Prostat Tedavisinde Son Gelişmeler

Prostat Tedavisi

Prostat Tedavisinde Son Gelişmeler Prostat mesanenin altında yer alan bir salgı bezidir. Bu salgı bezinin büyüyüp idrar yollarını sıkıştırmasına prostat kanseri adı verilmektedir. Prostat kanseri iyi huylu ve kötü huyu olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Erkeklerde prostatın meydana gelmesi kadınlara göre çok daha fazladır. Prostat birçok yöntemle teşhis edilebilmektedir. İdrar kanalı prostatın içerisinden geçtiğinden zamanla idrar kanalını sıkıştırır ve idrar yapmakta güçlük çekilir. Eğer geç fark edilirse idrar çıkışı neredeyse imkansız hale gelir. Erkeklerin korkulu rüyası haline gelen prostat çeşitli yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Prostat tedavisindeki son gelişmeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Prostat Tedavisinde Son Gelişmeler

Holep Yöntemi: Holep yöntemi kapalı olarak uygulanan bir yöntemdir. Bu nedenle taburcu olma süresi çok fazla uzamamakta tedavi uygulandıktan 1 gün sonra hasta taburcu edilebilmektedir. Holep yönteminin birçok avantajı da bulunmaktadır. Bu avantajlardan ilki Holep yöntemi uygulanan hastanın taburcu olduktan sonra idrar yapma konusunda herhangi bir sıkıntı çekmemesidir. Bir diğer avantajı bu yöntemin erkeklik ile ilgili herhangi bir şeye zarar vermiyor olmasıdır. Prostat hastalarının en fazla korktuğu ve çekindiği konu olan erkeklikle alakalı bir şeye zarar gelmesi durumu Holep yönteminde asla yaşanmamaktadır. Ayrıca Holep yönteminin uygulanabilmesi için herhangi bir engel bulunmamaktadır. Prostat hangi büyüklükte olursa olsun bu yöntem uygulanabilmektedir.
• Prostat Aşısı: Prostat aşısı da prostat tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Birçok kişi aşıların uzun vadede çözüm getirdiğine inandığı için direkt ameliyat yöntemine başvurmaktadır. Prostat Tedavisinde Son Gelişmeler Fakat gelişen tıp ile beraber aşılar da gelişmiştir. Eskiden yapılıp etkisi çok uzun süre beklenen aşılar günümüzde pek fazla kullanılmamaktadır. Ayrıca prostat aşıları tedavi öncesinde önlem amaçlı olarak da kullanılabilmektedir. Prostat belirtileri ile alakalı şüphe duymaya başladığınız an bir doktora giderek teşhis koyma aşamasını beklemeniz gerekir. Eğer teşhis konulursa prostat aşısına başlamanız mümkündür. Yani prostat aşısına başlamak için hastalığın ileri dereceye gelmesini beklemeniz gerekmektedir. Erken teşhis ve erken tedavi daha kısa sürede iyileşmenizi sağlayacaktır.
• Plazma Kinetik Yöntemi: Son yıllarda tıp alanında katedilen gelişmeler sayesinde prostat tedavisinde de oldukça işe yarar yöntemler geliştiğini söylemiştik. Plazma Kinetik yöntemi de bu tedavi şekillerinden birisidir. Plazma Kinetik ameliyatlarına TUR ameliyatları da denmektedir. Açık prostat ameliyatlarının riskli ve ağrılı olması nedeni ile bu yöntemi tercih eden kişiler Plazma Kinetik yönteminin avantajlarından oldukça memnun kalmışlardır. Bu yöntemin avantajlarından en önemlisi kalp hastalarının da TUR ameliyatlarından faydalanabilmesidir. Plazma Kinetik yönteminde hastadan elektrik akımı geçmemektedir. Bu sayede kalp pili olan hastalar gönül rahatlığı ile ameliyat olabilmektedir. Ayrıca ameliyattan sonra hastalarda kalan idrar sondası sayısı bu yöntem sayesinde en aza inmiştir. Bu durum hastaların işini kolaylaştırmaktadır. Prostat Tedavisinde Son Gelişmeler Eğer prostat hastasıysanız ve ağrısız, son teknoloji tedavi yöntemleri arıyorsanız bu tedavilerden faydalanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu