Araba Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araba Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler İkinci el araçlara olan ilgi her geçen gün çoğalıyor. Bu konunun en önemli iki sebebi sıfır araç ücretlerinin artması ve ayrıca sıfır araç tedariğinde oluşan sıkışma. Öyle ki bazı modellerde, ikinci el araç sıfırlardan daha pahalı fiyata satılıyor. İyice kontrol ile doğru kritik yapıldığında ikinci el araba sahibi olmak doğru fakat bu seçimi yaparken odak edilmesi gereken önemli noktalar var.
Bu konu için dikkate alınarak seçim yapıldığında sıfır olmayan arabalardan yüksek düzeyde etki sağlanır. Araba Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Sonuç itibari ile araca yüzlerce lira veriyoruz. Haliyle o parayı kazanmak kolay olmuyor. Bu düzeyde, ikinci el araba alırken dikkat edilmesi gerekenleri iyi bilmek gerekir. 2. El Araç alırken şunlara dikkat etmeli;
Araba Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Araba Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hasar Kaydını Öğrenin

Sıfır olmayan araba alırken dikkat olunması gereken konulardan biri hasar kaydı. Onun için, aracın fiyatını oluşturan bu konu, aynı durumda araba satın aldıktan sonra da herhangi bir sorun ile karşılaşılmaması için oldukça dikkat edilmesi gereken durumdur. Araba Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Arabanın hasar kaydını detaylı bir şekilde bilmek için satıcıya detay vermesini istemekten hiç çekinmeyin. Bilin ki, yeni bir araba alıyorsunuz ve bu aracı iyi bir şekilde incelemek en gerekli hakkınız.

Otomobilin hasar kaydını, Hasar Sorgulama sisteminden yararlanarak da öğrenmek gerekir. 5664’e onun plakasını SMS olarak gönderip aracın hasar kaydı telefonunuza sms olarak bildirilir. Mesaj başı maliyeti yüksek değil. Bazı ekspertiz firmaları km sorgusu yapmıyor. Bunlara dikkat etmek gerekir.

Tamir olmayan hasarlar hasar kaydına düşmez bundan dolayı ekspertiz yaptırılması elzemdir.

Kaporta ve Boya Ekspertizi Yaptırın

Dış aksam ve boya raporu, yine dikkat edilmesi gereken hususlardan biri. Bu ekspertiz durumu aracın aksamlarından bir yerinde işlem ya da boya olup olmadığına tespit edilir. Aracın olası bir parçasının değişmesi veya boyanmış olması onun değerini etkiler, buna dair ekspertiz yaptırmak oldukça önemli. Aracı satın aldıktan sonra benzer durumlarla karşılaşmamak için, bu konuya gerekli durumdadır. Değişen parça olması aracı alınmaz duruma getirmez. Bu yüzden fiyatının uygun olması durumunda pek alâ alınabilir.

Arabanın Kilometre Sorgusunu Kontrol Edin

Aracın km si, değerini etkileyen unsurlardan sayılır. Buna göre arabanın bakımları düzenli olarak işlenmiş ise yüksek kilometreli olması sorun değildir fakat öyleki dikkat etmekte fayda görülür. Ancak arabanın kilometresi farklı yöntemlerle geri alınabileceği için, kilometrenin doğru olup olmadığını illaki sorgulayın. Onun için size faydalı ve yardımcı olacak birçok ekipman var. Misal, TÜVTÜRK’ün internet adresinde “araç km sorgulama” butonu bu durumda size yardımcı olacak yardımcılardan birdir. Aracın km si eksper yardımıyla beyinden okutulabilir. Hatta yeni araçlarda sunruf ve radyo gibi yerlerden dahi km sorgusu yapılabilmektedir. Bu sayede muayeneye yansımayan düşürmeler dahi tespit edilebilmektedir.

Arabanın Pazardaki Popülaritesini ve Fiyatını Öğrenin

Bir otomobilin normalde olması lazım gelen durumdan daha yüksek bir fiyatta olması alıcı için kabul edilebilir bir durum değildir. Bu durumda fiyatının uygun düzeyde olup olmadığını bilmek için aynı kategori ve aynı yaştaki diğer ürünlerin fiyatlarına göz atıp kıyaslanabilir. Araba Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Böylelikle fiyat olarak size göre en uygun aracı seçebilirsiniz.

Satın almak istenilen arabayı illaki ömür boyu kullanmayı hayal etmediğiniz için ikinci el piyasasındaki durumunu öğrenmek de haliyle gerekli. Aracın ikinci el araba sektöründe popüler olup olmadığını, ona rağbetin iyi olup olmadığını bilmeniz arabanızı satarken size fayda sağlayacaktır. Örneğin, bazı ürünler ikinci el pazarında yıllarca durumunu korusa da, bazı araçlarda aylarca alıcı olmaz.

Araç değerleme için internette pek çok uygulama yer almaktadır.

Arabayı Kendiniz Görün ve Satıcıyı Güzel Tanıyın

Otomobili siteden görüp beğenmiş olsanız bile kesin olarak gözünüzle görmeniz gerektiğini bilin. Bu durumda aracı detaylı olarak anlat ve herhangi bir hasarı olup olmadığını gözünüzle görmüş olursunuz. Yine satıcıyla yüz yüze konuşmak ve irtibat kurmak satıcıyı daha yakından tanımanıza imkan verir, alım işleminizi daha ferah ve samimi bir minvalde gerçekleştirmenizi sağlar.

Lastikleri Test Edin

Onu satın alırken lastikleri kontol etmeyi de ihmal etmeyin. Lastikler, onun performansı ve karşınıza çıkacak kazalarda sizi tutması açısından oldukça gerekli. Bu dahilde lastikleri kontrol etmeli, ne halde olduklarını görmeli ve kaç zamanlık olduklarını öğrenmeli, kalitesinden ve mevsime uygunluğundan emin bulunmalısınız. Yine bunun için lastiklerin diş derinliklerine bakın ve olması gerektiğine uygun olup olmadığını da tespit gerekir. Bilin ki diş derinlik sınırı minimum 1,6 mm’dir. Bu sayede, ileride doğacak olumsuz durumlardan korunmuş bulunursunuz. Can sağlığınızın en gerekli şey olduğunu hatırlayın ve lastikleri mutlaka test edin.

Her Parçanın Orijinalliğini Sorup Kontrol Edin

Aracın önceki sahibi aracın bazı parçalarını orjinal veya yan sanayi ile değiştirmiş olabilir. Yine değişen parçaların orijinal ürünler olması daha iyi olacaktır. Bu taktirdr araçta değişen herhangi bir yer olup olmadığını ve varsa bile bu yerlerim orijinal olup olmadığını illaki bilinmesi lazım. Bunu öğrenmenin sizin için olumlu yansıması olacağından, sorularınızı utanmadan detaylı bir şekilde iletin. Bu durumda parçalar orijinal değilse alacağınız arabanın değerinde bir düşüş bekleneceğinden, fiyat aralığını da buna göre anlaşırsınız.

Yedek Anahtar ve Ekipmanların Halini Öğrenin

Arabanın yedek anahtarlarının bulunması ilerde ortaya çıkacak ihtimal risklere karşı güvende bulunmanızı sağlar. İşte bu sebeple yedek anahtarların olup olmadığını mutlaka öğrenin.

Bunun yanı sıra, ilk yardım seti, stepne ve kriko gibi gerekli malzemelerin de tam olmasına bakın. Bu malzemelerin eksiksiz olması hem koruma açısından hem de maddi açıdan size avantaj sunar.

Test Sürüşü Yapın

Aracı öğrenmenin en iyi ve en kolay yollarından biri onu sürmektir. Bu sayede aracın sürüş kalitesi ve pratikliği test edilir, aksamların çalışma durumu, koltukların ferahlığı, arabanın kalitesi, ısıtma durumu, döşemeler, dokunmatik durumlar, klima ve sinyal kolları hakkında ayrıntılı olarak bilgi sağlarsınız. Aracım size uygun bulunup bulunmadığını ve sürerken rahat edip edemeyeceğinizi bilmenin en kolay yolu da anlamına gelir. Tabiki test sürüşünde onun yürüyen sisteminde de tecrübe ve kontrol etme durumunuz olur. Bu dahilde bulduğunuz araç hakkında daha mantıklı bilgi ve tecrübe edinirsiniz.

Pazarlık Edin

Tüm bu testlerden sonra içinize sinmeyen ona dair ufak bir eksik olursa, mutlaka pazarlık yapmayı ihmal etmeyin. Satıcı pazarlık payı yok dese dahi makul bir miktarda pazarlık yapmayı denemenin kimseye zararı dokunmaz. Aracın bir eksiği ortaya çıkmasa bile, piyasa fiyatlarından örnek gösterip pazarlık yapmayı deneyin. Değerinde olan bir pazarlığa çoğu insan yok demez.

Sonuç itibari ile bir araba almak illaki de evinizden sonraki en büyük yatırımınız durumudadır. Bu yönüyle yukarıda sizlere bahsedilen konulata dikkat ederek hem sizin hem ailenizin güvenliğini oluşturur, bütçenize en uyan aracı bulduğunuzdan emin bulunursunuz. Araba Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Bu durumda de yanlış bir tercih yapmanın da önüne geçersiniz.

İlgili Yazı : Araba İle İlgili Sözler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu