Şırnak Gezi Rehberi

Şırnak gezi rehberi, şırnak gezilecek yerler,şırnak tarihi yerler, şırnak hakkında bilgi, cizre gezilecek yerler, idil gezilecek yerler vb… Şırnak hakkında bilgi için alışkanlık

Şırnak Gezi Rehberi

Özellikle Cudi Dağı ile öne çıkan Şırnak, Irak ve Suriye’ye sınırı bulunan Güneydoğu Anadolu şehirlerimiz arasındadır. Şırnak gezi rehberi arasında tarihi alanların çokluğunu saymak mümkünken, maalesef ki bugüne kadar şehirdeki tarihi yapılara fazla önem verilmemesi ve terör sebebiyle bu alanların önemli bir kısmı yok olmuştur.

Şırnak Gezilecek Yerler

Şırnak’ta sıkılmadan gezilebilecek Şırnak hakkında bilgileri sizler için inceledik.

Cizre Kalesi

Roma ve Bizans döneminden kalma farklı kalıntıların yer aldığı Cizre Kalesi, Şırnak’ın Cizre ilçesinde bulunmaktadır. İç ve dış kale şeklinde iki farklı yapıdan oluşan Cizre Kalesine, Şırnak’ta gezilecek yerler listenizde mutlaka yer vermenizi tavsiye ediyoruz.

Nuh Peygamber Türbesi

Nuh Peygamber büyük tufanın ardından gemisinin karaya Cudi Dağı’nda oturması sonrasında, bu bölgede yaşam sürmüştür. Elbette ki bu bilgi kesin olmamakla birlikte, kuvvetli ihtimaller arasında yer almaktadır.

Nuh Peygamberin kabri olduğuna kesin gözüyle bakılan yere yapılan türbe, başta yerli ve yabancı Müslüman turistler olmak üzere farklı inanışa mensup kişiler tarafından da ziyaret edilmektedir.

Kırmızı Medrese

Şehir merkezine bağlı Dağkapı Mahallesi’nde bulunan Kırmızı Medrese, 14. Yüzyılda yaptırıldığı tahmin edilen tarihi binalardan biridir.

Osmanlı döneminde yaptırılan Kırmızı Medrese, orijinal yapısını koruması ve ilgi çekici mimari özellikleri sebebiyle, yerli ve yabancı turistlerin Şırnak gezilecek yerler listelerinde sıklıkla yer almaktadır.

Kasrik Ören Yeri

Çeşitli önemli medeniyetlere ev sahipliği yapan Kasrik Ören Yeri, gezginlerin Şırnak’ta ilgisini çeken önemli mekânlar arasındadır. Cizre ilçesi sınırlarında bulunan ören yeri içerisinde köprüler ve su bentleri gibi farklı yapı kalıntılarını görebilirsiniz.

Cizre Ulu Camii

Musul Atabekleri’nin Cizre ilçe merkezinde gezilecek yerlerden biri 1160 yılında yaptırdığı cami, mimari dokusuyla şehirde ziyaret edilen yerler arasındadır. Şehrin en eski camilerinden biri olan Ulu Camii, halen Müslümanlar için aktif olarak hizmet vermektedir.

Zümrüt Kaplıcaları

Şırnak termal turizmi için önemli bir konumda yer alan Zümrüt Kaplıcaları, Beytüşşebap ilçesinin Ilıcalı köyündedir. İlçe merkezine 7 km mesafedeki kaplıcanın cilt hastalıkları, romatizma ve kadın hastalıkları gibi farklı hastalıklara karşı faydalı olduğu biliniyor.

Abdaliye Medresesi

Mem U Zin isimli eserde de yer verilen büyük bir aşka tanıklık eden Abdaliye Medresesi, tarihi olduğu kadar Şırnak’ın kültürel yapısını daha ortaya koymaktadır. Özellikle Arap turistlerin ilgi gösterdiği medresenin 15. Yüzyıl’da inşa edildiği bilinmektedir.

İdil Meryem Ana Kilisesi

İdil’de bulunan kilise, şehirdeki Süryani Ortodoks cemaatine mensup kişilerin günümüzde de ibadet yapmak için kullandıkları aktif bir kilisedir. İdil’de gezilecek yerlerin başında olan Yapının yılı hakkında herhangi bir bilgi bulunmayan Meryem Ana Kilisesi’nin, oldukça eski bir yapı olduğu bilinmektedir.

Belkısana Kaplıcası

Şırnak’ın Güçlükonak ilçesi sınırlarında bulunan kaplıca, şifalı suyu sebebiyle Şırnak gezilecek yerler listemizde yer almaktadır. Romatizma ve cilt hastalıkları başta olmak üzere çeşitli rahatsızlıklara faydalı olan Belkısana Kaplıcası, şehrin turizmi için önemli bir yere sahiptir.

Hamidiye Kışla Binası

Sultan Abdülhamit’in Cizre Miran aşireti reisi Mustafa Paşa’yı bölgeye paşa olarak görevlendirilmesi sonrasında, Mustafa Paşa tarafından yaptırılmıştır. Kışla binasının yapımızda Midyat ve Cizre’nin en iyi taş ustaları çalıştırılmış olup, tarihi kışla binası Cizre ilçe merkezindedir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu