortalama olarak yılda 230.000 TL civarında kazanabilirler. Bu miktar Türkçe olarak oldukça iyi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu