Emlak Vergisinden Kimler Muaf- Emlak Vergisi Muafiyet Dilekçesi

Bir evi olan emlak vergisi öder mi?, Emlak vergisinden kimler muaf, Emlak vergisinden nasıl muaf olunur? Emlak vergisi muafiyet dilekçesi, Emlak vergisi ödeme tarihleri ne zaman? vb.. sorulara cevap bulacağınız makalemizi sizler için hazırladık.

Emlak vergisi, Türkiye’de bulunan her türlü arsa, tarla, bina, ev, yazlık, kışlık … vb gayrimenkul için yılda bir kez alınan bir vergi türüdür. Emlak vergi ücretleri cüzi miktarda olsa da bazı vatandaşların ödememe hakkı bulunuyor. En çok merak edilen konulardan biri olan bir evi olan emlak vergisi öder mi sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Bir Evi Olan Emlak Vergisi Öder mi?

Bir evi olan emlak vergisi ödeye de bilir ödemeye de bilir. Yani bu sorunun cevabını şöyle açıklayalım. Eğer 200 metre kareden küçük bir eviniz var ve herhangi bir geliriniz yok ise emlak vergisinden muafsınız. Ancak 200 metrekareden büyük veya küçük eviniz var ve siz çalışıyorsanız emlak vergisi ödemek zorundasınız.

Emlak Vergisinden Kimler Muaf ?

Emlak vergisinden muaf olmak için;

  • Brüt 200 metrekareden küçük tek bir eve sahip olmak
  • Herhangi bir gelirinin olmaması (Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli, dul, yetim, ölüm ve malulen emekli maaşlarını alabilir)
  • Sosyal Güvenlik Kurumu dışında maaş almaması
  • Kira gelirinin olmaması
  • Ev hanımı, şehit yakını, gazi veya emekli olması

şartları aranmaktadır. Yukarıdaki şartların tümünü sağlayan kişiler emlak vergisi vermezler. Burada dikkat edilmesi gereken şartların başında brüt 200 metrekareden küçük tek evin olmasıdır. Ancak şu unutulmamalıdır ki evin oturma alanı dışında kalan sığınak, kapalı otopark, hol ve merdiven boşlukları brüt alan içinde kalmaktadır.

Emlak Vergisinden Nasıl Muaf Olunur?

Emlak vergisinden muaf olunan şartları sağlayan kişi gayrimenkullerin bulunduğu belediyeye Emlak vergisi muafiyet dilekçesi ile başvurarak emlak vergisinden muaf olabilir. Ayrıca bir kişi eğer geçmişte yukarıda belirtilen emlak vergisi muaflık şartlarını sağladığı halde emlak vergisini ödemiş ise ve bunu ispatlayabiliyorsa ödemiş olduğu emlak vergisini geri alabilir.

Emlak Vergisi Ödeme Tarihleri Ne Zaman?

Emlak Vergisi tek seferde ödenebileceği gibi 2 taksit şeklinde de ödenebilir. Emlak vergisinin 1. taksidi 1 Mart-31 Mayıs tarihleri arasında ödenebilirken 2. taksidi 1-30 Kasım tarihleri arasında gerçekleşir.

Emlak Vergisi Nereye Ödenir?

Emlak vergisi ilgili gayrimenkulun bulunduğu belediyeden, Belediyenin E-İnternet sitesinden, PTT’den veya E-Devlet üzerinden ödenebilir.

Emlak Vergisi Muafiyet Dilekçesi

Emlak Vergisi’nden muaf olan kişi gayrimenkulun bulunduğu Belediye’deki Mali Hizmetler Müdürlüğü’ne dilekçe yazar. Dilekçe’de muaflık şartlarını sağladığını ve gayrimenkulun bilgilerini belirtir.

Örnek Emlak Vergisi Muafiyet Dilekçesi;

(Gayrimenkulun Bulunduğu İle Ait)………….. BELEDİYE BAŞKANLIĞI
                                                      MALİ HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ’NE

 

Emlak Vergisi kanununun 8. maddesi gereğince meskenime indirimli vergi nispeti uygulanmasını talep ediyorum.

-Hiçbir gelirim bulunmamaktadır.

-Türkiye sınırları içinde hisseli veya tam mülkiyet kapsamında brüt yüzölçümü 200 m2.’yi geçmeyen tek meskenim dışında başka meskenim bulunmamaktadır.

-Bu meskenimi muayyen zamanlarda dinlenme amacıyla değil,daimi olarak kullanmaktayım.

Yukarıdaki bilgilerin doğruluğunu kabul eder, gereğini arz ederim.

Tarih:

Adres :

VERGİ AFFI İSTEYENİN:

Adı ve Soyadı  :

İmzası   :

GAYRIMENKULÜN:

Bina Vergisi Sicil No   :

Mahallesi     :

Cadde ve Sokağı          :

Kapı ve Daire No          :

Pafta    No     :

Ada      No   :

Parsel   No     :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu