Akciğer Kanseri Nedir- Akciğer Kanseri Tedavisi

Akciğer kanseri nedir?, Akciğer kanseri belirtileri nelerdir?, Akciğer kanseri kimlerde görülür?, Akciğer kanserinin oluşma nedenleri? Akciğer kanseri tedavisi vb… sorulara cevap bulabileceğiniz makalemizi sizler için hazırladık.

Akciğer Kanseri Nedir?

Vücudun en önemli organlarından birisi akciğerimizdir. Akciğerler yaşamsal öneme sahiptir. Vücuttan karbondioksitin atılmasında aktif görev alır. Akciğer hücrelerinin kontrolsüz biçimde çoğalmasına akciğer kanseri denir. Kontrolsüz çoğalan kanserli hücreler dokulara ve organlara zarar verir.

Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Akciğer kanseri görülen bölgeye göre farklı belirtiler gösterir. Akciğerin üst bölgesinde ortaya çıkan kanserde sinirlere baskı yapan hücreler kol ve omuz ağrısına neden olur. Hastalarda ses kısılması ve göz kapağında düşme görülür. Akciğer kanser hastaları üst solunum yolu enfeksiyonuna kolay yakalanır. Akciğer kanser hastalarında inatçı öksürükler oluşur. Sinsi ilerleyen akciğer kanseri kolay belirti vermez.

Rutin sağlık kontrolleri sonucu akciğer kanseri kolay teşhis edilir. Erken teşhis tedavi
şansını yükseltir. Akciğer kanser hastalarında şu belirtiler yoğun olarak görülür.
1- Uzun süren nefes daralması
2- Sürekli kötüleşen öksürük
3- Balgamdan kan gelmesi
4- İştah kaybı
5- Göğüs ağrısı
6- Sesin kısılması
7- Yorgunluk ve halsizlik

Akciğer Kanseri Kimlerde Görülür?

Akciğer kanseri sigara tüketen kişilerde görülür. Yaş kanser oluşumunda etkili bir faktördür.
Özellikle 55 yaş üstü kişiler yüksek akciğer kanser riski taşır. Sigaraya başlama yaşı, sigaranın kullanım sıklığı, sigaraya maruz kalma durumu akciğer kanser oluşumunda etkilidir. Kanserli hücreler vücutta kemik, karaciğer, beyin ve böbrek üstüne yayılarak ciddi hasarlar oluşturur.

Akciğer Kanserinin Oluşma Nedenleri Nelerdir?

Akciğer kanserinin oluşumunda baş aktör sigara kullanımıdır. Sigara içmeyen kişilerde akciğer kanseri çok nadir görülür. Sigaranın yanı sıra pipo, puro ve nargile içenlerde akciğer kanseri görülür. Genetik faktörler akciğer kanser oluşumunda etkilidir. Radon gazı, hava kirliliği akciğer kanser oluşumunu tetikler.

Akciğer Kanseri Teşhisi Nasıl Yapılır?

Akciğer kanseri akciğer röntgeni ile teşhis edilir. Röntgen ile kanserli hücreler belirlenir. Hastanın hastalık geçmişi sorgulanır. Kansere neden olan sigara nargile gibi alışkanlıklar sorgulanır. Akciğer kanseri teşhisi için hastadan balgam örneği alınır. Akciğer dokusu uzmanlar tarafından incelenir. İnceleme sonucu hastalığın ilerleme aşaması tespit edilir. Bilgisayarlı tomografi çekimi ile kanserli hücrelere ulaşılır. Hastalık başka organlara sıçramışsa, hastalığın yayıldığı organlardan parça alınıp incelenir.

Akciğer Kanseri Tedavisi

Akciğer kanseri ameliyatla tedavi edilir. Ameliyat durumu hastalığın yayılma durumuna göre yapılır. Akciğerden kanserli hücreler ameliyat ile çıkartılır. Kanserli hücreler geniş bir bölgeye yayılmışsa hastanı durumu ameliyatı kaldıracak düzeyde değilse ameliyat yerine hastaya kemoterapi uygulanır.

İlaç tedavisi ile kanserli hücreler yok edilmeye çalışılır. Akciğer kanser tedavisinde
radyoterapi yöntemi de uygulanır. Tümörlü hücreler radyoterapi ile küçültülüp yok edilir.
Kemoterapi ve radyoterapi tedavisi akciğer kanser tedavisinde çoğu zaman aynı anda uygulanır. 4. Evrede yer alan akciğer kanser hastaları için akciğer kanser aşısı yapılır. Akciğer kanser aşısı, hastaya uygunluk testi yapıldıktan sonra uygun görülen hastalara uygulanır. Akciğer kanser aşısı olanlarda; mide bulantısı, kusma, tiroit bezlerinde geçici deforme olma gibi yan etkiler görülür.
Akciğer kanser aşısı hastanın ömrünü uzatıp, hastalığı tamamen ortadan kaldırmaz. Ayrıca kansere iyi gelen şifalı bitkiler makalemizi okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap