Amerika’da Bulunan Limanlar

Amerika’da bulunan limanlar, Amerika’da bulunan en büyük 10 liman, Amerika limanları, ABD en büyük limanlar vb.. Amerika’da ki limanlar hakkında bilgiler..

Amerika’da Bulunan Limanlar

Kargo gemileri, malları bir yerden diğerine taşımanın en eski ve en güvenilir yollarından biridir ve ekonomik başarıda büyük bir rol oynamaktadır. Ülkeyi sorunsuz bir şekilde ileri taşıyan önemli merkezler olarak hizmet etmenin yanı sıra, ABD’deki birçok liman zengin ve ilginç bir tarihe sahiptir. Bugün, Amerika bulunan limanlar‘ın hangileri olduğuna göz atacağız.

Amerika’da Bulunan En Büyük 10 Liman

Amerika’da bulunan en büyük 10 liman listesini sizler için hazırladık.

10.Oakland Limanı

Kaliforniya’daki San Francisco Körfezi’nde bulunan Oakland Limanı, konteyner gemileri için terminaller inşa eden ilk büyük Amerikan Pasifik limanıydı. Bu liman, bugüne kadar uluslararası konteyner sevkiyatlarına odaklanmış olmayı sürdürüyor, ancak aynı zamanda çok yönlü bir liman olarak da hizmet veriyor. 2019 yılı başlarında, limanın hemen yanında bir Major League beyzbol stadyumu inşa etmek için planlar yapıldı. Oakland limanı, tarımsal ihracat için büyük bir kapı olarak kabul edilmektedir.

9.Charleston Limanı

Charleston limanı, Güney Carolina eyaletinin en büyük ve en eski şehrinde yer almaktadır. Bu tarihi şehir, ziyaretçilere yerel tarih hakkında bilgi edinme ve eski nesil mimariyi görme fırsatı sunuyor. Özellikle denizcilik tarihi ile ilgilenenler daha fazla bilgi edinmek için bir gezi yapabilir. Güney Carolina’daki her on iş yerinden bir tanesi, Charleston limanına uğramıştır.

8.Tacoma Limanı

Tacoma Limanı, diğer limanların kaldırabileceğinden daha büyük kargo gemilerini barındırmak için derin su iskelelerini kullanır ve nakliye verimliliğini korurken, limanın kalabalıklığının da başarıyla üstesinden gelir. Tacoma Limanı‘ndan ihtraç edilen Amerikan ürünlerinin birçoğu tarımsal, ithalat ürünleri ise araçlar, oyuncaklar ve elektronik aletlerdir. Seattle Limanı ve Tacoma Limanı, Pasifik Kıyıları boyunca uluslararası ticareti yöneten Kuzeybatı Liman İttifakını oluşturmak için bir araya gelmişlerdir.

7.Norfolk Limanı

Virginia Liman Başkanlığı tarafından işletilen ve en büyük iskelelere sahip olan Norfolk Limanı, üç bölüme ayrılmıştır: Güney Terminali, Kuzey Terminali ve Merkez Tren Garı. Virginia Liman Başkanlığı, Norfolk Limanı’nı işletmenin yanı sıra, Portsmouth ve Newport News’deki limanları da yönetmektedir. “Norfolk Limanı” adı, her iki kentin limanlarını birleştirmek için yapıldı ve limanın ismi gazete aracılığıyla duyurulan yerel bir yarışma sonucunda belirlendi.

6.Seattle Limanı

Alaska’ya ulaşmak için gemi seyahatine başlanılacak en uygun yer Seattle limanı. Büyük bir yolcu gemisi iskelesinin bulunmasının yanı sıra, bu liman aynı zamanda balıkçı gemileri ve küçük balıkçı tekneleri için de bir ana liman olarak hizmet vermektedir. Seattle Limanı’ndaki Terminal 86, aynı zamanda gelen tahılı nakliye araçlarından silolara ve son olarak da gemilere başarılı bir şekilde taşıyan son teknoloji ürünü, tam otomatik bir tahıl tesisidir.

5.Houston Limanı

Houston bölgesinin Amerikan ihracatı için bir numaralı bölge olduğu söyleniyor ve burası Amerika’daki en büyük petrokimya üretim kompleksine ev sahipliği yapıyor. Houston Limanı bir zamanlar tesislerinin Houston şehir sınırları içinde kalması için yeterince küçüktü, ancak şu anda o kadar genişledi ki bu durum geçmişte kimsenin aklına gelmezdi.Houston limanından geçen ana ihracatın bir kısmı petrol, plastik, yağlar ve mineral ürünlerdir. Ana ithalat ise odun, gübre, demir ve çeliktir.

4.Savannah Limanı

Güney Carolina’daki Charleston Limanı ve Florida’daki Jacksonville Limanı’nın ana rakibi olan Savannah Limanı, Kuzey Amerika’daki türünün en büyük tek iskeleli konteyner tesisidir. Bu liman, her ikisi de derin su tesisleri olan Okyanus Terminali ve Garden City Terminali olmak üzere iki ana terminalden oluşmaktadır. Savannah Limanı iskeleleri daha küçük donanma gemilerini barındıracak şekilde donatılmış olsa da, trafiğinin büyük bir kısmı kargo gemilerinden oluşuyor.

3.New Ark ve New York Limanı

New York Limanı ve New Jersey Limanı olarak da bilinen bu liman, Amerika Birleşik Devletleri’nin Doğu Kıyısı’ndaki en büyük limandır. Bu limanın ayrıca dünyanın en büyük doğal limanlarından biri olduğu söyleniyor ve girişi New York Bight koyu üzerinden yapılıyor. New Jersey’deki GCT Bayonne terminalinden çıkan demiryolu, orta batıya doğrudan bağlantı sağlayarak, gemilerden boşaltılan kargoları sorunsuz ve hızlı bir şekilde buraya taşıyor.

2.Long Beach Limanı

Long Beach Şehir Liman olarak da bilinen bu hareketli deniz limanı, en büyük kargo gemilerini idare etmek için tam donanımlıdır. Ek olarak, bu liman çevre bilinci, sürdürülebilirlik ve güvenlik odaklı olarak çalışmaktadır. Long Beach Limanı’nda altı konteynır terminali bulunuyor ve 2019’un başındaki kargo hacmi son 13 yıldaki en büyük hacim olarak rekor kırdı. Orient Overseas International Ltd., Long Beach Konteyner Terminali’ni 1,78 milyar dolara satmayı planlıyor.

1.Los Angeles Limanı

Los Angeles, Kaliforniya limanı, ABD’deki en büyük limandır. Bu liman, Los Angeles’ı Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük ticari yatırım alanına ve uluslararası ticaretin merkezi haline getiren devasa bir liman kompleksi olan Long Beach Limanı ile birleştiriyor. Her yıl, İşçi Bayramının kutlandığı hafta sonu boyunca, konuklar Amerika’nın Deniz Hizmetlerini tanımaları ve kutlamaları için aktif olarak görevde bulunan gemilerle gezintiye çıkarılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu