Aşk Evliliği Mi Mantık Evliliği Mi?

Aşk evliliği mi mantık evliliği mi, mantık evliliği ne demek, mantık evliliği aşka dönüşür mü, evlilik için ideal yaş, aşk mı para mı vb.. ilişki sorularının cevaplarını sizler için hazırladık.

Aşk Evliliği Mi Mantık Evliliği Mi Daha Doğru?

Aşk ve mantık her ne kadar çelişmeyen kavramlar olsa da, günümüzde en fazla sorulan sorular arasında mantık evliliği mi ve yoksa aşk evliliği mi gelmektedir. Gönül ister ki, her ikisi de aynı anda olabilsin fakat, bazı durumlarda bu mümkün olmayabiliyor. Bu nedenle insanlar evlilik süreçlerinde, evleneceği insanları seçerken bu noktada net cevaplar vermek zorunda kalabiliyor.

Mantık evliliği nedir?

Daha çok maddi kaygılar nedeniyle yapılan evlilik çeşididir. Aynı zamanda evlilik çağını geçen kişiler, bir noktadan sonra aşkı değil huzuru arıyor. Huzur da, toplum normlarına göre daha makul kişiler ile yapılan evliliklerde ortaya çıkabiliyor. Hayat görüşlerinin uyması, ahlaklı ve kaliteli bir insan olması, kimi zaman evlilik için yeterli olabiliyor. Tabii mantık evliliğinde iki tarafın da birbirine karşı sevgi beslemesi gerekmektedir. Sonuç olarak birbirine karşı hiçbir şey hissetmeyen insanların evliliği daha çok ev arkadaşlığına dönüyor.

Aşk evliliği nedir?

Genel olarak erken yaşlarda başlayan aşkın ileri ki süreçte evlilik ile taçlandırılmasıdır. Bu evlilikler, özellikle genç yaştaki kişiler tarafından tercih edilir. Aşk bazı zamanlarda kişilerin gözünü kör eder ve karşıdaki insanların eksiklerini ve sorunlarını tam olarak göremez. Bu da kimi zaman boşanmalar ile sonuçlanabilir. Bu nedenle, karşımızdaki kişileri tam olarak kabul etmeden evlenmek mantıklı olmayacaktır.

Mantık evliliği aşka dönüşür mü?

Mantık evliliği yaptıktan sonra, beraberinde aşkın gelişmesi de muhtemel olasılıklar içindedir. Aynı şekilde aşk evliliği de, iki kişinin iyi anlaşması sonucunda mantık evliliğine dönüşebilir. Önemli olan bu noktada dengeyi korumaktır. Sonuç olarak ne aşk karın doyurur, ne sadece mantık insanlara huzur verebilir. İki kavramı da doğru bir şekilde harmanlayarak, mutlu olmanız mümkündür.

Aşk mı Para Mı?

Para, günümüzde en büyük ihtiyaçların başında geliyor. Özellikle ülkemizde yaşanan ekonomik buhranlar, insanların para kavramını her şeyin önüne koymasına neden oluyor. Erkek ve kadın için fark etmeksizin, para insanlar için en önemli olgu haline gelebiliyor.

Aşk mı para mı sorusu, her ne kadar rahatsız edici gibi dursa da mantıklı olarak düşünüldüğü zaman, paranın mutluluk için önemli olduğunu görebiliriz. Örnek olarak, kişiler birbirini ne kadar severse sevsin maddi açıdan çıkan zorluklar, mutluluğun önüne geçebilir. Para, savaşların başvrolü olduğu gibi, ilişkilerin de baş rolü konumuna geçebiliyor.

Aşk ve para zıt kavramlar değildir ama birbirlerini tamamlarlar. Birlikte vakit geçirmek isteyen çiftlerin maddi durumları arasındaki fark, hayatlara bakış açısını da kimi zaman etkiler.

Evlilik İçin İdeal Yaş

Evlilik için 18 yaşından büyük olma şartı olsa da, genel olarak 18 yaşına gelir gelmez evlenen kişi sayısının çok yüksek olmadığını görebilirsiniz. Ülkemizde, her kesimde farklı evlilik yaş ortalamaları vardır. İdeal yaş şartı, kişinin statüsüne, konumuna ve yaşam tarzına göre değişir.

Ülkemizde erkeklerin olgunlaşma yaşanın daha geç olduğu ifade edilir. Kadınlar ise erkeklere nazaran daha erken olgunlaşır. Bu da kadın ve erkeklerin arasında ufak bir yaş farkı olmasının mantıklı olacağı anlamına geliyor. Erkekler için 30, kadınlar için ise 27 mantıklı yaşlardır diyebiliriz. Normal şartlar altında bu iki yaş, kadın ve erkek için doğru karar vermeleri için ideal yaşlar olarak bilinir.

Kadınların, erkeklerden daha büyük olduğu evlilikler de görülmektedir. Bu Türkiye’de çok büyük bir oranı kapsamasa da dünyada bu evliliklerin oranları oldukça fazladır. Genel olarak mutlu evliliğin yaş ile direkt bir bağlantısı olmasa da, en azından iki tarafın da olgun olması ve doğru karar verecek kapasitede olabilmesi gerekir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu