Kitap Yazmak

Kitap Yazmak , Karakter Oluşturmak, Bağ Kurmak Kitap Hakkında Herşey

KİTAP YAZMAK

Kitap yazmak aslında kendini yazmaktır. Kitap Yazmak kitap, yazarı anlatmakla beraber,yazarın hayal dünyasının içine ne kadar dalabildiğini’de anlatır.kendinizi anlatabilirsiniz veya kurgusal bir karakteri,aradaki fark herzaman için üzerine ekleme yapmanız olur.öncelikle ana hikayeyi oluşturmakla başlarsınız.Bu şekilde yapmak,oluşturulacak karakterlerin hikayeye daha uygun olmasını sağlar.ilk adımdan sonrası neredeyse kendiliğinden yazılmasıdır.

GİRİŞ(SERİM)

Giriş,Genellikle hikayenin başlangıcı veya karakteri tanımakla başlar.Çoğu yazar ilk önce hikayeden başlarken birçoğu’da ilk önce karakteri tanıtır ve daha sonra hikaye bölümü,sonra yan karakterler gelir.sırasıyla harmanlayarak okuyucuyu monotonluktan alıkoyar.

KARAKTER OLUŞTURMAK

Elbette öncelikle başrol veya başroller gelir.Karakter yaratmak ve o karakteri anlatmak zordur,çünkü tüm hikaye boyunca karakter için en başta belirlediğiniz özellikleri koruyarak hikaye boyunca sürdürmeniz gerekir.karakterin fiziksel özellikleri,kişiliği hakkında düşündüğünüz ana hatlar,yaşı,ailesi,mesleği,duygu durumları vb. Karakteri oluşturmanın yapı taşlarıdır.Yan karakterler ise genellikle ana karaktere yardımcı ve hikayeyi destekleyicidir.

BAĞ KURMAK

Karakterlerin ve hikayenin birbirine olan bağı kitabın sürükleyici olması ve hikaye tutarlılığı açısından önemlidir.hikayenin girişi,gelişme bölümü ve sonucu tersten bakıldığında’da görülebilmelidir.Bilinmeyen bir makine veya cihazı tersine mühendislikle öğrenebilmek gibi. Kitap Yazmak karakterleri ve olayları birbirine bağlarken,domino taşları gibi birden fazla olayı ve karakteri birbirine bağlamak uzun kitap yazmak isteyenler için çok işe yarar.örnek olarak Rus edebiyatını gösterebiliriz.

GELİŞME(DÜĞÜM)

Kitap gelişme kısmına kadar okunabiliyorsa muhtemelen bitirilir.Gelişme kısmında yazarlar genellikle hikayeyi içinden çıkılmaz girift bir hale getirir.Anlatım kapanır ve
Okurun aklında birçok soru belirir.Bu kısımda yazarın verdiği birçok ipucu bulunur.Bu ipuçları bazen okurun,kitabın sonunu tahmin etmesi,bazen’de ters köşe yapmak için verilmiş yanlış ipuçları olur.bu basit ipucu numarası bile kitap için sürükleyicilik konusunda bulunmaz bir yöntemdir.

SONUÇ

Kitabı bitirdiğiniz ve artık okura veda ettiğiniz bölümdür.Burada oluşturduğunuz bulmacalar ve ipuçlarının anlamları,hikayeyi toparlamak,son bir kez ana fikri belirtmek için yazarsınız.kitabın sonu,kitabın başından daha önemlidir.Çünkü kitabı güzel bitirmek elbette kitabın sevilen ve hatırlanan bir kitap olmasını sağlayacaktır.Artık bütün soruları açıklamanız gerekecektir. Kitap Yazmak okurun aklında ne kadar soru işareti kaldığı,anlatımınız ve sonuç bölümü hakkında çok şey ifade eder.Eğer okurun aklında hiç soru işareti veya merak yoksa,tebrikler çok açıklayıcı ve güzel bir anlatıma sahipsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu