Dünyadaki En Yaşlı Mahkumlar

Dünyadaki en yaşlı mahkumlar, dünyanın en yaşlı 10 hapishane mahkumu, en uzun hapis yatan kişi vb..  en ilginç bilgiler alışkanlıkcom’da

Dünyadaki En Yaşlı Mahkumlar

Suçlu olarak büyükbaba veya büyükanne olacak kadar yaşlı birini hayal etmek zor olsa da, üzücü gerçek şu ki, birçok mahkum, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşlı statüsünde. Bu listedeki tüm insanlar cezai suçlar işlemişlerdir. Neredeyse dünyadaki en yaşlı mahkumlar olan bu kişiler hapishanede öldüler veya cezalarının kalanını yerine getiremeyecek kadar zayıf oldukları için serbest bırakıldılar. Bunlardan bir kısmı hala hayatta ve bu yaşlı mahkumlardan biri aslında hala hapishanede ve listenin başına geçmek için yeterince uzun süre hayatta kalabilir.İşte size dünyanın en yaşlı mahkumları;

Dünyanın En Yaşlı 10 Hapishane Mahkumu

10.Paul Geidel (21 Nisan 1894 – 1 Mayıs 1987)

Başka biri onun rekorunu kırana kadar, Paul Geidel şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde verilen en uzun hapis cezası rekorunu elinde tutuyor ve hatta bu durum onu Guinness Rekorları Kitabına bile sokuyor. Geidel 68 yıldan fazla bir süre hapishanedeydi ve hapishaneden çıkarılmaya ikna edilmek zorunda kaldı. Geidal, en uzun hapis yatan kişi rekorunu kırdı. 1974’te şartlı tahliye edildi ancak serbest kalmak istemedi.

Geidel, çalıştığı bir apartman dairesinde ikamet eden William Jackson’ı öldürdü. Geidel Jackson’ın evinde gizli bir para sakladığını öğrendi ve onu öldürmek için kloroform kullandı. Böylece Geidel evin her köşesini arayabildi. Jackson’ın yan komşusu, Geidel’in itiraf etmesini sağlayan Manhattan bölge avukatı Charles Whitman’dı. Hapishaneden tahliye edilmesinin ardından, Geidel 1987’deki ölümüne kadar bir huzurevinde kaldı.

9.Johnson Van Dyke Grigsby (Şubat 1886 – 18 Mayıs 1987)

Johnson Van Dyke Grigsby, bu listedeki diğer bir kaç kişi gibi, dünyadaki en uzun hapis cezalarından birine çarptırıldı (rekoru, aynı zamanda hala listede olan Francis Clifford Smith tarafından da geçildi). Grigsby, 1908’de ikinci derece cinayetten mahkum edildikten sonra 66 yıldan fazla bir süre hapiste kaldı. Grigsby, James Brown adlı bir adamın bir kart oyunu sırasında bir salonda bıçaklayarak ölümüne sebep oldu anca tam olarak ne olduğuna dair bazı çelişkili hikayeler var. Brown’ın ölümüne neden olan kavgayı kimin başlattığının dışında beyaz olan Brown’ın, Afrikalı Amerikalı olan Grigsby’ye ırkçı hakaretler savurduğu söylendi. Grigsby hayat boyu hapis cezası aldı.

Hapishanede Grigsby örnek bir mahkumdu ve vaktini İncil’i okuyarak geçirdi. Ne yazık ki, Grigsby, hiçbir zaman zihinsel ve ruhsal hastalık belirtileri göstermemesine rağmen, psikiyatrik gözlem altında hapishanede geçirdiği zamanın büyük bir bölümünü harcadı. 89 yaşında serbest bırakıldıktan sonra, Grigsby’nin hikayesi medya tarafından ele alındı ​​ve Johnny Cash bile “Michigan City Howdy Do” adlı bir şarkı yazdı.

8.Charles Fossard (1882 – 1974)

Suçu işlediği sırada Avustralya’da yaşayan Fransız bir göçmen olan Charles Fossard, sasdece şimdiye kadarki en yaşlı mahkumlardan biri değil, aynı zamanda bugüne kadarki en uzun hapis cezası sicilini de elinde tutuyor. Fossard, 92 yaşında vefat etmeden önce yaklaşık 71 yıl boyunca bir deli hapishanesinin koğuşunda kilitli tutuldu.

1903’te Fossard, Avustralya’nın Skye kentinde kendi evinde William Ford adlı bir adamı öldürdüğü için mahkum edildi. Fossard, yalnızca olay yerinden 30 km uzakta polis tarafından yakalandığı zaman şiddetle suçlandı. Polis, Fossard’ı izleyebildi, çünkü Ford’un botunu çalıp giymeye başlamıştı. O zamanlar sadece 21 yaşında olan Fossard deli ilan edildi ve hayatının geri kalanını J Ward’da geçirdi.

7.Lucille Keppen (29 Mayıs 1914 – Nisan 2012)

Lucille Keppen, hapsedildiği sırada bu listedeki tek, ABD ve dünyadaki en yaşlı kadın mahkumdu. Keppen’in en yaşlı kadın mahkum olarak mahkumiyeti, 2002’nin sonunda komşusu Stephen Flesche’i arkadan vurduğunda başladı. O zamanlar, Keppen yalnız yaşıyordu çünkü kocasını ve her iki oğlunu da kaybetmişti. Flesche, Keppen ile arkadaş oldu, ancak ilişki sonunda hararetlendi ve Keppen, Flesche’i vurmaya mecbur kaldı.

Neyse ki, Flesche hayatta kaldı ve Keppen’e ileri yaşlarında ev hapsinde tutulmasına itiraz etmedi. Flesche dört yıl sonra serbest bırakıldı ve hiçbir medyada yer almadığı halde, internetteki bir ölüm ilanına göre 2012’nin başlarında öldü.

6.John Bunz (1919 – 17 Aralık 2013)

Her ne kadar John Bunz 18 yıl hapis cezasına çarptırılsa da, 94 yaşında öldüğü için sadece birkaç yıl hapis yattı. Yaşlılar genellikle hapishanede kalmaz, ancak Bunz cinayetten sonra hapse girdi. 2010 yılının başlarında eski karısının kafasına 30 kez çekiçle vurmuş ve birinci dereceden adam öldürme suçunu kabul etmişti.

Eşini öldürmeden önce, kanunlara uyan bir vatandaşdı ve geçirdiği ani cinnet her zaman bir gizem olarak kalacak. Bunz yaptığı şeyi anlattıktan sonra  intihar etmeye çalıştı. Polis raporları, Bunz’in depresyon ile mücadele ettiğini ve daha önce iki kez kendini öldürmeye çalıştığını gösteriyor. 2013 yılının sonlarında ölmeden önce son zamanlarını Wende Correctional Facility’nin tıbbi biriminde hapishane yatağında geçirdi.

5.Francis Clifford Smith (1 Eylül 1924 – Günümüz)

Francis Clifford Smith şu anda hala hapiste olan en yaşlı yaşayan mahkum olmasına rağmen, bu adam hakkında çok fazla bilgi bulunmuyor. Smith, 23 Temmuz 1949’da Grover Hart adlı bir gece bekçisini öldürdüğü için Osborn Islah Kurumu’nda ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Cinayetin detayları belli değil ve Smith, Hart’ı öldüren silahı ateşlememiş de olabilir. Smith’in iki suç ortağı vardı. Buna rağmen, Smith başlangıçta ölüme mahkum edildi ancak az bir şekilde cezasını değiştirmeyi başardı (Smith elektrikli sandalyeye hazırlanırken kafasını tıraş etti). 1967’de, Smith küçük bir güvenlik hapishanesine transfer edilirken 11 gün boyunca kaçtı ancak yeniden ele geçirildi ve o zamandan beri hakkında bir haber bulunmuyor. Yaşından dolayı hiçbir zaman serbest bırakılmayı düşünmemiş.

4.John “Sonny” Franzese (6 Şubat 1917 – Günümüz)

Bu listedeki tüm mahkumlar arasında, John “Sonny” Franzese, Mafya’nın Colombo suç ailesiyle olan ilişkisi nedeniyle en çok bilinen kişidir. Her ne kadar Franzese, 2010’dan 2017’ye kadar geçen zaman içindeki olaylarla bilinse de, tutuklama kayıtları 1938 yılına kadar uzanıyor. Franzese’nin erken suçlarından bazıları saldırı, tecavüz, kumar, serserilik ve düzensiz davranışlardı. Franzese’in son suçu, 1967’de birkaç banka soygunu planlaması ve 50 yıl hapis cezası aldıktan sonra kaçma girişiminde bulunmasıydı.

Frazense, son sekiz yıllık hapis cezasını Massachusetts, Denvers’deki Federal Tıp Merkezinde çekmeden önce, 100 yaşında, Amerikan federal hapishane sisteminde en yaşlı mahkum oldu. Frazense hapishaneyi zayıflamış bir halde terk etti ve hayatının geri kalanını ailesinin yabancılaşmamış üyeleriyle geçirmeyi planlıyor. Uzun yaşamı boyunca Frazense toplam 40 yılını hapiste geçirdi.

3.Theodore Sypnier (1909 – Aralık 2010)

2010 yılının sonlarında 101 yaşında ölümünden önce Theodore Sypnier, en yaşlı mahkumdu. Sypnier, uzun süre çocuklara cinsel tacizde bulunan bir pedofildi. İlk mahkumiyeti 1987’deydi ve ne yazık ki, bir daha cinsel istismarda bulunmayacağına dair verdiği söz yüzünden üç yıllık bir deneme süresi için serbest bırakıldı. Sypnier’in gerçek anlamda hapse ilk girişi 1994’teydi, ancak yine cezası çok kısa sürmüştü ve bir çocuğa cinsel tacizde bulunduğu için sadece bir yıl hapis yattı.

Sypnier’in son mahkumiyeti 2000 yılında iki genç kız çocuğuna şiddet içeren cinsel tacizde bulunduktan sonra gerçekleşti. 2009’da hâkimlerden, savcılardan ve onu tanıyan herhangi bir kimseden itiraz gelmemesi yüzünden mahkumiyetinin geri kalanını ev hapsinde geçirme kararı verildi  Sypnier, davranışlarını değiştirmediği, hiçbir pişmanlık veya iyi niyet göstermediği için birkaç ay sonra hapse geri döndü. Grace House İcra Direktörü Terry King’e göre “Sypnier çocuk tacizine devam edeceği konusunda kararlıydı. Kendim bir baba olarak onu tekrar hapishanede gördüğüme sevindim” dedi.

2.Bill Wallace (1881 – 1989)

Bu listedeki yaşlı mahkumların çoğu gibi, Bill Wallace’ın uzun cezası da akıl hastası olduğu için verildi. Wallace, Avustralya’nın zihinsel rahatsızlığı bulunan tehlikeli erkekler için maksimum güvenlikli psikiyatri kliniği olan J Ararat Lunatic Asylum’da 63 yıl geçirdi.

Wallace’ın hikayesi biraz sıradışı ve teknik olarak hiçbir zaman suçlanmadı ya da mahkemeye gitmedi. 1926’da Wallace, Melbourne’daki bir kafede bir adamı öldürdüğünden şüphelenildikten sonra tutuklandı. Wallace her türlü soruyu cevaplamayı reddetti ve doktorlar tarafından deli ilan edildi. Wallace’ı istediği kadar tutabilecek gücü olan tesis müdürü tarafından deliler koğuşunda tutuldu. Her ne nedenle olursa olsun, Wallace hiçbir zaman doktorlarla işlediği suç hakkında konuşmadı ve hiç serbest bırakılmadı. 100. doğum gününde, halk Wallace’ın serbest bırakılması için dilekçe verdi ve Avustralya hükümeti sonunda bunu kabul etti ancak Wallace J Ward’ı terk etmeyi reddetti.

1.Brij Bihari Pandey (1910 – Bilinmiyor)

2011 yılında 108 yaşında serbest bırakılan Brij Bihari Pandey, dünyadaki en yaşlı mahkumdur. Her ne kadar Pandey teknik olarak sadece iki yıl hapis cezasına çarptırılmış olsa da, 1987’de dört kişiyi öldürmekten tutuklandıktan sonra hapishanede. Pandey’nin yargılanması yirmi yıldan fazla sürdü ve nihayet 2009 yılında ömür boyu hapis cezası verildi. Ancak, Pandey, sağlık durumundaki kötüleşme yüzünden 2011 yılında serbest bırakıldı.

Korkunç suçunu işlemeden önce, Pandey bir rahipti ve Maharajganj’daki Jagannath tapınağının baş rahip olmayı hayal etmişti. Ramanujdas adlı başka bir adam onun yerine bir sonraki baş rahip olarak seçildi. Bunun üzerine Pandey geri döndü. Pandey ile destekçileri ve Ramanujdas lehine olanlar arasında bir kavga çıktı. Ramanujdas ile birlikte üç adam, Pandey ve kendi saflarında olan 15 adam daha (çoğunlukla Pandey’nin yeğenleri ve diğer aile üyeleri) tutuklandı. Durumu hakkında hiçbir güncelleme olmamasına rağmen, Pandey büyük olasılıkla serbest bırakıldıktan kısa bir süre sonra öldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu