Kenya Kahvesi Nasıl Elde Edilir?

Kenya Kahvesi Nasıl Elde Edilir? Popüler kahve türleri arasında yer alan Kenya kahvesi, son zamanlarda sıklıkla tercih ediliyor. Özellikle cafe ve pastanelerde yaygın olan bu özel kahve türü, kendine has lezzeti ile ön plana çıkıyor. Kenya kahvesi hakkında bilinmesi gerekenler bu yazımızda sizlerle!

Kenya Kahvesi Nasıl Elde Edilir?

Kenya; Uganda, Güney Sudan, Tanzanya, Somali ve Etiyopya’ya komşu olan ve Afrika kıtasının doğusunda yer alan bir ülkedir. Kenya Kahvesi Nasıl Elde Edilir? Kenya ülkesi, volkanik topraklara sahip olduğundan dolayı Kenya toprakları vitaminler bakımından oldukça zengindir. Bu sayede o topraklarda üretilen kahve çekirdekleri de dünya tarafından sevilen bir özelliğe sahiptir.

Kenya Kahvesi Nasıl Elde Edilir?
Kenya Kahvesi Nasıl Elde Edilir?

Kenya Kahvesi Tarihi ve Yapım Aşaması

Kenya’da bulunan kahve çekirdekleri, Kenya’daki yüksek kesimlerde bulunan yaylalarda mineral bakımından zengin olan topraklarında yetiştirilmektedir. Hasatları ise genellikle Kasım ya da Aralık aylarında yapılmaktadır. Bu ülkedeki topraklar yılda iki kere hasat yapabilme kapasitesine sahiptir. Kenya Kahvesi Nasıl Elde Edilir? Hasat yapılma aşamasında sağlıklı kahve çekirdekleri ile zarar görmüş kahve çekirdekleri birbirinden ayrılır. Sonrasında ise sağlıklı olan kahve çekirdekleri yaklaşık 36 saatlik bir fermantasyon sürecine girer. Fermantasyonun amacı ise kahve çekirdeklerini, üzerinde bulunan sümüksü ve şekerimsi tabakadan ayrıştırmaktır.

Fermantasyon sürecinin ardından ise kahve çekirdekleri kurutulmak için hazırlanır. Sonrasında özenle ve dikkatle kurutulma işlemi yapılır ve yine dikkatli bir şekilde öğütülme ve kavrulma aşamaları gerçekleştirilir. Son olarak ise fincanlara koyulmak üzere hazır olur.

Kenya, kahve piyasası bakımından oldukça zengin ülkeler arasında ilk sıralarda yerini almaktadır. Zamanla kahve endüstrisini geniş kitlelere yaymaya başlamış ve şu an tüm dünya tarafından oldukça sevilmektedir. Kenya kahvesini en sağlıklı olacak şekilde damıtarak ya da kahve makinesi ile demleyebilirsiniz. Eşsiz kokusu ve büyüleyici lezzeti ile çok seveceğinizden eminiz.

Kenya Kahvesi Özellikleri

Kenya kahvesinin genel özellikleri şu şekildedir:

  • Kenya, dünyada bulunan en kaliteli ve lezzetli kahve çekirdeklerinin bulunduğu bir ülkedir.
  • Kahve sanayisinde dünya genelinde önemli bir yere sahiptir.
  • Kenya kahvesinde üç boyut bulunmaktadır. Bunlar; E (elephant), AA ve PB (peaberry)’dir. Kahve çeşidi olarak en fazla bulunan ve oldukça çok tercih edilen kahve türü ise genellikle Kenya AA kahvesidir. Ayrıca dünyada bulunan en parlak kahve çekirdekleri olarak da adlandırılmaktadır.
  • Kenya AA kahvesinin istenildiği tada ve parlaklığa ulaşması için en önemli kısım kesinlikle kavrulma aşamasıdır. Kenya Kahvesi Nasıl Elde Edilir?  Kavrulma aşamasının orta ayarda yapılması en sağlıklısı ve lezzetlisi olacaktır.
  • Kenya AA kahvesi; kurum üzüm, kırmızı meyve ve narenciye notalarına sahiptir.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu