Bilgisayara Görüntü Gelmeme Sorunu

Bilgisayara görüntü gelmeme sorunu, monitöre görüntü gelmiyor kasa çalışıyor, bilgisayar açılıyor ekran gelmiyor, monitöre görüntü gelmiyor çözüm vb.. merak edilen soruların cevapları için aliskanlik.com

Bilgisayara Görüntü Gelmeme Sorunu

Bilgisayarınızı açtığınızda görüntü gelmeme sorunuyla karşılaştıysanız ve yalnızca siyah bir ekran görüntüleniyorsa, aşağıdaki adımlar sorunu çözmenize yardımcı olabilir. İşte bilgisayara görüntü gelmeme sorunu ve çözümleri;

  • Monitör Açık Olmayabilir

Bilgisayar açılıyor ekran gelmiyor problemi çoğu kişi farkına varmasa da mönitörü kapalı unuttuğundan kaynaklı olmaktadır. Açık görünebilir, ancak monitörün açık olduğundan emin olun. Monitörün önünde veya altında bir güç LED’i (mavi, yeşil veya turuncu ışık) görmezseniz, güç düğmesine tekrar basın. Birkaç denemeden sonra ışık yanmazsa, sonraki bölüme geçin.

  • Bilgisayar Uykuda Olabilir

Monitöre görüntü gelmiyor No signal uyarısını alıyorsanız ve bilgisayardan bir süre uzaklaştıysanız ve siyah ekrana döndüyseniz, bilgisayar büyük olasılıkla uykudadır. Farenizi uyandırmak için farenizi hareket ettirmeyi, fare düğmelerini tıklamayı veya herhangi bir tuşa (örneğin boşluk çubuğu ) basmayı deneyin . Bu eylemlerden hiçbiri işe yaramazsa, güç düğmesine basın.

  • Gevşek Veya Yanlış Bağlantılar

Kasan veya prize bağlanan fişten monitörünüze gelen bağlantıların sağlam veya gevşek olup olmadığını kontrol edin.

  • Farklı Bir Kablo Deneyin

Monitörünüz güç alıyorsa, ancak yine de bir görüntü görmüyorsanız, sorun veri kablosu olabilir. Monitörünüzle farklı bir DVI , HDMI veya DisplayPort kablosu kullanmayı deneyin .

  • Parlaklığı Ve Kontrastı Artırın

Ekranınız boş olsa bile monitörünüzün ayarlar menüsünü görüntüleyebiliyorsanız, muhtemelen parlaklığı ve kontrastı açmanız gerekir.

  • POST Sorunu Olup Olmadığını Belirleyin

Bilgisayar POST’u geçemezse açılmaz ve monitörünüz siyah kalır. Bilgisayarınızı açtığınızda bip sesi duyarsanız, sorunu belirlemek için POST sorun giderme adımlarını uygulayın.

  • Başkasının Bilgisayar Monitörünü Ödünç Alın Ve Bilgisayarınıza Bağlayın

Monitöre görüntü gelmiyor kasa çalışıyor ise bilgisayarınızda başka bir monitör çalışıyorsa, çalışmayan monitörün bozuk olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini varsaymak güvenlidir. Monitöre servis yaptırmak mümkün olsa da genellikle yeni bir tane satın almak daha ucuz ve daha kolaydır.

  • Monitörünüzün Bağlantısını Kesin Ve Başka Bir Bilgisayara Bağlayın

Monitörünüz başka bir bilgisayarda çalışıyorsa, video kartı bozuktur. Video kartını etkilenen bilgisayardan çıkarmayı ve başka bir bilgisayara takmayı deneyin. Diğer bilgisayarda çalışmazsa, ekran kartı büyük olasılıkla bozuktur ve değiştirilmesi gerekir.

  • Ana Kart Sorunu Olup Olmadığını Kontrol Edin

Monitörünüz ve video kartınız başka bir bilgisayarla çalışıyorsa, ana kartınızda muhtemelen bir sorun vardır. Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak anakart sorunlarını gidermeyi deneyebilirsiniz. Anakartın bozuk olduğunu belirlerseniz veya herhangi bir testi başarıyla çalıştıramazsanız, ekran sorununu gidermek için anakartı değiştirmenizi öneririz.

Monitöre görüntü gelmiyor çözüm arıyorsanız yukarıda belirtilen önerileri uygulayabilir ve sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz. Ancak yine de sorun devam ediyor ise bilgisayar tamirci ile görüşmenizi öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu