Amazon yapay zekayı kullanmaya başlıyor

Amazon yapay zekayı kullanmaya başlıyor: Alışveriş deneyimi daha da gelişiyor Amazon, yapay zeka teknolojisini kullanarak alışveriş deneyimini geliştirmek amacıyla ürünlerle ilgili içeriklerde yapay zeka eklentisini kullanmaya başladı. Arama motorları ve işletim sistemlerinin ardından alışveriş siteleri de yapay zeka trendine katıldı. Amazon, Amerika’da kurulmuş ve dünya genelinde satış yapmaya başlamış bir e-ticaret platformudur. Şirket, müşterilerin alışveriş deneyimini iyileştirmeyi hedefleyen bu yapay zeka uygulamasını ürün yorumları üzerinde kullanmaktadır.

Amazon, yapay zekayı kullanmaya başlıyor

Amazon, yapay zekayı kullanarak bazı ürün incelemeleri için özetler oluşturma yoluna gitmektedir. Amazon yapay zekayı kullanmaya başlıyor Bu yaklaşımın amacı, sınırsız sayıda kullanıcı incelemesi arasında dolaşmak istemeyen ve zamanı kısıtlı olan müşterilerin alışveriş deneyimini hızlandırmaktır. Yani ürünü almak isteyen kişiler sitede tek tek ürün yorumlarını bakıp onları okumak yerine yapay zekanın hazırladığı ortak bir değerlendirmeyi inceleyerek ürün hakkında fikir sahibi olabilmektedir.

Fortress Brand’in baş teknoloji sorumlusu Mark Wieczorek, bu özelliği fark etmiştir. Wieczorek, örnekleri artırmak amacıyla “Bu özetler müşteri incelemeleri metinleriyle yapay zeka tarafından oluşturulmuştur” şeklinde bir not içeren bir özet paylaşmıştır. Ayrıca Wieczorek, Amazon’da satılan bir hava temizleyici için yapay zekanın hazırladığı bir inceleme özetini de paylaşmıştır.

Amazon AI tarafından oluşturulan hava temizleyici değerlendirmesi şu şekildedir:

Bu hava temizleyici, çeşitli yönlere yönelik olumlu geri bildirimler alan müşteriler tarafından takdir edilmektedir. Havayı temizleme ve hava kalitesini iyileştirme yeteneği birçok müşteri tarafından övgüyle karşılanmıştır. Hatta bazıları onu en üstün hava temizleme cihazı olarak tanımlamıştır. Ürün ayrıca etkili bir şekilde kokuları giderme konusunda da başarılı olmuş şık ve güzel tasarımıyla bazı insanların beğenisini kazanmıştır. Bununla birlikte, bazı müşteriler alerjileri ve astımı azaltma konusunda farklı görüşler dile getirmişlerdir.

Sadece Amazon’un mobil sitesinde ve belirli kategorilerde yapay zeka tarafından sunulan bilgiler bulunmaktadır. Ancak ilerleyen süreçlerde bu özelliğin daha fazla üründe kullanılması beklenmektedir. Amazon yapay zekayı kullanmaya başlıyor Amazon, şu anda resmi bir duyuru yapmasa da, geniş kapsamlı bir açıklamada tüm işletmelerinde üretken yapay zekaya büyük bir yatırım yaptığını ifade etmiştir. Bu yatırım, şirketin yapay zekayı kullanarak süreçleri iyileştirme ve verimliliği artırma hedefini yansıtmaktadır. Amazon, gelecekte yapay zeka teknolojisinin daha da geliştirilerek müşteri deneyimini daha üst seviyelere taşımayı planlamaktadır.

Bu yatırım, müşteri yorumlarını toplamakla birlikte umarız ki sahte yorumların önüne geçmeyi sağlar. Çünkü birçok satıcı, ürünlerini iyi göstermek amacıyla kendi isimlerine siparişler oluşturup ürünlere iyi yorumlar yazmaktadır. Ancak bu yorumların büyük çoğunluğu sahte olup, kullanıcıları yanıltmaktadır. Amazon yapay zekayı kullanmaya başlıyor Bu tür sahte yorumlar nedeniyle birçok kullanıcı, parasını boşa harcamaktadır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu