1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi-İş Hayatı
  3. Kıbrıs Para Birimi-Kıbrıs’ın Para Birimi Nedir

Kıbrıs Para Birimi-Kıbrıs’ın Para Birimi Nedir

Kıbrıs Para Birimi

Kıbrıs para birimi, Kıbrıs’ın para birimi nedir, 1 Kıbrıs Lirası kaç Türk Lirası’dır gibi ekonomi makaleleri için aliskanlik.com

Kıbrıs Para Birimi

Kıbrıs para birimi, Euro’ya geçene kadar Kıbrıs Lirası‘ydı. Kıbrıs Lirası ayrıca Kıbrıs Poundu ( Rum Poundu ) olarak da bilinmekteydi. Lira sözcüğü, Latince terazi anlamına gelmektedir. CYP kodlu Kıbrıs Lirası tam 3 farklı asıra ve 2 dünya savaşına şahitlik etmiş bir paradır. 1879 yılında kullanılmaya başlanmış ve 2007 yılında Kıbrıs’ın Euro’ya geçmesi ile devri tamamlanmıştır.

Kıbrıs Lirası, başlangıçta şiline (1/20) bölünmüştür. Ardından 1/40 oranında piastreye bölünmüştür. Kıbrıs para birimi 2007 tarihinde %2,7 enflasyon değerine sahiptir.,

Kıbrıs Lirası eski zamanlarda Kıbrıs, Akrotiri ve Dikelya ülkelerinde kullanılmıştır. 1 Euro ise değiştirilemez kurla 0,5 Kıbrıs Lirası’na eşit kabul edilmiştir.

Kıbrıs para birimi ile ilgili en merak edilenlerden birisi de TL karşısındaki değeridir. Kıbrıs resmi para birimi olan 1 Euro’nun kaç TL olduğunu aşağıdaki dönüştürücü yardımıyla öğrenebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap