SGK Hizmet Dökümünde ş Ne Demek

SGK hizmet dökümünde ş ne demek, (k)4a sgk ne demek, sigorta kolu (*)4a ne demek, 4a hizmet dökümü nasıl alınır, (ş)4a ne demek vb.. soruların cevapları için aliskanlik.com

Sigorta hizmet dökümü açısından bazı harfler sorunlara neden olabiliyor. Bu açıdan konuyla ilgili uzmanlar özellikle s,ş, k harflerinin önemini vurguluyor.

SGK Hizmet Dökümü Nedir

SGK çalışan haklarıyla alakalı olarak güvence ve hizmetlerin görüntülenmesini SGK hizmet dökümü ile sağlamaktadır. Çok sayıda yapılan çalışmanın bir çatıda toplanmasına bağlı olarak hizmet dökümü istendiğinde, hangi tür sosyal sağlık güvencesine göre bir işlem yapıldığı bütünüyle görüntülenebilir. Çalışan bilgileri hangi tür işçi kategorisinde olduğuna göre değişmektedir. 4b önceki sistemde bağ-kur, 4c emekli sandığı ve 4a hizmet dökümü şeklinde kullanım bilinmektedir.

4a Hizmet Dökümü Nasıl Alınır

4a hizmet dökümü almak için kimlik numarası ile e devlet kapısı üzerinden girişle anında sonuç alabilirsiniz. Sadece şifre doğrulama ve Sosyal Güvenlik Kurumu – 4A Hizmet Dökümü bölümlerini bulmanız yeterli olacaktır.  Belge oluşturma kısımlarına tıklayarak ekrana gelen görüntüyü indirmeli ve yazıcıdan çıktısını almalısınız.

SGK Hizmet Dökümünde ş Ne Demek

Bazı hizmet dökümlerinde harf kodları görülüyse bu halde ciddiye alınması gereken bir durum var demektir. Harflerin giderilmemesi birçok soruna neden olabilir. Sigorta prim sisteminde önemli bir detay, harflerin nasıl kaldırılacağı konusunda önemli bir detay bulunmaktadır. Öyle ise SGK hizmet dökümünde ş ne demek sorusunun cevabına geçelim.

Bazı firmalarda orada çalışmayan ama çalışıyor gibi görünen kişiler için sigorta hizmet dökümü açısından sorun görülebilmektedir. Sistem hatır sigortası gibi uygulamalarda kendilerini çalışıyor gibi gösteren kişiler sorunlara neden olabilir. Bu hizmet dökümlerinde hatalı harf kodları ile görülebilir. Hizmet dökümü aldığınızda mutlaka bu konuya dikkat etmelisiniz. Kendi emekliliğiniz ve yatan sigortanın işlenmemesi benzeri sorunlarda gelecek endişeleri ortaya çıkacaktır.

Sigorta Prim Listesindeki Sıkıntılı Harfler

Sigorta prim listesi yanında S,Ş,K harfleri varsa bunu mutlaka dikkate almalısınız. Emekliliğinizi ve sigortanızın iptali gibi büyük sorunlara neden olabilir. Bildirilen hizmetlerin sahte olması gibi bir duruma bağlı olarak iptal söz konusu olabilir.  Denetimlerde emeklilik hakkı olanların bunu kaybetmeleri aylık kesintisine neden olabilir. Ş harfi gösterilen iş yerlerinde fiili çalışmalarınıza dayanan bir detay varsa sorun yoktur.

İşte hizmet dökümünde bulunan belirsiz şekil ve harflerin anlamları;

(*)4a ne demek….sigortalı kişi raporlu sürelerde çalışmamış anlamına gelir.

(k)4a sgk ne demek….kontrollü iş yeri yani SGK tarafından denetim altında olduğunu göstermektedir.

(ş)4a ne demek… şaibeli bir iş yeri olduğu anlamına gelmektedir.

1479-4/1b Zorunlu Sig. ne demek.…bağkurlu kapsamında olan esnaflar ile şirket ortaklarının hizmetleri bu kapsamdadır.

2926-4/1b Tarımsal Faaliyet ne demek….Çiftçilik sektörü ile uğraşan kişilerin hizmetleri bu kapsamdadır.

Eks. Gün Ndn. ne demek…eksik gün nedeni cümlesinin kısaltılmış halidir. 30 günden az olan çalışmalarda görünür.

P.E.K./ Bsmk Dğr/ Ek Gstrg ne demek…. P.E.K prime esas kazanç SGK’ya bildirilen brüt maaşınızdır.

Hizmet dökümü meslek kodu nedir… 6 haneden oluşan hizmet dökümü meslek kodu mesleğini belirler

(s)4a ne demek… sahte bir iş yeri olduğu anlamına gelmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu