Bağırsak Parazitine Ne İyi Gelir

Bağırsak parazitine ne iyi gelir, vücuttaki parazit nasıl temizlenir, bağırsak paraziti kaşıntı yapar mı, makatta kaşıntı nedenleri, bağırsak paraziti bitkisel tedavisi vb.. sağlık makaleleri için aliskanlik.com

Bağırsak paraziti bir tür bağırsak enfeksiyonudur. Gerçekten yaygın bir hastalık olmakla birlikte tedavi edilmezse ciddi bir duruma dönüşebilir. Bu parazitler genellikle dışkı üzerinde görülmesi ile kendini ele verir.

Bağırsak Paraziti Neden Olur

Bağırsak paraziti çoğunlukla hayvanlardan geçebildiği gibi dokunduğunuz farklı ortamlardan kolaylıkla bulaşabilir.

Tırnaklarınızı uzun olarak tutuyorsanız gözle görülemeyen ve saydam parazit yumurtaları tırnaklarınızın aralarında yer edinip ağızdan ve farklı yollardan bağırsaklarınıza geçebilir. Peki bağırsak paraziti neden olur. Özellikle tırnak yeme huyu bulunan bireylerde bu durumlar sık sık görülmektedir. Ayrıca lavabo, çeşme sularına bazen bu yumurtalar karışabilir. Bu tarz yerlerden gerekmedikçe su içmemek gerekir.

Pişmemiş veya az pişmiş etleri tüketmek bu parazitin en çok yayıldığı alanlardan bir tanesidir. Yiyeceğiniz yemekleri az pişirmemeli, sebzeleri ve meyveleri iyice yıkamalı ve temiz yerlerden edindiğinize emin olmalısınız.

Bağırsak Parazitinin Belirtileri

Midede gaz oluşması parazit belirtileri arasındadır. Midede şişkinlik, bulantı ve ishal mide içerisinde oluşan belirtilerdir. Dışkıda parazit görülmesi bu sorunun en net bulgularındandır. Bunun haricinde parazit görülmesi yerine hastanede dışkı incelemeleri yaptırarak parazit yumurtalarına saptanabilir. Kusma olayı bağırsak parazitlerinin çoğaldığına işaret olabilir. Apandisit bölgesinde birikerek apandisit hastalığına neden olabilirler.  Erişkin kız çocuklarında idrar kanallarında enfeksiyonu sağlayabilir. Bağırsak paraziti kaşıntı yapar mı soruna cevap ise makat kısmında kaşıntı oluştururlar. Sabah uyandığınızda tekrarlayan durumdadır. Askaris gibi diğer parazit türlerinde kanlı balgam ve ateş gibi rahatsızlıklar görülebilir.

Eğer larvalar bağırsaklarınızı geçip kas dokusuna ulaştılarsa kas ağrıları yüzde şişme, ışığa duyarlılık, titreme, baş ağrısı, gözde enfeksiyon gibi olaylarla gelmektedir.

Vücuttaki Parazit Nasıl Temizlenir

Bu parazitin birçok farklı türü bulunmakta. Bunlardan bazıları kıl kurdu olarak adlandırdığımız şerit görüntüsünde olanlardır ve en yaygın parazit bu cinstedir. Okul çağındaki çocuklarda bolca görülür. Öyle ise vücuttaki parazit nasıl temizlenir. Bunların dışında askaris, kamçı kurdu, çengelli kurt gibi birçok çeşitleri vardır. Boyutlarına ve şekillerine bağlı olarak bu isimleri almışlardır. Adı haricinde diğerlerinden pek bir farkı yoktur. Ancak kancalı parazitlere sahip olanlarda, bağırsaklara takılabildiği için dışkıda kan gibi olaylara rastlanabilir.

Bağırsak Paraziti Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Nelerdir?

Tedavide kullanılan ilaçlar arasında en popüler ve sıklıkla kullanılan ilaç Kontil hap ve şuruplarıdır. Çocuklarda genellikle şurup olarak verilir ve yetişkinlerde hap kullanılır.

Bağırsak paraziti ilacı Kontil ilacının kullanımı ise günde birkaç kez doktor tavsiyesine uyarak alınmalı ve 15 günde bir tekrar alınıp yenilenmelidir. Bu işlem 3-4 kez yinelenmelidir.

Bağırsak Parazitine Ne İyi Gelir

Tırnak yememek, meyve ve sebzeleri iyi yıkamak, az pişmiş ve pişmemiş etler tüketmemek, hayvanlara temas sonrasında elleri iyice yıkamak, sık sık duş almak ve parazitli bireyle temasta bulunmamak bu parazitin önlenmesinde en çok rol oynayan etkenlerdir.

Bağırsak parazitine ne iyi gelir? Parazit aile bireyleri içerisinde birisine ulaştığında diğer aile bireylerine de hızlıca bulaşabilir. Bu durumu engellemek için sık sık duş alınmalı, iç çamaşırlar ve yatak çarşafı gibi bir takım şeyler yüksek ısıda yıkanmalı, tırnakların kesilmesi, odaların günde birkaç kez iyi havalandırılması, aile bireylerinde olmasa bile ilaç tedavisi uygulanması, tedavinin 2-3 hafta geçtikten sonra tekrar uygulanması önerilir.

Bağırsak Paraziti Nasıl Geçer

Doktor muayenesinden sonra size uygun olan ilacı alıp kontrollü kullanılmalıdır. İlaç tedavisinin yanı sıra bitkisel tedaviler önerilmektedir. Bu şekilde hastalığı kolayca atlatabilirsiniz.

Bağırsak Paraziti Bitkisel Tedavisi

İlk olarak bu parazitin çok seri çoğaldığının bilinmesi gereklidir. Bu sebeple önce doktora gidilmeli ve gerekli ilaçları alıp kullanmalıdır. Bağırsak paraziti bitkisel tedavisi için Ek olarak günlük sarımsak tüketimi, aç karına kabak çekirdeği yenilmeli ve ardından süt içilmelidir. Yapılabilirse 1 kaşık kekik yutulmalıdır. Bu tedaviyi hızlandırabilir.

Yorum Yap

Yorum Yap