Batı Roma İmparatorluğu Neden Çöktü

Batı Roma İmparatorluğu Neden Çöktü Uzun yıllar varlığını sürdüren ve dünya tarihinin önemli mihenk taşlarından birisi olan Batı Roma, çöküşünde tıpkı onunla aynı kaderi yaşayan her imparatorluk gibi genel nedenleri olsa da imparatorluk nezdinde özel nedenleri de vardı. Bu özel ve genel nedenleri başlıklar altında inceleyebiliriz.

Batı Roma İmparatorluğu Neden Çöktü

Batı Roma’nın ortaya çıkışı daha doğrusu Roma İmparatorluğunun Batı ve Doğu olarak ikiye ayrılması, Batı için ta o zamandan sonun başlangıcıydı. Batı Roma İmparatorluğu Neden Çöktü Bu bölünme sonrasında Doğu güçlenirken, Batı ise eski gücünü koruyamamış ve saldırılara açık hale gelmişti. Saldırılara daha fazla dayanamayan Batı Roma da tarihin tozlu raflarına karışan devletlerden birisi olmuştu.

Ekonomisi eski gücünde olmayan Roma bunu başarısız seferlere borçluydu. Genişlemenin durması gelirleri azaltmış ve ekonomisi bu gelirlere bel bağlayan her devlet gibi kaçınılmaz sona doğru gitmişti. Devletin son zamanlarında artan yolsuzluk ve rüşvet de çöküşü hızlandırmıştı.

Hristiyanlık dininin yayılması da imparatorluğu olumsuz yönde etkilemiştir. Hristiyanlığın yayılmasıyla beraber Romanın kurumları olumsuz etkilenmiş ve yaşanan değişimler hem yaşam tarzını hem de devlet düzenini değiştirerek çöküşe giden yolun önemli noktalarından birisi olmuştur. Devletin insan gücünün hem beyin anlamında hem de fiziki anlamda sürekli bir azalışa geçmesi Batı Roma’yı zor durumda bırakmıştır.

Oluşan bütün bu kötü durumların yansıması ise barbar kavimlerinin bütün Batı Roma topraklarında kol gezmesi olmuş ve bütün imparatorluk barbar kavimler tarafından işgale uğraşmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu