Amerika’da Kurulmuş En Eski Şirketler

Amerika’da kurulmuş en eski 10 şirket, Amerika’nın en eski şirketi, Amerika’da kurulmuş en eski şirketler vb.. en ilginç makaleler için aliskanlik.com

Amerika’da Kurulmuş En Eski Şirketler

ABD 1776’ya kadar kurulmamıştı ancak bu listedeki birçok şirket ülkenin kurulmasından önce ve ilk sömürge dönemine kadar uzanıyor. Şaşırtıcı bir şekilde, bu listedeki her şirket en az 200 yıldır sürekli olarak çalışıyor. Listedeki Amerika’da kurulmuş şirketler tam 300 yıldan fazla bir süredir faaliyette. Bu listedeki şirketler çeşitli endüstri alanlarına yayılmıştır ve hepsi Amerika’ya paha biçilmez hizmetler sunmaktadır. Amerika’da kurulmuş en eski 10 şirket listesi:

Ekim 2020 itibariyle, Amerika’da kurulmuş en eski şirketler bu listedeki tüm şirketler hala faaliyettedir.

10.Cigna

Kuruluş yılı: 1792

Kurucu: Bilinmiyor

Genel Merkez: Bloomfield, Connecticut

Sektör: Sağlık Hizmetleri

Cigna, bir grup önde gelen vatandaşın Kuzey Amerika Sigorta Şirketini (INA) kurduğu tarih olan 1792’ye kadar uzanıyor. INA, ABD’deki ilk deniz sigorta şirketi ve ülkenin ilk stok sigorta şirketi olan Kuzey Amerika Sigorta Şirketi’nin ana şirketidir.

Cigna’nın diğer yarısı, 1865 yılında Connecticut Valisinin özel isteğiyle kurulan Connecticut Genel Hayat Sigortası Şirketi’dir. 1982’de Connecticut Genel Hayat Sigortası Şirketi ve INA operasyonlarını ve sağlık sigortası işlerini Cigna’yı oluşturmak için birleştirdi. O zamandan beri, Cigna dünyanın en büyük sağlık sigortası şirketlerinden biri haline geldi.

1871’deki Büyük Chicago Yangından sonra, Kuzey Amerika Sigorta Şirketi (Cigna’nın selefi) 51 sigorta şirketinden bir tanesiydi. Yangından sonra zarar görenlere INA toplam 650.000 dolar para ödedi.

9.King Arthur Unları

Kuruluş yılı: 1790

Kurucu: Henry Wood

Merkez: Norwich, Vermont (Boston, Massachusetts’te kuruldu)

Sektör: Gıda (Un ve diğer fırın ürünleri)

King Arthur Unları, Amerika’daki en popüler un ve unlu mamul markalarından biridir ve ülkedeki hemen hemen her marketin raflarında bulunur. Şirket Henry Wood & Company olarak çalışmaya başladı ve yeni kurulan Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk un şirketidir.

İlk günlerde, King Arthur Unları kendi buğdayını öğütmedi, şirket İngiliz değirmen unlarını ithal ederek sattı. Sonunda, 1820’lerde King Arthur Unları, Amerika’da yetiştirilen buğdaydan yapılan kendi ununu üretmeye başladı. 1996 yılında şirket çalışanlara ait bir işletme olacak şekilde yeniden yapılandırıldı ve adı King Arthur Unları olarak değiştirildi.

Bugün hâlâ çalışanlara ait olan King Arthur Unları, 2006 yılından bu yana her yıl verilen Vermont’taki En İyi Çalışılacak Yerler ödülünü almaya devam ediyor.

8.D. Landreth Tohum Şirketi

Kuruluş yılı: 1784

Kurucu: David Landreth

Merkez: Shelburne, Vermont (Philadelphia, Pennsylvania’da kuruldu)

Sektör: Tohum

Landreth Tohum Şirketi, Amerika’nın en eski tohum şirketidir ve şirket 1784 yılında kurulduğundan beri sayısız tohum satmıştır. Şirket, tohum satıcısı olmak için Kanada’ya taşınan İngiliz göçmen olan David Landreth tarafından kuruldu. Ancak Montreal’deki hava çok soğuktu ve Landreth Philadelphia’ya taşındı ve burada işlerine devam etti.

Landreth Tohum Şirketi, birkaç yüzyıl boyunca tohum tedarik etmesine rağmen, 2000’lerin başında kapanma tehlikesi yaşadı. Bu süreçte şirketin kötü gidişatına dur demek isteyen girişim kapitalisti Barbara Melera tarafından satın alındı ancak Melera daha sonra alacaklılar tarafından dava edildi. D. Landreth Tohum Şirketi daha sonra açık artırma ile satışa çıkarıldı ve 2016’dan beri American Meadows, Inc.’e aittir.

Bir noktada, D. Landreth Tohum Şirketi o kadar meşhurdu ki George Washington, Thomas Jefferson ve Joseph Bonaparte’a 1787’de Anayasa Konvansiyonu için Philadelphia’dayken tohum tedarik etti.

7.BNY Mellon

Kuruluş yılı: 1784

Kurucu: Alexander Hamilton ve Mellon Ailesi

Merkez: Manhattan, New York

Sektör: Bankacılık

BNY Mellon, Bank of New York’un selefi olması sebebiyle Amerika’nın en eski bankacılık şirketi unvanına sahiptir. Bank of New York ilk kez 1784 yılında New York’taki nakliye endüstrisinin kendi bankası olmaması sebebiyle zorluk yaşaması üzerine kuruldu. Alexander Hamilton, Bank of New York anayasasını yazdı ve ilk yönetmenlerinden biri oldu.

BNY Mellon’un diğer yarısı olan Mellon Financial, 1869 yılında emekli yargıç Thomas Mellon ve oğulları Andrew W. Mellon ve Richard B. Mellon tarafından kuruldu. Mellon Financial ve Bank of New York 2006 yılında birleşti ve şu anda dünyanın en büyük ve en eski bankalarından biri.

Bank of New York, bankanın ilk yıllarında Amerikan hükümetine 200.000 $ kredi sağladı. Bu aynı zamanda Amerikan hükümetine verilen ilk banka kredisiydi.

6.Laird & Company

Kuruluş yılı: 1780

Kurucu: Robert Laird

Merkez: Scobeyville, New Jersey

Sektör: İçki

Laird & Company halen ABD’de faaliyet gösteren en eski damıtım tesisidir. Şirketin kuruluşu, Robert Laird’in damıtımdaki ilk ticari işlemi yaptığı tarih olan 1780 yılına kadar uzanıyor. Bununla birlikte, Laird ailesinin 1698’de İskoçya’dan Amerika’ya göç eden William Laird ile başlayan uzun bir damıtma geçmişi vardır. Laird ailesi ayrıca bir mahzen açarak Applejack brendi markasının tanınmasını da sağladı. Bugün, Laird ailesi Laird & Company’i işletmeye devam ediyor ve Applejack hala en çok satan ürünleri.

Yasak sırasında Laird & Company’i ayakta tutmak için sahibi Joseph T. Laird, Jr., elma sosu ve tatlı elma şarabı gibi diğer elma ürünlerini satmaya odaklandı. 1933 yılında, Laird ailesine Yasak Yasası kapsamında Apple Brandy’yı “tıbbi amaçlar” kapsamında üretmeleri için federal bir lisans verildi.

5.Baker’ın Çikolatası

Kuruluş yılı: 1780

Kurucu: Dr. James Baker ve John Hannon

Merkez: Deerfield, Illinois (Dorchester, Massachusetts’te kuruldu)

Sektör: Çikolata

Baker’ın Çikolatası, Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok kullanılan çikolata ve diğer şekerleme ürünleri markalarından biridir. 1765 yılında John Hannon ve James Baker, kakao çekirdekleri ithal etmeye ve Amerika’nın Massachusetts eyaletinin Dorchester kentindeki ilk çikolata mamullerini yapmaya başladılar. Hannon ve Baker, Hannon’un 1779’da daha fazla kakao çekirdeği satın almak için çıktığı bir gezi sırasında vefat etmesine kadar birkaç yıl şirketi birlikte işletti. Hannon’un karısı, eşinin ölümünden sonra elinde bulunan hisselerinin yarısını da Baker’a sattı ve şirket Baker’ın Çikolatası olarak yeniden adlandırdı.

Baker ailesi Baker’ın Çikolatasını bir ev ismine dönüştürdü ve onlarca yıl boyunca bu işi yapmaya devam ettiler. Şirket 1927’de General Foods’a satıldı. Baker’ın Çikolatası, 1989’dan beri Kraft Foods’a ait. Baker’ın Çikolatası artık bu isimle bilinmesine rağmen, şirket 1800’lere kadar çikolata ürünlerini fırınlanmış ürünlere ve tatlılara ekleyerek bu şekilde reklam yaptı.

4.The Hartford Courant

Kuruluş yılı: 1764

Kurucu: Thomas Green

Genel Merkez: Hartford, Connecticut

Sektör: Gazete

Hartford Courant’ın gururla övünmesinin sebebi bu günlük gazetenin Amerika Birleşik Devletleri’nin tarihinden daha eski olması. Hartford Courant, 1764 yılında Connecticut, Hartford’da Thomas Green adında bir yazar tarafından kuruldu. En eski şirketlerden biri olmasının yanı sıra, Amerika’da sürekli yayınlanan en eski gazetedir.

1979’da Hartford Courant, Los Angeles merkezli bir medya şirketi olan Times Mirror tarafından satın alındı. 2000 yılından bu yana, Times Mirror ve The Hartford Courant, televizyon ve radyo yayıncılığı ve bunlarla etkileşimli girişimlerde faaliyet gösteren Chicago merkezli bir medya şirketi olan Tribune Company’ye aittir. Noah Webster tarafından yazılan ve ilk sözlük olarak kabul edilen “Blue-Backed Speller” ilk olarak 18. yüzyılın sonlarında Hartford Courant’ta yayınlandı.

3.Caswell-Massey

Kuruluş yılı: 1752

Kurucu: Dr. William Hunter

Merkez: Edison, New Jersey (Newport, Rhode Island’da kuruldu)

Sektör: Parfüm

Caswell-Massey, Amerika’daki ilk koku ve kişisel bakım ürünü şirketidir ve 1752’den beri sürekli faaliyet göstermektedir. Şirket, Dr. William Hunter tarafından Newport, Rhode Island’da tıbbi malzeme satan bir eczacı dükkânı olarak kurulmuştur. İlerleyen zamanlarda, Dr. Hunter mağazasına kozmetik, kişisel bakım ve hijyen ürünleri ekledi. Dr. Hunter ayrıca Avrupa’dan koku ithal etti.

Şirket, 1900’lerin başında John R. Caswell ve William Massey tarafından yönetilmeden önce birkaç kez el değiştirdi. Bu süre zarfında adını Caswell-Massey olarak değiştirdi ve marka hala bu adı bugün koruyor. Cawell-Massey, George Washington, Dolley Madison, John F. Kennedy ve Jacqueline Onassis dahil olmak üzere birçok tarihi figüre koku üretip sattı.

2.Rowland Company

Kuruluş yılı: 1732

Kurucu: Benjamin Rowland

Genel Merkez: Philadelphia, Pennsylvania

Sektör: Endüstriyel güç iletim ürünlerinin imalatı ve montajı

Rowland Company, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ikinci en eski şirkettir ve 1732’den beri faaliyet göstermektedir. Benjamin Rowland tarafından bir imalat şirketi olarak kurulmuş ve çeşitli değişimler geçirmiştir. Bir noktada, Rowland Company otomotiv ve kamyon parçalarının dağıtımı yapmaya başladı ve Georgia ve Florida’da ek şubeler açtı. Ancak Philadelphia’daki merkezi açık kaldı ve 1967’de Yost Ailesi’ne satıldı. Bugün, Rowland Company endüstriyel güç iletim ürünlerinin dağıtımı ve üretimi / montajı konusunda uzmanlaşmıştır.

Rowland Company’nin orijinal kurucusu Benjamin Rowland, 1682’de William Penn ile birlikte Amerika’ya gelen ilk kolonist olan John Rowland’ın soyundan geliyordu.

1.John Stevens Shop

Kuruluş yılı: 1705

Kurucu: John Stevens

Merkez: Newport, Rhode Island

Sektör: Taş Oymacılığı

John Stevens Shop 1705 yılında İngiliz göçmen John Stevens tarafından kuruldu. Taş oymacılığı ve gravür işinde o zamandan beri sürekli faaliyet göstermektedir ve bu tarih John Stevens Shop’u Amerika’nın en eski şirketi haline getirmiştir. John Stevens Shop yıllar boyunca Washington’daki Ulusal Alışveriş Merkezi de dahil olmak üzere birçok tarihi projede yer aldı. Stevens ailesi, işletmeyi mevcut sahiplerinin babası ve dedesi Everett Benson ve Nick Benson satmadan önce 220 yıldan fazla bir süre boyunca işletti. John Stevens Shop 314 yaşın üzerinde olmasına ve farklı bir aile tarafından işletilmesine rağmen, hala aynı geleneksel el oyma tekniğini kullanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu