Selülit Nasıl Geçer-Selülit Tedavi Yöntemleri

Selülit nasıl geçer,selülit tedavisi için bitkisel çözümler, selülitten kurtulmak, selülit nedenleri, evde selülite ne iyi gelir, selülit tedavisi vb… Selülitler hakkında bilgiler için alışkanlık

Kadınlarda önemli görsel sorunlardan biri olan selülit, ortaya çıktıktan sonra büyük uğraşlar sonucu bile yok edilmesi oldukça zor olan problemlerden biridir. Daha çok denenmiş ve uzmanların tavsiye ettiği yöntemlerle, selülit tedavisi için bitkisel çözümler tavsiyelerini sizler için bir araya getirdik.

Selülit için bitkisel yöntemlerin doğru bir şekilde düzenli olarak kullanılması halinde, faydalarının olduğu görülmüştür. Ancak listemizde yer alan önerilerin selülitli bölgeye yönelik olarak yapılacak egzersiz çalışmaları ile çok daha ciddi faydalarının olacağını, hemen belirtelim. Tavsiyelerinizi egzersizlerle birlikte destekleyerek, selülitlerin azalmasını sağlayabileceğiniz gibi en aşağıda vereceğimiz önerileri de dikkate alarak, selülit nasıl geçer sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Selülitler Neden Olur?

Bizler için önemli bir estetik sorunu olan selülit problemi, hareketsiz yaşam sonucu vücudun herhangi bir bölgesinde yağ ve toksin gibi estetik sorunlara neden olan unsurların bir arada toplanması sebebi ile oluşmaktadır. Selülitin nedenleri sadece bunlar olmayıp, farklı birçok neden de selülit oluşumunu tetiklemektedir.

Selülitin oluşmasının ardından vücuttaki su dolaşımı önemli ölçüde yavaşlayarak, ortaya çıkan problem daha kalıcı hale gelmektedir. Bu nedenle selülitin tedavisi yapılmazsa ya da geç yapılırsa, problemin ortadan kalkması daha zor olacaktır. Selülitin nedenleri hakkında daha fazla bilgi verecek olursak, şunları söyleyebiliriz.

 • Sigara ve alkol bağımlılığı
 • Tuz ve şeker gibi vücut için zararlı olan şeylerin fazla miktarda tüketilmesi
 • İdeal kilonun üzerinde kiloya sahip olmak
 • Genetik sorunlar
 • Günlük içilmesi tavsiye edilen 2,5 litre su miktarından daha az su tüketilmesi
 • Depresyon belirtileri
 • Stres ve strese bağlı nedenler
 • Hormon bozuklukları
 • Kola, kahve ve hazır meyve sularının sıklıkla fazla miktarda tüketilmesi
 • Kötü beslenme alışkanlıkları
 • Yaşam tarzının hareketsiz olması
 • Uyku kalitesinin bozuk olup uyku düzensizliği yaşanması

Selülitin en önemli nedenleri arasında gösterilmektedir.

Selülit Nasıl Geçer

Selülitten kurtulmak için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

1.Bitkisel Yağların Karışımı

Başta badem yağı, biberiye yağı, buğday yağı ve Hindistan cevizi yağı gibi zayıflamak ve selülitleri önlemek için etkili olan yağların karıştırılarak kullanılması, selülit tedavisi için uygulanabilecek bitkisel tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır.

Her biri çeyrek çay bardağı kadar olacak şekilde bu yağları karıştırdıktan sonra, yağ karışımının içerisine 1 çorba kaşığı bal ekleyerek iyice karıştırın. Hazırladığınız karışımı selülit olan bölgeye sürdükten sonra, 20 dakika bekleyiniz. 20 dakika sonunda karışımın olduğu bölgeyi temizleyerek, işlemi tamamlayabilirsiniz. Bu uygulamanın haftada iki kez egzersiz çalışmaları ile birlikte desteklenmesi halinde, selülitlerin yok olması için faydalı olduğu görülmüştür.

2.Portakal Yağı Uygulaması

Çeyrek çay bardağı doğal zeytinyağının içerisine 2 tatlı kaşığı portakal yağı dökerek, iyice karıştırın. Selülit bölgesine masaj yapar şekilde karışımı uyguladıktan sonra yarım saat bekleyerek, temizliğinizi yapıp işlemi tamamlayabilirsiniz. Evde yapılabilecek basit bir yöntem olan portakal yağı karışımı, selülitlerin azalması için fayda sağlayan bitkisel yöntemler arasındadır.

3.Elma Sirkesi Tüketmek

Fazla kilolardan kurtulmak için tavsiye edilen elma sirkesi, selülit tedavisi için uygulanabilecek bitkisel çözümler arasında yer almaktadır. Elma sirkesi selülitlere yönelik yapılacak egzersiz çalışmalarının uygulandığı dönemlerde bol miktarda tüketilmesi halinde, selülite iyi gelen yöntemler arasında tavsiye edilmektedir.

4.Ardıç Yağı Ve Zeytinyağı Karışımı

Bir miktar ardıç yağı ile zeytinyağını karıştırdıktan sonra üzerine biraz taze limon sıkarak, selülitli bölgeye karışımı sürerek kullanabilirsiniz. Evden selülit tedavisi için faydalı olan bu karışımın, yine egzersizler ile desteklenmesi şarttır.

5.Hindistan Cevizi Yağı Ve Esmer Şeker Karışımı

Çeyrek su bardağı esmer şeker ile birlikte erittiğiniz Hindistan cevizi yağını iyice karıştırdıktan sonra, masaj yaparak selülitli bölgelere sürün. Karışımı 30 dakika beklettikten sonra, temizlenerek işlemi tamamlayabilirsiniz.

6.Selülit Oluşumunu Engellemek İçin Neler Yapılabilir?

Selülitlerin oluştuktan sonra gün geçtikçe kalıcı hale gelmesi, tedavi sürecinin daha uzun olmasına neden olmaktadır. Bu yüzden selülit oluşumunu engellemek için, yapılabilecek şeyleri yaparak önceden tedbir alabilirsiniz. Selülit oluşumunu önlemek için önceden alabileceğiniz tedbirlerden bazıları, şu şekildedir.

 • Düzenli olarak metabolizmayı hızlandıracak yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi, selülit oluşumunu önlemek için fayda sağlamaktadır. Özellikle düzenli yeşil çay tüketilmesinin, selülit için faydalı olduğu bilinmektedir.
 • Günlük en az 2,5 litre su içilmesi, vücuttan toksinlerin atılması adına faydalı olmaktadır.
 • Antioksidan içeriği yüksek olan besin kaynaklarının tüketilmesi de, evde selülite iyi gelen yöntemler arasındadır.
 • Düzenli şekilde egzersiz yapılması ve fırsat buldukça hareketli bir yaşam sürülmesi, yine selülitlerin önlenmesi için büyük fayda sağlamaktadır.
 • Kaliteli ve düzenli uyku, yapılabilecek önemli şeylerden biridir.
 • Alkol ve sigara kullanımı terk edilerek sağlıklı bir yaşam biçiminin seçilmesi de, sağlıklı yaşam için gerekli olduğu gibi selülitler için de gereklidir.

Listemizde yer verdiğimiz selülit tedavisi için bitkisel çözümler, mutlaka egzersizler ile desteklenmelidir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu