Doğru Sütyen Seçimi Nasıl Yapılır-Sütyen Çeşitleri

Çok büyük, çok küçük veya tam oturmayan bir sütyen sırt ağrısına neden olabilir, cildinizi tahriş edebilir ve sizi rahatsız edebilir. Peki doğru sütyen seçimi nasıl yapılır? Size bilmeniz gereken önemli ipuçlarını derledik.

Doğru Sütyen Seçimi Nasıl Yapılır

İç çamaşırı alışverişi, muhtemelen çok dikkat etmeniz gereken bir konudur. Yanlış beden veya yanlış tip sütyen giymek sadece dikkatinizi dağıtmakla kalmaz, aynı zamanda harika bir günü mahvetme potansiyeline de sahiptir. Doğru sütyeni seçmek her zaman kolay bir iş değildir, çünkü deneyim çoğu kadını düşündüğünden daha çabuk hayal kırıklığına uğratma eğilimindedir. İç çamaşırı seçiminde boyut, kumaş ve renk etkenleri vardır.
Bununla birlikte, doğru sütyeni takmak güveninizi artırır, odaklanmanızı sağlar ve giysilerinizin güzel görünmesini sağlar.
Sizin için doğru sütyeni seçmek rahatlama sağlayabilir. Alışverişinizden önce küçük bir planlama ile doğru sütyeni alabilirsiniz . Aşağıda , sizin için doğru sütyeni seçmenize yardımcı olacak bilgilere yer verilmiştir.

 • Sütyen Ölçüleri Anlamları

Sütyen bedeninizin yıldan yıla değişebileceğini unutmamak çok önemlidir, bu nedenle her yıl ölçüm yapmayı unutmayın. Hamilelik, emzirme veya menopoza bağlı kilo değişiklikleri ve hormonal dalgalanmalar sütyeninizin boyutunu etkileyebilir. Bu nedenle sütyen alışverişine çıkmadan önce ölçülerini almalısınız .
Ölçmek için, iki alanı ölçmek için esnek bir kumaş ölçüm bandı kullanın – biri göğüs kafenizin hemen altında, diğeri ise göğsünüzün en dolu kısmındadır. İlk ölçüm, bant boyutunuzu belirlemektir ve ikinci ölçüm, göğüs boyutunuz içindir.
Sütyen ölçüleri anlamları bu konuda çok önemlidir. Bazı kadınlar, göğüs ölçülerini aldıktan sonra bile göğüs boyutlarını belirlemenin son derece kafa karıştırıcı olduğunu düşünüyor . Bant boyutunun üzerindeki her cm, göğüs boyutuna eşittir. Örneğin, bank ölçünüz 75 cm ve göğüs ölçünüz 80 cm ise, sütyeninizin boyutu 75 cm olacaktır .

 • Sütyen Alırken Tişört Giyin

Sütyeniniz için alışverişe çıktığınızda, bir tişört giymek her zaman iyi bir fikirdir. Bu, en ince giysinin altına giyildiğinde sütyeninizin nasıl göründüğünü görmenizi sağlar.

 • Sütyeni Deneyin

Sütyen alışverişi yaparken göz ardı edilemeyecek en önemli ipuçlarından biri, satın almadan önce hemen denemek. Sütyeninizin size uyup uymadığını kontrol etmek için yarıya kadar öne doğru eğilin, göğüs dokunuzu yerleştirin ve arkayı sabitleyin. Bağladıktan sonra, oturup oturmadığını tüm açılardan kontrol etmek için dik durduğunuzdan emin olun.
Sütyen askınızın omzunuzdan düşmeyecek kadar gevşek veya göğüslerinizi dik tutamayacak kadar sıkı mı kontrol etmelisiniz.

 • Tüm anahtar uyumlarını izleyin

Doğru sütyen nasıl seçilir? Aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey var. Sütyeninizin sizin için ne küçük ne de büyük olmadığından emin olun. Göğüsleriniz taşarsa küçük bir sütyen seçmişsiniz, boşluk varsa bedeninize göre daha büyük bir sütyen seçmişsinizdir. Arka bantta veya kenarın dışına taşan deri rulolarında herhangi bir sıkışmadan kaçınmalısınız.
Ayrıca, cildinizle aynı hizada olması için sütyen arasına ve yanlardaki balenlere dikkat etmelisiniz. Ayrıca sütyeninizi ikinci kancaya veya üçüncü kancaya rahatça bağlayabilmelisiniz.

 • Kalacak kadar satın al

Ortalama bir sütyen, ne sıklıkta giyilip yıkandığına bağlı olarak gerilmeden bir yıl veya 6 ay sürebilir. Kaliteli bir sütyene yatırım yapmak yaklaşık 6-8 ay kullanım sağlar. Bununla birlikte, altı ayda bir sütyeninizi değiştirmeniz önerilir.
Yukarıda belirtilen ipuçlarını takip etmek, sizin için doğru sütyeni seçmenize yardımcı olabilir.

Sütyen Çeşitleri İsimleri

Aşağıda sütyen çeşitleri isimleri listelenmiştir:

 • T-shirt sütyen
 • Spor sutyenleri
 • Askısız sütyen
 • Straplez sütyen
 • Sırtı açık sütyen
 • Cabrio sütyen
 • Bralette

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu