Karanlık Fobisi Nasıl Geçer-Karanlık Korkusu

Karanlık fobisi adı, karanlık fobisi nasıl geçer, karanlık korkusu nasıl yenilir, karanlık korkusu neden olur,  karanlık korkusu tedavisi vb.. merak edilen bilgiler için aliskanlik.com

Karanlık Fobisi Nasıl Geçer

İnsanlar, hayatları boyunca pek çok kaçtığı korkularıyla yüzleşmek zorunda kalır. Kimisi kapalı alanda kalamazken kimisinin de yalnız kalma korkusu olabiliyor. İnsanların yaşayış biçimlerinden tutunda, geçmişte ki iz kalan anılarına kadar her şeyin fobiye dönüşmesinde büyük bir etken olduğu unutulmamalıdır. Karanlık korkusu da, birçok insanda görülen sorunların başında yer alıyor.

Karanlık fobisi adı yani Nyctophobia kişinin kesinlikle karanlık bir ortamda kalamamasıdır. Karanlık bir ortamda kaldığı zaman bunalma, korkma, yalnız kalma hissiyatının ağır şekilde hissedilmesine zemin hazırlayabiliyor. Karanlık fobisi nasıl geçer bu durum kişide, hem bedenen hem de psikolojik anlamda sorunlar yaratmaya neden oluyor. Her ne kadar kendinizden uzak tutmaya çalışsanız bile, bu korkularınız er ya da geç gün yüzüne çıkar.

Karanlık Korkusu Neden Olur

Karanlık korkusu neden olur, daha küçük yaşlardan itibaren kendini belli etmeye başlar. Hatta pek çok çocuğunda tek başına uyuyamayarak, annenin yanında yattığına şahit olmaktayız. Çocuklarda ki güven eksikliği, yoksunluk durumu yaşın ilerlemesiyle daha fazla artar. Karanlık gerek çocuklar gerek yetişkinler içinde bir gizemli dünyayı temsil ediyor. Karanlığın içerisinden ne çıkacağını bilemiyor ve kafamızda binbir türlü senaryolar yazıyoruz. Fakat bilinmesi gereken şudur ki, karanlık korkusunun bilinçaltında beliren bir travma olacağıdır. Çocuk yaşlarda görülen bir travma, ileride bu tür yerli yersiz korkuları aşılamaya neden olmuş olabilir.

 Karanlık Korkusu Nasıl Yenilir

Karanlık ortamlardan sürekli olarak kendinizi soyutlamak isteyebilirsiniz. Hatta karanlık kelimesi bile sizin için ürkütücü gelebilir.  Fakat bilinmelidir ki, insanoğlu güçlü bir varlıktır. Bu yüzden dolayı kafasına koymuş olduğu her şeyi yenmekte üstüne yoktur. Aslında karanlık fobisini yenmenin yegâne yollarından biri, bilinçaltına müdahale yapmanızdan geçecektir. Çünkü bilinçaltında yerleşen korku, zihinsel açıdan olduğu kadar bedensel olarak da sizi etki altına almaya sürüklemeye neden olacaktır.

Karanlık korkusu nasıl yenilir sorusuna karşılık olarak, ilk yapacağınız en önemli hamlelerden biri de psikolojik destek olacaktır. Çünkü bu dönemde ruhsal açıdan rahatlamak, korkularınızla yüzleşmek size iyi gelecektir. Karanlık fobisinin her geçen gün sizin hayatınıza büyük yönde etki etmesine neden olabilirsiniz. Bunu yaşamanızın sebebi ise korkularınızdan sürekli olarak kaçmanızdır. Tam aksine korkularınızdan kaçmanız yerine yüzleşmeniz gerekecektir. Fobiler, insan yaşamını ister istemez daha da hareketsiz bir yaşamın içerisine çekiyor.  Her ne konuda fobiniz olursa olsun, göreceğiniz tedavilerle fobilerinizden arınmanız mümkündür. Çünkü yalnızca karanlık fobisinin olmadığını, d aha pek çok konuda insanların fobilerinin olduğu bilinmektedir. Bu tür fobilerin yenmesinde, psikologlar devreye girer.

Karanlık Fobisi Tedavisi

Karanlık fobisinden tedavisi için öneriler nelerdir, hangi yolları izlemeliyiz şeklinde düşüncelere girmeniz gayet normal. Burada yapacağınız önemli adım, kendinizi kasmadan hayatın akışına bırakmanız olacaktır. Kafanızda sürekli  olarak korkunuzu getirmemelisiniz. Psikologlardan yardım almalı, ara ara kendinizi bu konuda test etmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu